banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Belçika'da CO2 emisyonunu azaltmak için yarım milyon Euro mavna yatırımı!

BENEO, su yolu taşımacılığına yarım milyon Euro yatırım yaparak su yolu taşıma hacimini artırıp, karayolu taşımacılığını yarıya indirecek.

DÜNYA 31.03.2021, 10:17 31.03.2021, 10:29 Halit Emre İbrahimoğlu
93
Belçika'da CO2 emisyonunu azaltmak için yarım milyon Euro mavna yatırımı!

BENEO, karayolu taşımacılığına olan bağımlılığını azaltmak için su yolu taşımacılığına yarım milyon Euro yatırım yaptı. Şirketin Belçika'nın Wijgmaal kentindeki pirinç nişastası fabrikasındaki boşaltma kapasitesinin artırılmasını içeren proje, BENEO'nun her yıl kargosunun üçte ikisini mavna ile taşımasını sağlayacak. Bu, pirincin limandan tesise taşınmasıyla ilişkili karbon salınımını yıllık %20 oranında azaltacak. Bu doğrultuda BENEO'nun, mavna taşımacılığını daha sürdürülebilir bir lojistik platform olarak tanımladığı ve yatırım için odaklandığı belirtildi.

Yapılan bu yatırımdan önce, Wijgmaal fabrikasında işlenen ürünler yılda 45 döngüyü tamamlayan bir mavna tarafından taşınıyordu. Kalan navlun ise aralarında 320 km'lik mesafe olan limanlar arasında karayolu ile gerçekleştiriyordu.

BENEO’nun geçen yıl daha yüksek kapasiteli boşaltma ekipmanına yaptığı yatırım ve De Vlaamse Waterweg nv  ile rıhtımı yeniden inşa etmek için gerçekleştirilen ortak bir projenin ardından, yanaşma istasyonu artık bir yerine iki mavnayı kabul edebiliyor. Yeni güçlü boşaltma sistemi, saat başına pirinç hacminin iki katından fazlasını değiştirerek döngü süresini önemli ölçüde kısaltabilecek.

BENEO Operasyon Müdürü Roland Vanhoegaerden. “Eskiden bir mavnayı boşaltmak üç gün sürüyordu, oysa şimdi 16 saatte yapılabiliyor. Bu bize ikinci bir mavna kiralamamıza olanak sağladı. Sonuç olarak, tesis tarafından kullanılan pirincin üçte ikisi artık mavna ile ve sadece üçte biri kamyonla alınıyor.” açıklamasında bulundu.

Vanhoegaerden “BENEO'da her zaman çevresel performansımızı iyileştirmeye çalışıyoruz. Hammadde değerleme yoluyla ya da enerji ve su tüketiminde ve ayrıca CO2 salınımlarında devam eden düşüşleri teşvik ederek, elimizden gelen her şekilde insanlara ve gezegene değer vermeye derinden bağlıyız. İç su yollarını genişletme programımız bunu destekliyor ve sürdürülebilirlik ile verimlilik hedeflerinin karşılıklı olarak nasıl uyumlu olabileceğini gösteriyor.” diyor.

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
11
az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü