Kılavuzluk Teşkilatı Açıklama Yaptı

Yelkenkaya önlerinde meydana gelen deniz kazası ile ilgili olarak İzmit Limanı bölgesi yetkili kılavuzluk teşkilatı bir basın açıklaması yaptı. Açıklama şu şekilde:

Kılavuzluk Teşkilatı Açıklama Yaptı

Kılavuzluk Teşkilatı Açıklama Yaptı

Yelkenkaya önlerinde meydana gelen deniz kazası ile ilgili olarak İzmit Limanı bölgesi yetkili kılavuzluk teşkilatı bir açıklama yaptı. Açıklama şu şekilde:

“Zinnet Mete” ve “Turgut Kocabaş” gemilerinin 04/09/2007 tarihinde çatışması hakkında çeşitli basın kuruluşlarınca yapılan haberlerde çatışmanın kılavuz kaptan değişimi esnasında olduğu bilgisi verilerek sanki çatışmanın sebebi kılavuz kaptan değişimiymiş gibi gösterilmiştir ; oysa bu bilgi tamamıyla yanlış olup , olay aşağıda belirtildiği üzere gelişmiştir.

“Zinnet Mete” gemisi 4 Eylül 2007 tarihinde yanaşık bulunduğu Çolakoğlu 2 numaralı rıhtımdan kaldırılmış ve kılavuz kaptan ile İzmit liman sınırına kadar kılavuzlanmıştır. Kılavuz kaptan saat 21.40’da Yelken Kaya Feneri açıklarında normal olarak gemiden inmiştir. “Zinnet Mete” gemisi liman sınırları dışına çıktıktan sonra, kılavuz kaptan almak üzere İzmit liman sınırlarına yaklaşmakta olan “Turgut Kocabaş” adlı gemi ile çatışmış ve bu çatışma sırasında “Turgut Kocabaş” gemisi batmıştır. Adı geçen çatışma, İzmit liman sınırları dışında ve dolayısıyla kılavuzluk alanının da dışında vuku bulmuştur. Kazadan sonra kılavuz kaptan ve pilot motorumuz olay yerine giderek denize düşmüş olan “Turgut Kocabaş” gemisi personelini toplamış ve personelin hastaneye sevkini sağlamıştır. Durum kamuoyunun bilgisine sunulur.

Saygılarımızla,

İzmit Limanı Yetkili Kılavuzluk ve Römorkaj Teşkilatı

İrtibat   :

Kapt.Kazım Bakan

Tel:+90 212 311 18 00

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
ŞAHİN BATAN
ŞAHİN BATAN - 12 yıl Önce

ben sahildeydim o an ve plot motorları anında yetişti ve gemicileri karaya çıkardı çalışan arkadaşların tebrik ederim darıcadan sakini

Mehmet Başoğlu
Mehmet Başoğlu - 12 yıl ÖnceSon zamanlarda meydana gelen deniz kazaları ile ilgili olarak yapılan basın açıklamaları ortaya hiç bir bilgi , yapılan takip ,sahil istasyonlarının olayları takip şekli gibi bilgileri içermeden diğer bir ifade ile suya sabuna dokunulmadan yapılmakta ve bunu yapanlar meslekten olduklarından dahada zor duruma düşmektedirler.Yelken kaya açıklarında çatışıp batan gemi içinde yapılan açıklamanın hiç bir inandırcılığı yoktur,şöyleki böyle bir çatışma/batma olayında gemilerin seyir rotaları,pilot bırakma alma noktalarına mesafeleri , pilot bırakan ve alacak olan gemiye pilot istasyonu tarafından yapılan çağrılar , bilgilendirme,süratleri ve çatma noktası ile batma noktası enlem/boylam vs gibi bilgiler verilmiş olsa herhalde olay daha iyi anlaşilacak ve bu arada bu işde gayri ciddi olanlarda ortaya çıkacaktır.Böyle hadise ile ilgili olarak bildiri yayınlıyan kişi ve kuruluşların daha ciddi ve duyarlı olmaları ve böyle bir olayın tekrar olmaması için ne gibi tedbirlerin alınacağının bildirilmesinin daha doğru olacağı kanısındayım.

Kazada vefat eden denizi kardeşimizede Allah'tan rahmet dilerim.Saygılarımla

Mehmet Başoğlu YDO GV 1970-1971

kürşat deniz
kürşat deniz - 12 yıl Önce

bütün çalışan arkadaşları tebrik ediyorum olayın büyümeden önledikleri için herkese geçmiş olsun merhum arkadaşımızın ailesine başsalı dılerim

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176