Güneş enerjisiyle çalışan en büyük gemi

Güneş enerjisiyle çalışan dünyanın en büyük gemisi olarak bilinen ''Planet Solar'' Atlantik'te yaşadığı 5 aylık zorlu maceranın ardından başkent Paris'in Seine nehrine demirledi.

Güneş enerjisiyle çalışan en büyük gemi

 Yaklaşık 35 metre uzunluğunda, 23 metre genişliğindeki gemi, başkentlilerin yoğun ilgisiyle karşılaşiyor. Geminin yüzeyinde, 542 mekrekare genişliğinde güneş panelleri bulunuyor. Geminin kaptanı Gerard Aboville, 1980 yılında Atlantik'i tek başına kürekle geçirerek önemli bir başarıya imza atmıştı.


''Planet Solar'' isimli gemi, 2012 yılınde dünya turu yaparak hem çevre dostlarının hemde denizseverlerin dikkatini çekmişti. Sadece güneş enerjisiyle çalışan gemi, ABD'nin Miami kentinden denize açılmış ve Belçika'nın Obtende limanına kadar toplam 8 bin kilometke uzunluğundaki parkuru geçerek yine geçen yıl önemli bir başarıya imza atmıştı. Gemide mürettebat ile birlikte, güneş enerjini üreten panellerin ve akünün çalışmasını inceleyen bilim adamları bulunuyor. Güneş enerjisiyle enerji toplayan akülerin tam dolmasıyla birlikte, gemi güneş olmadan aralıksız 62 saat yol kat edebiliyor. Geminin kaptanları, yolculuk sırasanda yakıtsız kalmamak için, hava durumuna göre, izleyecekleri parkuru sık sık değiştirmek zorunda kalıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
haskız
haskız - 5 yıl Önce

millet neler yapıyor,neler yaşıyor,neler katıyor kendine...bizde birbirimizi yiyiyoruz...afiyet olsun .

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190