banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Suudi Arabistan tatbikata başladı

Suudi Arabistan, Kızıldeniz'e kıyısı olan Ürdün, Mısır, Sudan, Cibuti, Yemen ve Somali ile "Kızıl Dalga 2" adlı deniz tatbikatına başladığını açıkladı. Tatbikat ile Kızıldeniz'e kıyısı olan devletlerin deniz ve kara güvenliğini sağlayarak askeri işbirliğini artırmanın hedeflendiği ifade edildi.

DÜNYA 23.09.2019, 15:09 23.09.2019, 15:16
Suudi Arabistan tatbikata başladı

Suudi Arabistan, Kızıldeniz'e kıyısı olan altı ülkeyle "Kızıl Dalga 2" adlı deniz tatbikatına başladı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'dan yayımlanan açıklamada, Cidde kentinde başlayan deniz tatbikatında ülkedeki batı filolarının Kızıldeniz sahilinde bulunan ülkelerle tatbikat yaptığı duyuruldu.

Açıklamada, tatbikata Ürdün, Mısır, Sudan, Cibuti, Yemen ve Somali'nin yanı sıra Suudi Arabistan hava kuvvetleri ile sınır güvenlik güçlerinin de katıldığı belirtildi.

Tatbikatın perşembe gününe kadar devam edeceği aktarılan açıklamada, Kızıldeniz'e sahili bulunan devletlerin deniz ve kara güvenliğini sağlayarak askeri işbirliğini artırmanın hedeflendiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, tatbikata katılan ülkelerle tecrübe paylaşımı yapıldığı ve Kızıldeniz'in önemli bir ekonomik koridor olduğu ifadelerine yer verildi.

Bölgede son zamanlarda ABD ve Körfez ülkeleri, İran'ı Körfez'deki petrol gemilerine ve deniz taşımacılığına saldırılar düzenlemekle suçlarken, bu iddiaları kabul etmeyen İran ise Körfez ülkelerine saldırmazlık anlaşması imzalamayı öneriyor.

DENİZHABER 

Yorumlar (0)
banner225
11°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?