banner191

banner148

banner179

banner176

Orangutan Maimunah’ın 31’inci doğum günü kutlandı

Orangutan Maimunah ve altı yaşındaki kızı Dewi’ye, Melbourne hayvanat bahçesinde, 31’inci doğum günü kutlamasında her türlü meyve sebze ile ziyafet verildi.Orangutan soyunun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalması kurbağalardan kaplanlara...

DÜNYA 22.05.2017, 17:22
Orangutan Maimunah’ın 31’inci doğum günü kutlandı

Orangutan Maimunah ve altı yaşındaki kızı Dewi’ye, Melbourne hayvanat bahçesinde, 31’inci doğum günü kutlamasında her türlü meyve sebze ile ziyafet verildi.

Orangutan soyunun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalması kurbağalardan kaplanlara kuşlardan fillere kadar diğer vahşi hayatın da yok olmasına sebep olacağı ileri belirtildi.

Yağmur ormanlarının hızla yok edilmesinin arkasında yatan sebebin palmiye yağının karlılığından kaynaklandığı ifade edildi. Tropik ormanlar palmiye ağaçlarının dikilmesi için kesiliyor. Yağmur ormanlarında ağaçların kesilmesi sırasında çok sayıda orangutan da öldürülüyor ya da yavrularını yetiştiremeyecek kadar ciddi şekilde yaralanıyor.

Yetim orangutanlar Borneo’daki Myaru Menteng gibi kurtarma merkezlerine getiriliyor. Buralarda kelimenin tam anlamıyla yüzlerce orangutan daha sonra korunan ormanlara bırakılmak üzere bakıma alınıyor.

Bu orangutanlardan biri olan Maimunah da İsviçre Zurih Hayvanat bahçesinde doğdu ve 1992 yılında eşiyle buluştuğu Melbourne geldi. Eşi Santan ise Kanada Toronto hayvanat bahçesinde doğdu.

Bu çiftin iki yavrusu oldu. Küçük Orangutan erkek Menyaru 2003 yılında doğdu, 2010 yılında doğan ikinci yavru dişi orangutana Dewi adı verildi.
Yorumlar (0)
27°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?