banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

10.01.2011, 08:05 13852

Yazılarıma Dair...

Okuduğunu anlamak dersi batı da ve ABD de daha ilk okulda öğrencilere verilen derslerden biridir..Ve yıllarca devam eder..Eğer okuduğunuzu anlamıyorsanız ya da bu konuda güçlük çekiyorsanız ve de okuduğunuz şey sizi ilgilendiriyorsa o zaman bu konuda yardım alır başkalarına danışırsınız. Ya da anlattığın karşındakinin anlayabildiği kadardır  sözüne teslim olursunuz..Bu ara aklıma geldi .Yıllar önce sahaflar çarşısında gezerken bir kartpostalın üstünde okumuştum .Şöyle diyordu; en korktuğum şey yanlış anlaşılmaktır.
 
Benim yazılarımda  kin , öfke, nefret, aşağılama, küçük görme , yok etmeye yönelik tek bir ifade, tek bir anlatım bulursanız ben herkes den özür diler ve amatörce yaptığım bu işe de son veririm..
 
Tartışmaktan kimse çekinmesin ve korkmasın.Bazen tartışmalarda ki en aykırı en kırıcı üslup yarın karşınıza en birleştirici neden olarak çıkabilir..Toplumsal ya da bireysel düzeyde sorunlara çözüm bulma yolunda en tehlikeli şey tartışamamak, konuşamamaktır..Bunun sonu asıl kavgadır,şiddettir, ayrılıktır, yıkımdır.
 
Ben yazdıklarımı her nedense farklı tercüme eden arkadaşlara bir kez daha duyuruyorum; bütün eğitim yuvaları bu ülkenin yani TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ  okullarıdır..Bu ulusun okullarıdır. Dolayısı ile bu sektörün yani bu ülkenin Deniz Ticaret odası da ülkenin tüm denizcilik okullarına aynı mesafede olmalıdır. Çok açık ve net söylüyorum ; bunun tersi asıl ayrışmayı getirir. Bütün Denizcilik okulları gerektiğinde birbirleri ile dayanışmalıdır. YDO mezunlarının sayılarının okulun asrı geçen tarihi nedeniyle çok olması ve deneyimlerinin de buna mukabil fazla olması sebebiyle bu konuda ki sorumlulukları da fazladır . Sektörün eğitimine verebilecekleri değerler ve bugüne kadar yaptıkları katkılarda ortadadır.
 
Yukarıda yazdıklarımın anlaşılmasında sıkıntılar olabileceği kaygısıyla birkaç ekleme daha yapıyorum ; hangi okul olursa olsun burada okuyan çocuklarımız bizim çocuklarımızdır.Bu ülkenin evlatlarıdır..Amaç mezun olan her öğrencinin bilgi düzeyini arttırıp ülkemizi KALİTELİ DENİZCİLERİN yetiştiği bir ülke ve MARKA  haline getirmektir..Piri Reis Üniversitesinin açılması KURSLARLA EHLİYET anlayışını terk edip AKADEMİK EĞİTİM in ortak paydasında bir araya gelmenin en anlamlı adımıdır..Kutlanmalıdır.Desteklenmelidir..Bundan önceki yazımda da bundan sonra neler yapılmalı konusunda kendi düşüncemi de belirttim..Asıl kafa yorulması gereken yer yazının bu tarafıdır..Ama o konu da TEK bir yorum yapılmamıştır.
 
Sevgili genç kardeşlerim , yazılara rumuzla yorum yapıp ortalığı germeye kalkanlara kesinlikle cevap vermeyiniz. Onlar söylediklerine inansalar gerçek adlarıyla konuşurlar. Denizci cesur adamdır..Söylediğinin de yaptığının da arkasında durur..Rumuzların arkasına gizlenmez. Ben bu yazıları herhangi bir çıkar uğruna değil sektörün ve ülkemin çıkarı için yazıyorum. Bu bağlamdaMustafa Atilla TÜRKTAN kardeşimi içtenliği, cesareti ve anlamlı yorumundan dolayı kutluyor kendisine teşekkür ediyorum.
 
Sevgili kardeşlerim, birbirinizi sevin. Dayanışın..Bunu ülkeniz ve ulusunuz için yapmak zorundasınız..Aranızda ki tatlı rekabeti devam ettirin..Bu gelişmenin olmazsa olmazıdır..Olan olmayana elindekini , aklında kini versin..Siz ABD deki, İngilterede ki , Norveçde ki okulları bordalayıp geçmenin yollarına bakın..Aklın , bilimin , Yüce Atatürk ün gösterdiği yolda ilerlemeye devam edin. Kavga edecek lüksünüz yok sizin..Buna hakkınız da yok.
 
Nasıl ki artık  AKADEMİK eğitimin rotasında ilerlemeye ortak akıl olarak karar vermişsek bundan sonra da ülkemize ve Yüce Türk Milletine hizmet etmek için çalışmayı seferlerimizin ortak amacı olarak görmeliyiz..Bundan önce de gördüğümüz gibi.
 
Sevgili kardeşlerim, sevgili Barbaroslar, bu vesile ile hepinizin yeni yılını kutlar, sevdiklerinizle birlikte sağlıklı , neşeli ve başarılı bir 2011 yılı dilerim..
 
Allah hepimize, dünyada ki bütün denizcilere selamet versin.
 
Sevgiler herkese
 
Kemal Murat Güler
 
Yorumlar (9)
can bilgin 12 yıl önce
ÖNEMLİ UYARI: Kişileri hedef alan, muhatabını küçük düşürücü, yapıcı değil kırıcı olan, saygı kuralları içerisinde kaleme alınmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.

