banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Rusya, Kerç Boğazı'nı altı aylığına kapatıyor: Ukrayna'ya ait gemilerin geçişi durduruldu!

Rusya, 6 ay süreyle Kerç Boğazı'nı diğer ülkelerin savaş gemileri dahil olmak üzere ticari olmayan tüm gemilere kapatacağını duyurdu. Dolayısıyla Ukrayna’nın askeri gemileri dahil olmak üzere ticari olmayan tüm gemilerinin Kerç Boğazı'ndan geçişi durduruldu.

DÜNYA 16.04.2021, 10:29 16.04.2021, 11:00 Halit Emre İbrahimoğlu
386
Rusya, Kerç Boğazı'nı altı aylığına kapatıyor: Ukrayna'ya ait gemilerin geçişi durduruldu!

Rusya Savunma Bakanlığı, önümüzdeki haftadan itibaren Ekim 2021'e kadar Karadeniz ile Azak Denizi'ni birbirine bağlayan Kerç Boğazı'nı diğer ülkelerin savaş gemileri dahil olmak üzere ticari olmayan tüm gemilere kapatacağını duyurdu.

Rusya tarafından açıklanan karar bölgede tırmanan gerilimin ardından geldi. Bu haftanın başlarında Rusya, Biden yönetiminin Karadeniz'e iki destroyer savaş gemisi göndereceğini açıklamasının ardından ABD'yi bölgeden “kendi iyiliği için” uzak durması konusunda uyarmış, son ulaşan haberlere göre ise Biden yönetimi iki gemiyi Karadeniz'e göndermekten vazgeçmişti.

Ukrayna'nın gemileri altı ay süreyle Kerç Boğazı'ndan geçemeyecek!

Rusya’nın aldığı bu son karar neticesinde Ukrayna’nın askeri gemileri dahil olmak üzere ticari olmayan tüm gemilerinin Kerç Boğazı'ndan geçişi altı ay süreyle durdurulmuş oldu. 

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: ''Rusya, saldırganlığı durdurma niyetinin olmadığını gösteriyor!''

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, ''Rus tarafının aldığı aksiyonlar, askeri yöntemler kullanarak Ukrayna'ya yönelik saldırganlığı sürdürmeyi durdurma niyetinin olmadığını gösteriyor." ifadelerini kullandı.

2003 yılında Ukrayna ve Rusya, Azak Denizi ve Kerç Boğazı'nın kullanımı için bir antlaşma imzalayarak bu bölgedeki deniz bölgesini paylaşmayı kabul ettiler. Antlaşma, tüm Ukrayna ve Rus gemilerinin Kerç Boğazı ve Azak Denizi'nden geçmelerine ve varış limanlarına girmelerine olanak tanıdı.

''Rusya'nın, Ukrayna'nın egemenlik haklarını gasp etme girişimidir!''

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada; “Rusya Federasyonu'nun bu tür eylemleri, uluslararası hukukun norm ve ilkelerine aykırı olarak, bir kıyı devleti olan Ukrayna'nın egemenlik haklarını gasp etme girişimidir, çünkü Ukrayna bu sularda deniz ticaretini düzenleme hakkına sahiptir.” ifadelerini kullandı. Açıklamada ayrıca; ''Bu adım, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi ile güvence altına alınan, seyir özgürlüğü hakkının büyük bir ihlalidir. Sözleşmeye göre Rusya Federasyonu, uluslararası boğazdan Azak Denizi'ndeki limanlara transit geçişi engellememelidir.'' denildi.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
12
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü