banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Rahmi Koç, Pier Yat Limanı'na talip

Ünlü işadamı Koç'un, Konak Pier'in yanında bulunan Pasaport Dalgakıranı'na inşa edilmesi planlanan marina için her türlü yatırıma hazır olduğu açıklandı

DENİZ TURİZMİ 04.11.2010, 02:28
2747
Rahmi Koç, Pier Yat Limanı'na talip

Ülke çapında 12 marina işleten Koç Grubu'nun, Konak Pier'in yan kısmındaki Pasaport Dalgakıranı'na yapılmak istenen 400 ila 600 yat kapasiteli marinaya talip olduğu ortaya çıktı. Koç Grubu bünyesindeki Siemens'in 35 yıl bölge müdürlüğünü yapan Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Aykut Güsar, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç ile yaptıkları özel görüşmenin ayrıntılarını açıkladı. Rahmi Koç'un, Pier'in yan kısmındaki marina projesi ile ilgili kendisine tam yetki verdiğini belirten Güsar, "Rahmi Koç, marinanın işletmesi ile ilgili her türlü teklife açık olduklarını belirterek benden konuyu ve nasıl bir bürokrasi yolu izleneceğini araştırmamı istedi. Rahmi Koç adına konuşuyorum. Koç Grubu yat limanı için her türlü yatırıma hazır" dedi.AVAM PROJE

Koç Grubu'nda 35 yıl çalışan ve 1988'de Koç İzmir Lobisi'ni kuran İşadamı Aykut Güsar, Pasaport Dalgakıranı konusunu Rahmi Koç ile ilk olarak geçtiğimiz Temmuz ayında Altınyunus Otel'de konuştuklarını söyledi. Koç Grubu şirketleri yöneticilerinin geleneksel olarak buluştuğu yemekte konuyu gündeme getirdiklerini söyleyen Güsar, "Rahmi Koç'a, Pasaport Dalgakıranı'na Koç Grubu olarak bir yat limanı yapabileceklerini ilettim. Kendisi de bana bu konuda tam yetki verdi.

Daha sonra Rahmi Koç ile defalarca telefon görüşmesi yaptığım. Şu anda avam proje hazırlama aşamasına geldik. Burası yatırımcıya açılacaksa Koç Grubu talip. Rahmi Koç, yap-işlet-devret, kiralama ya da farklı bir yöntemle marinayı hayata geçirmeye hazır olduklarını açıkça beyan etti. Artık burası ekonomiye ve hayata kazandırılmalı. Oraya yapılacak bir yat limanı, tüm Konak ve İzmir'in kaderini değiştirecektir" diye konuştu

Pasaport Dalgakıranı'nın sahibinin kim olduğu konusunda sıkıntı yaşadığını, tüm uğraşlarına rağmen bir muhattap bulamadığını belirten Güsar, bu karışıklığı da son verilmesi gerektiğini belirterek, "Buranın İZMER, Denizcilik İşletmeleri, Maliye Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi gibi 5 tane sahibi var. Ama muhattabımız yok. İZMER haricinde kiminle görüştüysek 'biz tam yetkili değiliz' yanıtını alıyoruz. Kurumlar, ilgili bir karara varmalı" dedi.

YETKİLİ BİZİZ

Konak Pier'in işletmecisi İZMER A.Ş. yetkilileri, 2009'da marina projesinin ön izin aşaması için Ankara'ya müracaat ettiklerini belirterek, "Pasaport Dalgakıran'ı, İZMER'e tahsislidir. Şirketimiz alanda yat limanı yapmak üzere ön izin işlemlerini 2009'da başlatmış, pek çok kuruldan olumlu yanıtlar alınmıştır. Bürokratik süreç devam etmektedir. Bu süreç tamamlandıktan sonra uygulama imar planları yapılacak ve inşaat sürecine girilecek. İZMER olarak bölgede bir marina yapma sürecini başlatmış durumdayız. Şu aşamada dahi marinanın işletmesi için resmileşmeyen çok sayıda firma müracaatı var. Biz şirket olarak tekliflere açık olduğumuzu, yatırım yapmak isteyen kuruluşlara kapımızın açık olduğunu ifade etmek isteriz."

Yorumlar (4)
murat birecik 12 yıl önce
avam proje değil!!!avan...avan...murat birecik
Zafer Oral 12 yıl önce
Alsancak Pier İskelesinin yat limanına dönüştürülmesi ilk olarak 1974 yılında gerçekleştirilen master plan çalışmasında önerilmiştir. Söz konusu alanın uzun yıllar Pier bölümü Deniz Kuvvetlerinin rıhtım Bölümü ise Türkiye Denizcilik İşletmelerinin tasarrufunda olması, alanı kapatan mendireğin SİT kapsamında olması ve onarımı için bile Kültür ve Tabiat Varlıklarından izin gerekmesi, körfezdeki su kalitesinin yatçılık faaliyetleir için düşük olması, Alsancağa bağlanacak yatların emniyet ve güvenliğinin sağlanmasindaki zorluklar, 600 metrenin üzerinde olan korunmuş su beseninin oluşturduğu dalga yüksekliğinin yat bağlamak için ek önlemler gerektirmesi, Yat turizmi Yönetmeliğinde belirtilen minimum şartları sağlayabilecek geri sahada bulunmaması, ticari işletmeye elverişli saha bulunmaması, yatçıların otopark sorunu gibi daha onlarca sorun nedeniyle söz konusu alan yat bağlama yerine dönüşememiştir. Mevcut alanın değerlendirilmesi açısından proje faydalı olmakla birlikte, limancı gözü ile fizibl bir proje değildir. Yatçı gözü ile ise yatını bağlayan kişinin yatı ile gidebileceği bölgede ne bir koy ne de bir çekici alan var. Bu değerlendirmeler ışığında sadece prestij için gerçekleştirilecek bir proje.
12 yıl önce
zafer beyin yazdıklarını iyi irdeleyin
DENİZCİ 12 yıl önce


Konak Pier,Levent Marina,Hasan Usta,-bağlama,çekek,onarım-vede ALAYBEY, (eski konumuna getirilerek)Denizciliği bilenler tarafından işletilirse İZMİR o zaman LİMAN-DENİZ ŞEHRİ olur.
20
az bulutlu
banner102
banner93
Namaz Vakti 12 Ağustos 2022
İmsak 04:25
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:15
Yatsı 21:47
Günün Karikatürü Tümü