Sürmene Tersanesi Bitmek Üzere

TRABZON’UN istihdam için en büyük umudu olan ve yaklaşık 5 bin işçinin çalışacağı Sürmene Tersanesi’nde işletmeciler de tamamlandı.

Sürmene Tersanesi Bitmek Üzere

Tersanede son adım da atıldı

TRABZON’UN istihdam için en büyük umudu olan ve yaklaşık 5 bin işçinin çalışacağı Sürmene Tersanesi’nde işletmeciler de tamamlandı. Toplam 3 parsele bölünen tersanede ilk parsel mevcut gemi işletmecilerine ihalesiz verilirken, ihaleye çıkarılan ikinci parsele Trabzonlu işadamı Yaşar Kaptan Çebi’ye ait olan Nur A.Ş. teklif verdi. Diğer parsele ise Bayrak Ticaret’in yanı sıra birinci parselin sahipleri olarak görülen Sürmeneli gemiciler de müracaat etti. AKP Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl, tersanenin 2009 yılında üretime başlayacağını söyledi.

Trabzon’un istihdam alanında en büyük umudu haline gelen ve yaklaşık 5 bin işçinin çalışması beklenen Sürmene Tersanesi’nde işletmeciler de tamamlandı. Toplam 3 parsele bölünen tersanede birinci parsel ihaleye çıkarılmadan mevcut gemi işletmecilerine verilirken, ihaleye çıkarılan ikinci ve en büyük parsele Trabzonlu işadamı Yaşar Kaptan Çebi’ye ait olan Nur AŞ teklif verdi. Diğer parsele ise Bayrak Ticaret’in yanı sıra birinci parselin sahipleri olarak görülen Sürmeneli gemiciler de müracaat etti. Türkiye’nin en derin ve en uzun mendireğine sahip, 24 metre derinliğe kadar ulaşan Sürmene Tersanesi’yle ilgili konuşan Trabzon Milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl, mutluluğunu gizleyemedi.

Tersaneye Trabzonlu işadamlarının müracaat etmesine ayrıca sevindiğini belirten Erdöl, "Allah bize bugünleri de gösterdi. 2009 yılında yan sektörler hariç bin kişinin ekmek yiyeceğini şimdiden görebiliyorum. Bu rakam 2-3 yıl içinde 5 bine kadar çıkabilecek. Kimse endişe etmesin. Sürmene’de bir kompleks oluşturduk. 2 yıldır gemicilikle ilgili kurslar açtık. Büyük oranda iş garantili kurslarımızda nitelikli eleman yetiştirdik. 2004 yılında açılan Denizcilik Lisesi ilk mezunlarını verdi. Onlar da burayı bekliyor. Denizcilik Yüksek Okulu inşaallah seneye mezun verecek. Fakültemiz zaten var. Yani altyapısı önceden hazırlanan bir kompleksin son halkası tersanenin yapımı idi. Yaptık bitirdik, ihale ettik ve inşaallah Maliye de onaylayınca sahiplerine teslim edilecek. Trabzon çok güzel şeylere layıktır" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Özgün Can Kıroğlu
Özgün Can Kıroğlu - 11 yıl Önce

Sürmene Deniz Bilimleri fakültesinden mezun biri olarak ve Trabzon'daki istihdam sıkıntısını bildiğimden bu habere çok sevindim.Milletvekilini ve emeği geçen herkesi kutluyorum umarım tersanemiz ve diğer denizcilik kolları istihdam yolunda ülkemizin tüm kıyı şeridini sarar ve denizciliğimiz hakettiği seviyeye ulaşır.

mehmet türüt
mehmet türüt - 10 yıl Önce

trabzon ve bolge illere hayırlı olsun...

ümit kan
ümit kan - 10 yıl Önce

boyle bir projenin sürmene de olması büyük mutluluk..benim birde sorum olacak;

sürmenede yapılan bu yeni tersaneye tekniker vb. yüksek okul mezunları alımı varmı _?varsa nasıl başvurabiliriz..._?_?

gül  hamza
gül hamza - 10 yıl Önce

trabzon içi çok önemli bi yatırım trabzon herseye laik daaaa:)

ilyas akcay
ilyas akcay - 10 yıl Önce

oncelıkle bu tersanenın surmeneye hayırlı olmasını ıstıyorum ben ıs kur un vermıs oldugu kursu bıtırmıs olup gemı ıc dekarasyon sertıfıkamızı almıs bulunuyorum bızlerın bu tersanede oncelıklı yer almamızı rıca edıyorum

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176