"Gemi İnşada %360 Büyüdük"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Son dört yılda gemi yapımında yüzde 360 büyüme gösterdik. Bugün dünyada en çok gemi siparişi alan 8. ülkeyiz” dedi.

"Gemi İnşada %360 Büyüdük"

ANKARA- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’nin ‘dünyanın dördüncü gemi inşa sanayi üssü olması’ yönünde hızla ilerlediğini belirterek, “Son dört yılda gemi yapımında yüzde 360 büyüme gösterdik. Bugün dünyada en çok gemi siparişi alan 8. ülkeyiz” dedi. Yıldırım, “Hükümetimiz döneminde son 3 yılda yapılan 500 milyon dolarlık yeni, tevsi ve modernizasyon yatırımları ile bu kapasite 2,5 kat arttı. Tersanelerimizin özellikle son üç yılda elde ettiği kapasite ve istihdam artışı ile gemi siparişleri sıralamasında ülkemiz, bir milyon 800 bin DWT’luk hacimle dünya genelinde 23’üncü sıradan 8’inci sıraya kadar yükseldi” şeklinde konuştu. Gemi sanayiinde en büyük hedeflerinin Türkiye’nin büyük tonajlı gemi inşasında kabiliyetinin artırılmasını sağlamak olduğunu ifade eden Yıldırım, “Öncelikli olarak yerli armatörümüzün ihtiyaçlarını ülkemizde karşılamak ve bu alanda dünya ile rekabet gücümüzü yükseltmektir” dedi.

Hedef hızla büyümek

Türkiye’nin 2002 yılında 37 adet olan tersane sayısının bugün 61’e yükseldiğine dikkat çeken Bakan Yıldırım, 59 adet tersanenin ise proje ve yatırım çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Yıldırım, bu yatırımların tamamlanmasıyla tersane sayısının 120’e çıkacağını bildirerek, “Tuzla’da yerleşik tersanelerin yanı sıra ülkemizin değişik bölgelerinde faaliyette bulunan ve kurulma aşamasında olan tersaneler tam kapasite çalışır duruma ulaştığında toplam gemi kapasitemiz 2010 yılında 6 milyon DWT/yıl’a çıkacak. Bu kapasite ile dünya sıralamasında dördüncülüğe yükseleceğiz” şeklinde konuştu. Yıldırım, dünya genelinde yeni gemi teslimlerinin son üç yılda %89 büyüme göstermesine rağmen ülkemizin aldığı yeni gemi siparişlerinin aynı dönemde %360 büyüdüğünü dile getirdi. Gemi inşaat sektöründe 2002 yılında 13 bin 545 olan çalışan sayısının 2006 yılında 28 bini aştığını açıklayan Yıldırım, “Tersanelerimizde sağlanan doğrudan 28 bin, dolaylı 85 bin kişilik istihdam, ülkemizin sosyo-ekonomik yapısı için önemli. Sektör, bugün yan sanayi olarak 500 iş kolunu besliyor. 2010 yılında doğrudan istihdam bu artış seviyesinde ortalama 45 bin olacak. Bu da 135 bin kişinin dolaylı istihdamı demektir. Gemi inşa sanayi ürünü olarak 2005 yılında 1 milyar 250 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirildi. Bakım-onarım bakımından ise hizmet ihracı da 1 milyar dolar. Yurt içi hizmetler toplamı olarak da yaklaşık 1 milyar 400 milyon dolarlık bir iş hacmi ile gemi inşa sanayimizin toplam ticaret hacmi yaklaşık 4 milyar dolar olarak gerçekleşti” diye konuştu.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

Yayın Tarihi: 05 Mayıs 2007

YORUM EKLE
YORUMLAR
murat  birecik
murat birecik - 12 yıl Önce

değerli arkadaşım binali yıldırım, kendisi de uzman bir gemi inşaacısı olarak, gayri safi milli hasılaya, işkolumuzun katkısını aritmetik olarak saptıyor; benim kritiklerim ise;1. yerli katkı oranının arttırılması;

1.1. merkezi satınalma/ambar zorunluluğu...

1.2. yerli tedarikçiye sadakat...2. teslimatlarda -üretim zamanı anlamında- dar boğaz giderilmesi

2.1. derhal pendik sulzer-wartsila'nın devreye alınması. tgs

zamanında yapılan lisans antlaşmalarının revizyonu...

2.2. dizel-elektrik gemi ekonomisinin analizi...3. maliyetlerin kontrol edilmesi

3.1. cüneyt'in derhal denizli'den, tuzlaya dönmesinin temini...

3.2. eski tüfeklerin, yetkilendirilmesi (ki bunun en güzel

örneği; binali yıldırım-ahmet aslan eşgüdümü olup, bu takım

12 sene önce türkiye'de ki ilk deniz otobüsünü üretmiştir)son sözüm ise; seversiniz, sevmezsiniz...beğenirsiniz, beğenmezsiniz lakin, kalkavan'ların 180.000dwt post-panamax girişimi doğru olup, krank üreticisi ile derhal bağlayıcı bir antlaşma yapılmalıdır. işbu konu ataer holding'in 3800'lük saclarından daha önemlidir!!!yukarıda tüm anlattıklarım, hiçbir üniversitenin, hiçbir fakültesinde anlatılmaz...saygı ve sevgiler

murat birecikmehmet  güver
mehmet güver - 12 yıl Önce

Sayın Murat beye gönülden katılıyorum.Özellikle deniz sektöründe yapmış olduğu başarılı çalışmalarından dolayıda Sayın Binali beyi yürekten kutluyorum. Başarılarının devamını dilerim.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190