banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Wakashio gemisinin kıç kısmı aylar sonra resiften çıkarılacak!

Temmuz ayında Mauritius açıklarında mercan resiflerinde karaya oturan Wakashio gemisinin Japon sahibi Nagashiki Shipping, geminin kıç kısmını çıkartması için Çin merkezli bir Sualtı Mühendislik şirketiyle anlaştığını açıkladı.

DÜNYA 05.11.2020, 10:00 06.11.2020, 15:19 Halit Emre İbrahimoğlu
259
Wakashio gemisinin kıç kısmı aylar sonra resiften çıkarılacak!

Temmuz ayında Mauritius açıklarında mercan resiflerinde karaya oturan Wakashio gemisinin Japon sahibi Nagashiki Shipping, geminin kıç kısmını çıkartması için bir Çin enkaz kaldırma şirketiyle anlaştığını açıkladı.

Lianyungang Dali Sualtı Mühendisliği çalışmalara başlamak içinbölgeye malzeme ve ekipman naklediyor. Nagashiki yaptığı bir açıklamada, kaldırma çalışmalarının Aralık ayı sonunda başlaması planlandığını ve son kaldırma işleminin önümüzdeki bahar tamamlanması beklendiğini açıkladı. Mitsui OSK Lines (MOL) için kiralanan geminin geri kalanı Ağustos ayında denize çekilerek batırılmıştı.

Diğer yandan Mauritius'daki kaynaklar, kıç kısmının resife bu kadar sağlam bir şekilde oturmuş olmasının kaldırma operasyonunda ekolojik hasarın kaçınılmaz olacağı anlamına geldiğini söylüyor.

Şimdiye kadar gemiden yaklaşık 1.000 ton yakıt döküldüğü biliniyor. Nagashiki denizin üzerindeki kirliliği temizlediğini açıkladı ancak kıyının yaklaşık 30 km'si boyunca kıyıya vuran petrolün çıkarılması için çalışmalar devam ediyor. Nagashiki, bu temizliğin gelecek yıl Ocak ayında tamamlanmasını beklediğini söyledi.

Gemi sahibinin sözcüsü, "Olayın nedeni şu anda Mauritius yetkilileri tarafından araştırılıyor ve Kaptan ile soruşturma devam ediyor" dedi.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
3
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü