banner191

banner148

banner179

banner176

"Spekülatif Gemi İnşaya Dikkat" Demişti...

Med Marine S&P Muduru Melis Üçüncü ile yaptığımız spekülatif gemi yatırımı hakkında ki röportajından sonra gecen sekiz aylık süre içerisinde bu öngörülerin hepsi gerçekleşti.

GEMİ İNŞA 07.11.2008, 12:30

Melis Üçüncü Haklı Çıktı

Spekülatif Gemi İnşa'ya Dikkat" başlığıyla yayınlamıştık.

Aradan gecen sekiz aylık süre içerisinde bu öngörülerin hepsi gerçekleşti.

Melis Üçüncü'ye içinde bulunduğumuz durum ve önümüzdeki doneme ilişkin görüşlerini sorduk.

Üçüncü, durum tesbiti yaptı ve önümüzdeki dönem ile ilgili de tahminlerini bize aktardı.

üçüncü'nün görüşleri şöyle:

"Reel sektörde yıkım ve panik var"

"BDI yani Baltık kuru yük indeksi 12.000 seviyelerinden 1000'li seviyelere çok kısa surede düşmesi ve finansal krizin ABD'den başlayıp tsunami gibi doğuya doğru ilerlemesinin ayni anda olması gerek bankalarda gerekse reel sektörde büyük bir yıkım ve panik yarattı.

Önümüzdeki donemde temelleri,kapitali ve yönetimi sağlam olan reel sektör kuruluşlarının bu krizi bir şekilde atlatacağını düşünüyorum."

"Yatırım maliyeti yüksek olan zorlanacak"

"Kuru yük piyasasında ise düşük gemi yatırım maliyetine haiz firmaların krizi atlatacağını ancak yüksek yatırım maliyeti olan firmaların zorlanabileceği bir dönem olacak.

Çin ile Brezilya demir cevher üreticisi devi Vale arasında ki fiyat savaşının nisan/09 da bir sonuca bağlanması halinde bunun kuru yük piyasalarına bir düzeltme getirmesi muhtemeldir.

Ancak,kalıcı bir istikrar hurda olması gereken kuru yük gemilerinin hurdaya gitmesi ve finansal kriz nedeniyle yeni inşa siparişlerinde ciddi iptaller olması ile mümkündür ki bunların da sinyalleri gelmeye başladı ve bu kriz kuru yük piyasasının fundumentallarini uzun vadede olumlu yönde etkileyebilir."

"Tanker sektöründe ani düşüş olmaz"

Tanker sektörünün kuru yük piyasasına göre şu anda çok iyi durumda olduğunu vurgulayan Üçüncü, 2010 da ki phase-out nedeniyle de ani düşüş olma ihtimali düşük olduğunu kaydetti.

Üçüncü, şunları söyledi:

"Dünyanın gelişme hızında 2009 devam etmesi beklenen düşüş ve OPEC in üretimi kısması tanker segmentinde bir düşüş getirse de 2010 da zorunlu phase out ile bu durum dengelenebilir."

"Bankalar gereksiz panik yapmamalı"

Melis Üçüncü, ayrıca dünya üzerindeki toplam taşımanın 90%'nin deniz yolu ile yapıldığı ve 2020 li yıllarda bu hacmin ikiye katlanacağı dikkate alındığında konuları uzun perspektifte değerlendirmek gerektiğini  ve piyasa iniş çıkışlarında oluşacak fırsatlara göre doğru konumlanabilmek ve bankaların gereksiz panik yapmamasının önem taşıdığını belirtti.

Yorumlar (0)
27°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?