banner191

banner148

banner179

banner176

Dünyanın En Güçlü Buzkıranı ''Arktika'' Sefere Çıktı!

Rosatomflot tarafından işletilen Arktika isimli nükleer buzkıran, ilk seferi Murmansk'a gitmek üzere St. Petersburg'dan ayrıldı.

DÜNYA 23.09.2020, 10:36 23.09.2020, 10:41 Halit Emre İbrahimoğlu
Dünyanın En Güçlü Buzkıranı ''Arktika'' Sefere Çıktı!

Nükleer buz kırıcı Arktika, şu anda dünyanın en büyük ve en güçlü operasyonel buz kırıcısı olduğu için yeni bir rekora koşuyor. Birleşik 350 megavat (470.000 beygir gücü) üreten ikiz reaktörlerle, dünyanın en güçlü sivil gemisi olarak görülüyor.

Atomflot Genel Müdürü Mustafa Kashka'ya göre, iki haftalık sefer, operatöre onu açık denizlerde ve buzda test etme şansı verecek. "Yolculuk sırasında Arktika, Franz Josef Land'in (83 derece Kuzey enlemi) kuzeyinden geçerek buzun içine girecek." dedi.

Arktika ve gelecekteki dört kardeş gemisi Rosatom tarafından Rusya'nın buzlu Kuzey Deniz Rotası boyunca kullanılmak üzere sipariş edildi. Rusya, onu Süveyş Kanalı'na alternatif olarak tanıtıyor. Ancak yılın büyük bir bölümünde yalnızca pahalı bir buz kırıcı eskort ile kullanılabilecek. Rusya, bu sorunu çözmek için 13 gemiden oluşan dev bir buz kıran filosu kurmayı hedefliyor. ABD ile Karşılaştırıldığında ise Amerika Birleşik Devletleri’nin sadece bir ağır buz kırıcı işlettiği görülüyor.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?