banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Wakashio’nun pruva kısmı, Mauritius'tan uzaklaştırılıyor!

Wakashio’nun pruva kısmı, Mauritius'tan uzaklaştırılırken yetkililer sorumluları sorgulamaya devam ediyor. Pruva kısmını açık denizde batırma planı ise yeni çevresel soru işaretleri doğurdu.

DÜNYA 20.08.2020, 09:59 20.08.2020, 10:05 Halit Emre İbrahimoğlu
374
Wakashio’nun pruva kısmı, Mauritius'tan uzaklaştırılıyor!

Nagashiki, enkaz halindeki geminin baş kısmının şu anda 8 mil kadar açığa çekildiğini doğruladı. Nakliye şirketine göre, kurtarma römorkörlerine; yetkililer tarafından en iyi eylem planını belirlemek için beklemeleri talimatı verildi. Buna, Fransız bakanın pruva bölümünü yaklaşık 2000 fit suya batırma planından endişeli olduğunu açıklaması ve çevrecilerin bölgenin balinalar için kritik olduğundan şikayet etmeleri sebep oldu.

Çevre kuruluşu Greenpeace, gemiden kurtulma planının yanı sıra temizlik çabalarını da eleştiren bir bildiri yayınladı. Açıklamada, Greenpeace Afrika Kıdemli İklim ve Enerji Kampanya Yöneticisi Happy Khambule; “Mauritius hükümeti mevcut tüm seçeneklerden en kötüsünü seçiyor. Bu geminin batması biyolojik çeşitliliği riske atacak ve okyanusu büyük miktarlarda ağır metal toksinlerle kirletecek ve diğer bölgeleri, özellikle de Fransız adası La Réunion'u tehdit edecektir." dedi.

Sorgular Devam Ediyor!

Diğer yandan, insanlar cevaplar aramaya devam ettikçe ve çelişkili veya eksik raporlar ortaya çıktıkça Mauritius'taki durum karışıklığını korumaya devam ediyor. Şu anda tutuklu bulunan Wakashio'nun kaptanı, gemiyi karaya oturtma ve petrol sızıntısına yol açan olaylara ilişkin açıklamasını yapmak üzere yetkililerin önüne çıkarılırken, diğer tarafta petrol temizleme çalışmaları devam ediyor.

Wakashio'nun sahibi ve yöneticisi Nagashiki Shipping'den yapılan bir açıklama, kaptanın ve geminin emniyetli seyrini tehlikeye atmakla suçlanan geminin 2. kaptanının tutuklandığını doğruladı. “Gelecekteki yargı kararlarını beklerken mürettebatı ve ailelerini desteklemeye devam edeceğiz. Kaza ve petrol sızıntısı nedeniyle Mauritius'taki herkese ve ilgili diğer tüm taraflara büyük rahatsızlık verdiğimiz için içtenlikle özür dileriz.” dedi Nagashiki. Mauritius yerel basına göre, geminin kaptanı dün en az iki gün sürecek ifadesinin ilk kısmına kimlik bilgilerini detaylandırarak başladı. Bugün ise, 25 Temmuz'da karaya oturmaya kadar giden olaylar zincirini anlatması bekleniyor.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü