Türkiye liderliğindeki NATO üyelerinden oluşan koalisyon, Karadeniz'de sürüklenen deniz mayınlarını ortadan kaldırmak ve Ukrayna limanlarına gidiş-dönüşte güvenli navigasyonun önünü açmak için bir girişim başlattı. 

Sürüklenen mayınlar Ukrayna'daki savaş boyunca tekrarlanan bir tehlike oldu.

Western Bulk, modern ultramax'ın satışından 4,5 milyon dolar kazandı Western Bulk, modern ultramax'ın satışından 4,5 milyon dolar kazandı

Son iki yılda Ukrayna, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye kıyılarında düzinelerce Sovyet döneminden kalma temaslı mayın (genellikle YaM alttan bağlantılı tasarım) tespit edildi.

Mayınlar aynı zamanda denizcilik için de tehlike oluşturuyor. Aralık ayında, bir Yunan yük gemisi Ukrayna açıklarında sürüklenen bir mayına çarparak kaptanı ve bir mürettebatı yaralamıştı.

 Kyiv Post'a göre ortak temizleme operasyonları Salı günü başlayacak. Üyelerinin tümü NATO'nun parçası olmasına rağmen, operasyon çatışmada açıkça tarafsız olacak ve tüm paydaşlar için ticari gemicilik riskini azaltmayı amaçlıyor.  

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, "Grubun oluşturulmasındaki amaç, hem Rusya hem de Ukrayna limanlarından akıntıyla taşınan mayınların tespit edilerek imha edilmesidir." dedi.

Editör: Nermin İstikbal