banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Festival adı altında katliam: Onlarca balina vahşice katledildi!

Norveç ve İzlanda arasında bulunan ve Danimarka'ya bağlı özerk bir yönetim bölgesi olan Faroe Adaları'nda balina katliamı gerçekleşti.

DÜNYA 30.06.2021, 21:39 30.06.2021, 21:48 Halit Emre İbrahimoğlu
257
Festival adı altında katliam: Onlarca balina vahşice katledildi!

İskoçya'nın kuzeybatısında, İzlanda'nın güney doğusunda yer alan Faroe Adaları, Danimarka'ya bağlı özerk bir yönetim. Kendi kendini yöneten Faroe Adaları pek çok kişi tarafından az tanınmış olsa da Kuzey Atlantik Okyanusu'ndaki bu nefes kesici güzellikteki bölge doğası, manzarası, az nüfusu ve keşfedilmeyi bekleyen özellikleriyle adeta bir cennet parçası... Ancak Faroe Adaları dışarıdan bakıldığı kadar masum değil.

Kendilerine 'avcı' diyorlar!

Faroe Adaları, her yıl haziran-eylül ayları arasında korkunç bir katliama sahne oluyor. Danimarka kıyılarına göç eden pilot balinalar kendilerine 'avcı' diyen geleneksel balıkçılar tarafından yakalanıyor ve katlediliyor.

Bıçak, kanca ve mızraklarla vahşet!

Bu her yıl tekrar eden korkunç durum bir kez daha gerçekleşti ve sürüler halinde ada kıyılarına gelen 175 pilot balina Faroe Adaları sakinleri tarafından göç ettikleri kıyıda sıkıştırılıp bıçaklar, kancalar ve hatta mızraklar kullanılarak öldürüldü. Bu vahşi 'gelenek' o kadar büyük bir dehşet yaratıyor ki Sea Shepherd Conservation Society - Deniz Çobanı Koruma Derneği'nin drone'lar yardımıyla kaydettiği görüntüler ve bölgeden gelen fotoğraflarda deniz suyunun renginin değiştiği ve her yerin kıpkırmızı olduğu açıkça görünüyor.

Pilot balinalar her yıl Danimarka kıyılarından göç ediyor. Balıkçılar tarafından kıyı şeridi boyunca yüzmeye zorlanan balinalar yorgun düşüp yavaşlayınca balıkçılar teknelerle yaklaşıyor. Balinaların yakınına gelen balıkçılar ava başlıyorlar. Denize atlayan balıkçılar balinaları yaralayarak sahile kadar sürüklüyor.

Büyük katliam bundan sonra başlıyor. sığ kıyıda savunmasız kalan balinalar ve çoğu zaman onlarla birlikte yüzen yunuslar avcıların bıçakları ve diğer katliam silahlarıyla acımasızca öldürülüyor.

Danimarka’da balina avlanması yasak ancak adada böyle bir kanun bulunmuyor. Balıkçılarsa her yıl bu eylemi gerçekleştirerek balinalara büyük zarar veriyor. Dünya üzerinde kalan ve sayıları giderek azalan balinaların yüz binlercesi nesillerinin tükenmesi tehdidiyle karşı karşıya.

Balinaların sahile sürüklenerek avlanması, bölgede 16. yüzyıldan beri her yıl gerçekleştirilen bir 'ada geleneği'. Ada yerlilerinin büyük bir bölümü geçimlerini balina avcılığıyla sağlıyor. Avlanan balinaların bir kısmı besin olarak tüketiliyor ve bu sebeple ada halkı tarafından bu katliam savunuluyor. 

Yorumlar (0)
26
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 01 Temmuz 2022
İmsak 03:29
Güneş 05:29
Öğle 13:13
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü