banner191

banner148

banner179

banner176

Mavi lacivert sularda Bodrum guletleri

Maharetli ustaların ellerinde ince işçilikle inşa edilen ve buluştuğu mavi lacivert sularda süzülen ünlü Bodrum guletleri, ihtişamlı güzellikleriyle hayran bırakıyor.

Mavi lacivert sularda Bodrum guletleri

Mavi lacivert sularda Bodrum guletleri

Maun, tik ve meşe ağacı kullanılarak inşa edilen ünlü Bodrum guletleri, maharetli ustalarının ellerinde hayat buluyor. 

Mavi lacivert sularda süzülen Bodrum guletlerinin 45 yıllık ustası Yılmaz Dinç, 17 yaşından beri bu eşsiz gemilere hayat veriyor.

Hayatını tekne yapımına adayan ve bölgede tersanesi bulunan 62 yaşındaki Yılmaz Dinç, neredeyse yarım asırdır Bodrum guleti üretiyor, bizzat yapım aşamasını denetliyor, satış yapıyor.

Sipariş üzerine başladıkları guletlerin her aşamasını titizlikle inceleyen Dinç, bugüne kadar 80'in üzerinde gulet yapımını kendi elleriyle tamamladı. İnşasını tamamladığı guletlerin her birini test eden Yılmaz usta, daha sonra bu eşsiz guletleri mavi lacivert sularla buluşturdu.

Ahşabın ve deniz kokusunun kendisini mest ettiğini anlatan Yılmaz Dinç, yapımı devam eden bir Bodrum guletinde, yaptığı açıklamada, 45 yıldır Bodrum guleti imalatıyla uğraşmanın keyfini sürdüğünü söyledi.

Bodrum guletlerinin ilk yapıldığı yerin İtalya olduğunu, aslında bu tip teknelerin balıkçı teknesi olarak imal edildiğini belirten Dinç, "Biz bu tekneleri modernize ettik. Charter olarak (kiralama yönetimine) uyguladık. Şu anda charter teknesi olarak kullanılıyor." dedi.

Dinç, Bodrum guletlerinin yapıldığı ilk yıllarda çam ağacı kullanıldığını, daha sonra maun, tik ve meşe ağacı kullanmaya başladıklarını ifade etti.

100 bin avro ile 3 milyon avro aralığında

Teknelerin usta ellerde hazırlandığını dile getiren Dinç, "Malzeme kaliteli, işçilikte kaliteli olunca ilgi görüyor. Teknelerimizi Avrupa standartlarına uygun yapıyoruz. Teknesine göre ve maddi imkanlara göre motor takılıyor. Motor hacmi büyüdükçe diğer maliyetler de artıyor. 15 metrelik bir tekneye 300 beygirlik 3 motor taktık." bilgisini verdi.

Dinç, Bodrum guletinin 100 bin avro ile 3 milyon avro aralığında pazarının olduğunu belirtti.

Bodrum guletinin yanında modern yat imalatına da önem verdiklerine değinen Dinç, şöyle konuştu:

"Bodrum guletlerini artık Avrupa ülkelerinin çoğuyla tanıştırdık. Avrupa'dan birçok kullanıcımız var. STS Bodrum okul gemisini 2001 yılında denize indirdim. Avrupa'da iki kez yelken yarışlarına katıldı. Bu yarışların ilki Adriyatik-İngiltere, diğeri ise Fransa-İtalya arası. Fransa yarışında genel birinciliğimiz var. Bu yatın imalatını da 1997-2001 arasında ben yapmıştım. Gulete talep her zaman var. Müşterinin beğenisine sunabileceğimiz guletler mevcut. Bu guletleri üreten ustaların hepsi özel ustalar. Her marangoz, doğramacı yat ustası olamaz."

"Bodrum guletleri Avrupa standartlarında"

Yılmaz Dinç'in oğlu Bodrum Deniz Ticaret Odası Başkanı Orhan Dinç de Bodrum guletlerinin mavi yolculukta bir marka haline geldiğini ve denizleri süslediğini ifade etti.

Bodrum guletleriyle zamanında süngercilik ve yük taşımacılığı yapıldığını aktaran Dinç, "Dönem içerisinde mavi yolculuk ve turizmin başlamasıyla tekneler kullanım alanı itibarıyla oldukça revaçta. Bodrum'da imalat sektörü kendini geliştiriyor ve dönem içerisinde Avrupa standartlarını yakalamış düzeyde imalatlarını büyük boyutlarda sürdürüyor." diye konuştu.

Yorumlar (0)
27°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?