banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

İsrail denizaltısı İran'a gözdağı veriyor!

İsrail denizaltısının Süveyş Kanalı'nı su yüzeyinin üzerinde geçerek Basra Körfezi'ne doğru hareket ettiği belirtildi ve geçişin "İran'a gözdağı vermeyi amaçladığı" kaydedildi.

DÜNYA 23.12.2020, 00:47 22.12.2020, 22:57 Halit Emre İbrahimoğlu
99
İsrail denizaltısı İran'a gözdağı veriyor!

Times of Israel gazetesinin haberlerinde, "Basra Körfezi'ne giden İsrail denizaltısı Süveyş Kanalı'nı deniz seviyesinin üzerinde geçti." ifadeleri geçti. İsrail denizaltısının Süveyş Kanalı'ndan Mısır'ın onayı ve bilgisi dahilinde geçtiğinin altı çizildi. Olayın İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade'ye yönelik suikastin ardından İran tarafından yapılan açıklamalara cevap niteliğinde olduğunu ifade edildi.

Haberde, İsrail ordusunun konuya ilişkin açıklama yapmayı reddettiği duyuruldu. Ayrıca ABD donanmasından USS Georgia adlı nükleer kapasiteli güdümlü füze denizaltısı ve iki güdümlü füze kruvazörün Hürmüz Boğazı'na girdiği kaydedildi. ABD donanmasından yapılan açıklamada ise Suudi Arabistan Hava ve Deniz Kuvvetleriyle Basra Körfezinde tatbikat düzenlediği bilgisine yer verildi.

İran nükleer programının kilit isimlerinden Muhsin Fahrizade, 27 Kasım'da Tahran eyaletine bağlı Abserd ilçesinde aracına düzenlenen saldırıda hayatını kaybetmişti. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bunun İsrail'in tuzağı olduğunu ve suikasta uygun bir yanıt verileceğini söylemişti. İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi; "İran ve onun radikal eksendeki ortakları, İsrail'e karşı herhangi bir eylemde bulunurlarsa bunun bedelinin çok ağır olacağını görürler." ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
15
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü