banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

2030'a kadar gemilerin dörtte biri LNG kullanacak: AB'de sürdürülebilir alternatiflere teşvik yok

Avrupa Birliği'nin sıvılaştırılmış doğal gazı deniz taşımacılığı için yeşil bir geçiş yakıtı olarak tanıma hamlelerini eleştiren STK Transport & Environment (Ulaştırma ve Çevre), AB politikalarının FuelEU Maritime için yeni yeşil yakıtlar için hızlandırılmış teşvikler sağlamak yerine fosil yakıtlara odaklandığını söyleyen yeni bir analiz yayınladı.

DÜNYA 17.02.2022, 12:24 17.02.2022, 21:37 Halit Emre İbrahimoğlu
271
2030'a kadar gemilerin dörtte biri LNG kullanacak: AB'de sürdürülebilir alternatiflere teşvik yok

Avrupa Birliği'nin sıvılaştırılmış doğal gazı deniz taşımacılığı için yeşil bir geçiş yakıtı olarak tanıma hamlelerini eleştiren STK Transport & Environment (Ulaştırma ve Çevre), AB politikalarının yeni yeşil yakıtlar için hızlandırılmış teşvikler sağlamak yerine fosil yakıtlara odaklandığını söyleyen yeni bir analiz yayınladı. Kuruluş, AB politika yapıcılarını fosil yakıtları ortadan kaldırmak ve sürdürülebilir yakıtların kullanımını teşvik etmek için tasarlanan FuelEU Denizcilik tekliflerinin amacına sadık kalmaya çağırdı.

Daha sürdürülebilir alternatiflere teşvik yok!

STK, 2030 yılına kadar Avrupa deniz taşımacılığı filosunun dörtte birinin LNG yakıtlı gemiler olacağı konusunda uyarıyor. LNG'nin şu anda mevcut olan en ucuz alternatif yakıt olması nedeniyle, STK AB politikalarının yanlış yönlendirdiğini ve LNG'nin fosil yakıt alımını ve kullanımını teşvik ettiğini söylüyor. Kuruluş, Avrupa Komisyonu tarafından değerlendirilen taslakların, gemileri yeşil hidrojen veya hidrojen bazlı yakıtlar gibi daha sürdürülebilir alternatiflere çevirmek için çok az teşvike sahip olacağını veya hiç teşvik etmeyeceğini iddia ediyor.

LNG yakıtlı gemiler küresel filonun yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturacak!

Avrupa'nın lider temiz taşımacılık kampanya grubu T&E sürdürülebilir nakliye sorumlusu Delphine Gozillon, yönetmeliklerin 2040'lara kadar kullanılmasına izin verilen fosil LNG ile çalışan gemilerin, şu anda yüzde altı olan AB deniz taşımacılığında kullanılan toplam enerjinin 2030 yılına kadar yüzde 23'ünü oluşturacağını tahmin ediyor.

Atmosfere daha fazla zarar verecek!

LNG kullanan gemilerdeki artıştan petrol ve gaz endüstrisini de sorumlu tutan Gozillon, "Geçiş yakıtı olarak bir fosil yakıttan diğerine geçmeyi göze alamayız. 2050 yılına kadar bizi sıfır emisyona götürmeyecek ve atmosfere daha fazla zarar verecek.'' ifadelerini kullanıyor.

Denizcilik sektörü yöneticileri ve LNG sektörü, bu iddialara güncel olmayan bilgiler olduğunu söyleyerek yanıt veriyor. Yeni nesil yüksek basınçlı motorların kullanımının metan kaymasını büyük ölçüde azalttığını veya ortadan kaldırdığı iddia ediliyor.

AB'nin denizcilik yakıt yasası FuelEU Maritime şu anda Avrupa Parlamentosu ve Konsey'de tartışılıyor. 2022'nin ikinci yarısında nihai bir metin çıkması bekleniyor. T&E, politika yapıcılarını önemli değişiklikler yapmaya etmeye çağırıyor.

Kaynak: DENİZHABER.COM
Yorumlar (0)
10
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak 03:46
Güneş 05:35
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:26
Yatsı 22:07
Günün Karikatürü Tümü