Bu dökmeci %14 az yakıt tüketiyor

Çin'in Jiangsu Hantong Ship Heavy Industry tersanesi, pervanesine uygulanan özel kovan sistemi ile yakıttan %14 tasarruf sağlayan dökme yük gemisi AQUILA'yı teslim etti.

Bu dökmeci %14 az yakıt tüketiyor

Çin'in Jiangsu Hantong Ship Heavy Industry tersanesi, pervanesine uygulanan özel kovan sistemi ile yakıttan %14 tasarruf sağlayan dökme yük gemisi AQUILA'yı teslim etti.

Delphin adlı armatörlük kuruluşuna teslim edilen Aquila adlı 57.000 DWT'luk supramax dökme yük gemisi, Mewis Duct adı verilen pervaneye uygulanan  özel bir kovan sistemine sahip. Kovan, paervane boyunca su geçişini hızlandırarak pervane dönüşündeki devir başına güç gereksiniminiin azaltıyor ve toplam pervane itme etkinliğini arttırıyor. Geminin ana makinesi de bu özel pervane sistemine uygun olarak yeniden planlandı.

Mevis Duct sistemi uygulanmamış aynı büyüklükteki bir dökme yük gemisinin 14 knots hızda 29,4 metrik ton yakıt tüketeceği, Mewis Duct kovan sistemi ile bu tüketimin 26 metrik tona düşürülebildiği bildiriliyor. Bu etkin kullanım nedeniyle geinin makine gücü 1.000 kw düşürülebildi ve 8500 kw ana makine takıldı. Normalde bu gemiye aynı etkinliği elde etmek için 9500 kw ana makine takılması gerekiyordu.

Aquila adlı supramax dökmeci bu serinin Çin'de inşa edilen ilk gemisi.

Teslim töreninde konuşan Jiangsu Hantong Group başkanı Meng Cheng Jun, teslim edilmekte olan  geminin tersanede inşa edilmiş olan 55. gemi olduğuna değindi. Geminin aynı zamanda tersanede inşa edilmiş optimize dizayna sahip ilk gemi olduğunu söyleyen Meng Cheng Jun, geminin SDARI tarafından yapılan dizaynı temel alarak kendi tersanelerinde optimize edilen bir dizayn ile inşa edildiğini, gelecekte daha çevre dostu gemiler inşa edebilmek için çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 7 yıl Önce

Ağaç teknelerde omurganın kaldırıldıgında veye daar tutulduğu oluşan durum bunun çokda büyük bir buluş değil

- 7 yıl Önce

83 yapısı 35,000 tonluk gemide vardı ismi lazım değil. Ağır yol tornistan verildiğinde baş iskeleye dönüyordu. Hele iskeleye bir dönüş varsa başı sancağa çekmek için yarımyol tornistan da kar etmiyor, tamyol tornistan gerekiyordu.

Prof.Dr. Aydın ŞALCI
Prof.Dr. Aydın ŞALCI - 7 yıl Önce

Bu yeni bir buluş değildir. Burada Kovan olarak isimlendirilen sistemin bilimsel adı "Kort Nozul" dur. Pervane + Nozul Sistemi, gemi sevk verimini arttırmak gayesi ile ilk defa Alman gemi inşaatı mühendisi Kort tarafından bulunmuş bir sevk elemanıdır ve onun adıyla anılmaktadır. Uygun dizayn edildiğinde, nozulsuz bir pervaneye göre eşdeğer nozullu pervaneden daha fazla itme kuvveti üretilir. Bu sistem, özellikle Romorkörlerde çok sık kullanılmaktadır. Optimum dizaynı yapılırken, yaratacağı ek direncin, getireceği verim kazancından büyük olmamasına dikkat edilmelidir.

Saygılarımla.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176