Yemen’deki yabancıların tahliyesi sürüyor

Çatışmaların yaşandığı Yemen’deki yabancıların tahliyesi sürüyor. En son 44 kişinin daha Fransız uçak gemisi Dixmude ile tahliye edildiği belirtildi.

Ayrıca Türk Deniz Kuvvetleri’nce Yemen’den Cibuti’ye getirilen 55 Türk vatandaşının da uçakla İstanbul’a geldiği bildirildi. Husilere karşı Suudi Arabistan öncülüğünde koalisyon güçleri tarafından yapılan “Kararlılık Fırtınası“ operasyonu ise onuncu gününe girdi. Koalisyonun sözcüsü General Ahmed Aseri son yaptığı açıklamada, Aden’in büyük bir kısımın kontrolünün koalisyonun eline geçtiğini duyurdu. Yerel haber kaynakları sadece Aden’de on gündür süren çatışmalarda en az 185 kişinin öldüğünü binden fazlasının ise yaralandığını duyurmuştu. Operasyona Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden oluşan Körfez ülkelerinin yanı sıra Fas, Sudan, Ürdün ve Mısır katılıyor.

Yemen'deki karışıklık nedeniyle Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait TCG Büyükada Korveti ile tahliye edilerek Cibuti'ye getirilen 55 Türk vatandaşı, dün uçakla İstanbul'a geldi.

THY'nin Mogadişu, Cibuti seferini yapan tarifeli uçağıyla Atatürk Havalimanı'na inen Türk vatandaşları, yakınları tarafından karşılandı. Karşılama sırasında duygusal anlar yaşandı. Sümeyye Öcal, değişik ve zorlu süreçlerden geçtiklerini belirterek, "Elçilik bizimle çok iyi ilgilendi. Yetkililere teşekkür ediyoruz" dedi. Öcal'ın babası Nebi Öcal da evladına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu kaydetti. Emrah Önal ise evlerine tank mermisi isabet ettiğini belirterek, Dışişleri Bakanlığı ve Deniz Kuvvetleriw'nin çalışmasıyla kurtarıldıklarını aktardı. Ali Üşümüş de "Yemen ve Aden harap durumda. Sana'daki Türkler de kurtarılmayı bekliyor" diye konuştu.