YDDO Denizcilik'in düzenlediği “e-Navigation Meeting 2018” gerçekleşti

YDDO Denizcilik tarafından 3. sü düzenlenen “e-Navigation Meeting 2018”  20 Mart Salı günü Hilton İstanbul Kozyatağı’nda gerçekleşti. Seminerin açılış konuşmasını YDDO Denizcilik Genel Müdürü Kutlay Ünlü gerçekleştirdi. Kutlay Ünlü konuşmasında navigasyonun bugünkü durumunu ve yakın gelecekte neler getireceği üzerine yer verdi. Seminerde Ürün Sorumlusu Semih Yılmaz, Ürün Müdürü Yusuf Demir Özcan, Danelec AS Ceo Hans Ottesen, Galatasaray Üniversitesi’nden Dr. Hasan Bora Usluer, Yazılım Yöneticisi Hakan Külçür, Prof. Dr. Jale Nur Ece, İş Geliştirme Müdürü Ferhat Abul  konuşmalarını gerçekleştirdi.

Gerçekleşen konuşmalarda ürün sorumlusu Semih Yılmaz; “Ecdis, Fire Fighter Communation, MRV” konuları üzerinde durdu. Yusuf Özcan Demir ise konuşmasına “Denizcilik sektöründe sistem yazılımlarının dünü, bugünü, yarını” konusuyla başladı. Dünden bugüne teknolojinin gelişmesiyle birlikte dünyada yazılımın gelişimi üzerinde duran Özcan Demir Türkiye’de yazılımın daha yavaş ilerlediğini fakat şimdi ise dünyada ve Türkiye’de ilerleyerek yazılımcı noktasında profesyonel olanların tercih edildiğini ifade etti. Yazılımlarda yaşanan sorunlar ve istenen faydanın sağlanamaması konularına da yer verdikten sonra bugün gelinen duruma işaret etti.

Seminerde Galatasaray Üniversitesi’nden Hasan Bora Usluer de denizciliğin tarihinden söz etti. Usluer konuşmasında, “Uluslararası ve ulusal literatürde seyir bir sanattır. Bir yerden bir yere emniyetli ve maliyetli gitmenin sanatıdır aslında” diyerek bu sanatı nasıl daha iyi gerçekleştirebilineceği üzerinde durdu. Kağıt haritanın artık yetersizliği ve e-navigasyonun önemine de dikkat çekti.

Mersin Üniversitesi Denizcilik ve Gemi Makineleri İşletme Müh. Bölüm başkanı Yard.Doç.Dr.Jale Nur Ece ise insansız gemiler konusunu işleyen bir sunum gerçekleştirdi.

DNLGV İş Geliştirme Müdürü Ferhat Abul "Otonom Gemiler ve Navigasyon "sunumu gerçekleştirdi. YDDO Denizcilik tarafından düzenlenen “e-Navigation Meeting” toplu fotoğraf çekiminin ardından kokteyl ile sona erdi.