banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

2001 krizinde en büyük bedeli kuyumcular ödedi

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Kahramanmaraş Şube Başkanı Adnan Toprak, Türkiye tarihinde 'Kara Çarşamba' olarak ta bilinen 2001 yılı krizinde, en çok etkilenenlerin kuyumcular olduğunu, en büyük bedeli ise bu sektörün...

YEREL 12.05.2016, 13:55
43
2001 krizinde en büyük bedeli kuyumcular ödedi
Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Kahramanmaraş Şube Başkanı Adnan Toprak, Türkiye tarihinde 'Kara Çarşamba' olarak ta bilinen 2001 yılı krizinde, en çok etkilenenlerin kuyumcular olduğunu, en büyük bedeli ise bu sektörün ödediğini söyledi.

Kahramanmaraş’ta yarın düzenlenecek olan 'Ortadoğu Altın ve Mücevher Fuarı' fuarı kapsamında basın mensupları ile bir araya gelen Toprak, ekonomik değerlendirmelerde bulundu.

Toprak, 2015 yılından sonra dünyada devam eden durgunluk, orta doğuda gelişen olumsuzluklar ve Güneydoğu’da devam eden terör operasyonları nedeniyle yaklaşık 10-15 ilde ticarette bir dağılmanın söz konusu olduğunu ifade etti.

'HIZLA DEĞİŞEN BİR PİYASA İLE KARŞI KARŞIYAYIZ'

TÜMSİAD Başkanı Adnan Toprak, hızla değişen bir piyasa ile karşı karşıya olduklarını dile getirerek, bu değişimi anlamayan yada anlayıp ta tedbirini almayan kurumların hızla yok olma sürecine girdiğini kaydetti.

Hiç kimsenin 5 yıl önceki esnaflık modeli ile yola devam etme şansının olmadığını anlatan Toprak, "Özellikle kuyumculuk sektöründe iş gezileri, fuar gezileri düzenleyerek sektördeki üyelerimizi kendi sökerdeki yeni teknolojileri, dünya piyasalarını yakından görmek, Türkiye’yi dışarıdan seyretmek ve bunun yanında yeni ticaret yolu üretme yolunda bir sorumluluğumuzun olduğu bilinciyle bu tür organizasyonlara girdik. Ben kuyumculuk sektörünü Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren bütün sektörlerden en şanslısını görüyorum." diye konuştu.

Sanayi Bakanlığı’nın da örnek gösterdiği kuyumcu kent projesi yapım ihalesinin çok yakın bir zamanda gerçekleşeceğini belirten Toprak, yeni yere taşınmakla birlikte söktürün hak ettiği piyasalara gireceğini düşündüklerini aktardı. Kuyumculuk sektörü fuarlarının daha önce İstanbul, Bursa, Gaziantep ve Adana’da olduğunu anımsatan Toprak, yarın Kahramanmaraş’ta açılacağını ifade etti.

"TÜRKİYE BİR YANGININ İÇERİSİNDE"

Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Hacı Mustafa Öz ise Türkiye’nin bir yangın içerisinde olduğunu söyleyerek, bu yangına bir nebze su serpebilmek için çalıştıklarını belirtti.

Öz, "Sektör olarak bu yangını biz bir nebze soğurtabilir miyiz? diye ülke olarak, şehir olarak, sektör olarak Kahramanmaraş’ta düzenlediğimiz bu fuar birkaç günlükte olsa sektöre bir moral verebilir. Bu ülkemizin neresinde olursa olsun sektörel bazda esnaflarımız, iş adamlarımız, bir yerde bir etkinlik varsa gerçekten buna sahip çıkıyorlar. Bu sahiplenme işte bizim bir millet oluşumuzun desteklerindendir. Çok zor ve kısıtlı imkanlarla Kahramanmaraş’ta bir fuar düzenledik, açılışını yapacağız. Size bir müjde de vereyim altın şehir projemizin tüm onaylama işlemleri geçen hafta içinde tamamladı. 7 Haziran'da, Ankara’da Bilim Sanayi Bakanlığında ihalesi olacak." dedi.Cihan
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü