banner191

banner148

banner179

banner176

Kruvaziyer Gemileri Rotaları İzmir'e

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş,“Ortadoğu'daki olaylar nedeniyle MSC ve Costa İzmir'e 10 yeni sefer ekledi” dedi.

DENİZ TURİZMİ 08.08.2014, 00:39
Kruvaziyer Gemileri Rotaları İzmir'e

Ortadoğu Karıştı, Kruvaziyer Gemileri Rotalarını İzmir'e Çevirdi

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, yılın ilk 7 ayı sonunda İzmir'e 78 sefer ile 190 bin 028 kruvaziyer yolcusunun geldiğini belirterek, “Ortadoğu'daki olaylar nedeniyle MSC ve Costa İzmir'e 10 yeni sefer ekledi” dedi.

GEMİLER BATI AKDENİZ'İ TERCİH EDİYOR

İzmir'in Türkiye kruvaziyer pazarından aldığı payı koruduğunu belirten Demirtaş, buna karşın Tüm Türkiye kruvaziyer pazarında bir düşüş olduğunu söyledi. Tüm Doğu Akdeniz'de yaşanan kruvaziyer turizmdeki düşüşün İzmir'i de etkilediğini belirten Demirtaş, “Bulunduğumuz bölgedeki istikrarsızlık nedeniyle şirketler güvenli liman olarak Batı Akdeniz'e yöneliyor. Ya da gemiler yeni pazar olan Çin'e kayıyor. Akdeniz Kruvaziyer Birliği'nin rakamlarına göre bölgesel olarak bakıldığında ise 2013 yılında 18 milyon yolcu Batı Akdeniz'i, 213 bin yolcu Kara Deniz'i, 5 milyon yolcu Adriyatik'i, 2.8 milyon yolcu Doğu Akdeniz'i ziyaret etmiş. Gemiler klasik Batı Akdeniz'de çakılı kalıyor. Kruvaziyerlerin gezdiği destinasyonlarda olmazsa olmaz bir konudur istikra. Ama tek bir limanda değil tüm limanlarda istikrar lazım. Destinasyon bir bütündür. Yani İzmir limanında hiçbir sorun olmayabilir ama diğer gemini uğradığı diğer limanlarda istikrar olması lazım. Birçok ülke ve limanda ortak çalışma, uygun siyasi ve ekonomik ortam gerekiyor. İzmir ve Türkiye şu anda gemiler için en istikrarlı limanlardan birisi. Bu yüzden geçmiş yıllardaki gibi Ortadoğu'da istikrarsızlık yaşanınca gemiler hemen İzmir'e kaydırılmaya başlandı. Yine de diğer bölgelerdeki karışıklıklar bize de olumsuz yansıyabiliyor. Doğu Akdeniz'e az yolcu gelince, ülkemize ve kentimize gelen yolcu sayısı da artmıyor. Doğu Akdeniz ve Ortadoğu'daki bu karışıklık sona erince İzmir ve Türkiye'ye gelen gemi sayısı da artacaktır” diye konuştu.

YENİ LİMAN ŞART

İzmir olarak kruvaziyer turizmde Doğu Akdeniz'in en önemli oyuncularından birisi olduklarını belirten Demirtaş, “Artık belirli bir seviyenin altına asla düşmeyiz. Ama bizi hedefimiz 500 bin olan yolcu ortalamamızı önce 1 milyona sonra da 2 milyon yolcuya çıkartmak. Bunun için de bir an önce kentimizin yeni bir limana ihtiyacı var” dedi. İzmir'in yeni yapılacak kruvaziyer limanı ile büyük bir sıçrama yapacağını ve aynı zamanda homeport liman olma özelliğini de kazanacağını belirten Demirtaş, “Zorlu bölgesel şartlar ve ülkeler ile kentler arasındaki rekabetin arttığı dönemde kruvaziyer piyasasının parlayan yıldızı konumumuzu korumak için yeni liman olmazsa olmazımız” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?