Tersaneyi Çin'de Kuracak!

Trabzonspor Kulübü Yöneticisi armatör Metin Akbaşoğlu, Türkiye'deki tersanelerin Avrupa'dan gemi siparişlerine yetişmediğini görünce Çin'de tersane kurma kararı aldı.

Tersaneyi Çin'de Kuracak!
Türkiye'de yer bulamadı tersaneyi Çin'de kuracak

Trabzonspor Kulübü Yöneticisi armatör Metin Akbaşoğlu, Türkiye'deki tersanelerin Avrupa'dan gemi siparişlerine yetişmediğini görünce Çin'de tersane kurma kararı aldı. Şirket 50 milyon dolar yatırımla Avrupalı dev firmalara gemi satmaya hazırlanıyor.

Başta BP olmak üzere pek çok firmanın akaryakıt ve kimyasal madde taşımacılığını yapan Akbaşoğlu Denizcilik Grubu, Çin'de tersane kurma kararı aldı. Şirket bunun için 2006''da Çin devletine bağlı bir denizcilik grubuna ortak olarak 50 milyon dolarlık yatinm yapacak. Grubun Yönetim Kurulu Başkam Metin Akbaşoğlu, tersanenin yılda 5-6 gemi üretme kapasitesine sahip olacağını söyledi.

Türkiye'deki 43 tersane tam kapasite çalışıyor

Bu yıl 3.5 milyar dolar dış ticaret hacmine ulaşması beklenen Türk gemi inşa sanayi, yurtdışından gelen taleplere yetişemez hale geldi. Son birkaç yılda AB ülkelerinden art arda siparişler gelince, Türkiye'de var olan yaklaşık 43 tersanenin kapasitesi doldu. Tersaneler 3-4 yıl sonrası için gün verince yatırımı maliyetlerin düşüklüğünden ötürü Çin'de yapmaya karar verdiklerini belirten Akbaşoğlu, "Çin'de yatırım maliyeti Türkiye'den yüzde 15 daha ucuz. Ayrıca Türkiye'de 500 dolar olan işçilik maliyeti Çin'de 100 dolara geliyor" dedi.

Dünyadaki dev şirketlere gemi satmayı planladıklarını belirten Akbaşoğlu, "Exxon Mobile'den Total'e uluslararası petrol ve kimyasal madde üreten firmaları merceğe aldık. Sadece bu yatırımla 50-100 milyon dolar ciro hedefliyoruz" dedi. Çin'in 550 adet tersanesiyle büyük bir pazar olduğunu vurgulayan Akbaşoğlu, geçen yıl burada 30 milyon dolara üç gemi yaptırarak 10 gemilik filoya ulaştıklarını söyledi.

Kaynak:Nihal YUVACAN-Vatan

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
ismail yildirim
ismail yildirim - 13 yıl Önce

sayın akbaşoğlu cinde yapılan gemiler kalite olarak Türkiye de satılan dandik taklit Cin mallarına benzer. kalite ve fiat mukayesesi Türk tersaneleriyle kıyaslanamaz yatırım yapmak istiyorsanız sinop gemi inşa için çok uygun.

- 13 yıl Önce

sayın ismail yildirim beyin yorumuna tamamen katılıyorum.çin de yapılan gemiler standartlardan cok uzak.Türkiye de yapılan gemilerle kıyaslanmayacak derecede her yönüyle (işçilik-malzeme-kaynak vb ) kalitesizdir.

- 12 yıl Önce

BENDE YAZILANLARA SONUNA KADAR KATILIYORUM BEN O GEMILERDEN BIRINDE 2.KAPTAN OLARAK CALISMAKTAYIM NE CEKTIGIMI BIR BEN BIRDE ALLAH BILIYO GEMI IKI YASINDA AMA BIZDEKI 10 YASINDAKI GEMILERDEN DAHA KOTU KONDUSYONDA

Alperen SEVİNÇ
Alperen SEVİNÇ - 9 yıl Önce

Sayın akbaşoğlunun başarılarının devamını dilerim babamda akbaşoğlu firmasında çalışmakta

hakan bostan
hakan bostan - 9 yıl Önce

yag barcın cok guzel allah daha ıyısını versın ışlerı daha gguzel nasıp etsın ogemınde calısan bır avukat var bırsene sonra senı mahkemeye verecek nedenı benı verdı nankor bır adam benım tankerde calıştı ve adamları ayartıp hepsını mahkemeye goturecek kadar cesaretlı adı ekrem her cıktıgı yerle mahkemelık olmuştur ışlerınde başarılar dılerım

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190