Bu site yöneticileri yukarıdaki uyarıyı kendisi içinde uyguluyomu acaba.Bazı okullar küçük görülüyo gizli saklı cümleler içinde bazı yorumcularda açık açık dile getiriyor.Böylemi denizciliği ileriye taşıyacağız kusura bakmayın ama bence sil baştan site yorumcularınızı değiştirmeniz lazım.YDO YOK İTÜ VAR.Bu konuda milliyetçi olan büyüklerime bir tavsiyem var okul milliyetçisi olmayın Türk Deniz Sektörü için okuyan çalışan denizcilerimiz için milliyetçi olun birazda onların sorunlarını haber yapın.SAYGILAR
ahmet velioğlu 12 yıl önce
birlik mesajı verirken bile ayrımcılık.Ydo hangi okul acaba??resmi olarak nerdedir bu okul?lütfen devletin şuan ön gördüğü kullanılması gereken okul isimlerini kullanalım.Yüksek demekle yüksek demekle yüksek olunmuyor
Deniz Eser 12 yıl önce
Sayın Guler,

Denizcilik konusunda IMO'nun otoritesi butun gelismis denizci ülkeler tarafından kabul ediliyor, kurallar, standartlar bu kurumdan dunyaya duyuruluyor.Dogru bir tane.IMO 'Akademik Eğitim' diye bir zorunluluk talep etmezken, 3 milyon civarında işşiz insanı olan bir ülkede, kim nereden uyduruyor 'Akademik Eğitim' konusunda ülkemizde mutabakat olduğunu?Yok böyle bir şey.

Bakınız, BIMCO projeksiyonuna göre 2013 yılı itibariyle dünya ticaret filosunda 56.000 zabit açığı olacak, Japonların Ocean Policy Research Foundation araştırma kurumu da benzer şeyleri söylüyor.İstatistiklere göre 2009 yılı itibariyle 517.000 zabit var dünya ticaret filosunda, bunun 1/3'ü uzakdoğulu, 1/3'ü eski kominist ülkelerden, Türkler olarak bizim yerimiz çok küçük.

Yani birileri dünya istihdam pastanı afiyetle yerken, biz birbirimize çelme takmaya çalışıyoruz, neden?

Bügüne kadar memleketimizde yapılanlar denizciliğimizi olması gereken yere getirememişdir, tablo ortada: komşumuz Yunanistan ülke geçindiriyor denizcilikle, biz ne yapıyoruz ?

Bugüne kadar denizcilik sektöründe hakim olan zihniyetin artık geri çekilmesi lazım, yeni, atak, girişimci, liberal,rekabetçi düşüncelere ihtiyacımız var.

Rekabetten korkan, rekabet etme vasıfları olmayan, vaziyeti etiketle kurtarmayı marifet bilenlerin zamanı bitmiştir.

Zaman IMO'yu referans alma zamanıdır.

Meslek Liseleri ve Meslek Yüksekokullarından çıkan çok sayıda insanımızın önünü açalım, kursları rehabilite edip buralardaki eğitimin kalitesini kontrol altına alalım, kaliteyi IMO standartlarında gözeterek, hızla sayıyı arttıralım, bu pastadan en az Filipinli dostlarımız, Ukraynalı, Polonyalı dostlarımız kadar ekmek yiyelim, memleket kazansın.

Saygılarımla,

Deniz eserProf.Dr. Aydın ŞALCI 12 yıl önce
Sayın Deniz Eser,

Sizin söyledikleriniz; IAMU (Dünya Denizcilik Üniversiteleri Birliği)nun genel kurullarında söylenilenlere ve bu konuda yürütülen eğitim politikalarına taban tabana zıt. Alt kademe gemi adamları için olabilir. Üst kademe gemi adamları ise artık Dünyamızda ileri akademik seviyelerde yetiştiriliyor. Ukrayna'da Odessa National Maritime Academy (ONMA), Polonya'da Gdynia Maritime University (GMU) de verilen eğitim programlarını bir incelerseniz nasıl bir akademik eğitim verildiğini görürsünüz.IMO kriterleri minimum gerekli olanı söyler. Üstü size ait, işte orada rekabet başlar, kim daha iyiyi yaparsa o öne geçer. Filipinlerden hiç bahsetmeyin, onların eğitim düzeyinin ne olduğunu biz biliyoruz. Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi hikayesi. Kaliteli gemi adamı sayısı artsın, onların yüzüne bakan olmaz. Amaç piyasayı kapmak için çabucak kalitesiz gemi adamı yetiştirmek değil. Milyon, milyar dolarlık ileri teknoloji gemileri herkese teslim edemezsiniz. Gemi Kaptanı ayni zamanda bir Gemi Yönetim Mühendisi'dir. Yakın gelecekte Tıpta olduğu gibi, gemi kaptanlarıda geminin tipine göre ayrı eğitim programları ile yetiştirilecektir. Çağımız Bilgi çağı, güneşi balçıkla sıvamaya uğraşmayalım. Eğitimide lütfen eğitimci olmayanlar tartışmasın. Fikir sahibi olmak için önce bilgi sahibi olmak gerekir.

Saygılarımla.

Deniz ACAR 12 yıl önce
Yaklaşık 15-16 senelik süreçtir. Dünya denizcilik eğitim standartları yukarı çekilmeye çalışılıyor. Aynı zamanda da gemi adamı açığı kapatılmaya uğraşılıyor.Bu iki durum birbiri ile çelişiyor. Yorumuna cevap verdiğiniz Deniz Eser mevcut durumu/gelinen noktayı ifade ediyor.Bilim adamının yapması gereken bu durumu analiz ederek ortaya koymaktır müderris bey. Durumu analiz etmeden karşısındakini bilgisizlikle suçlamak tamamen faydasızdır. Durumu münazara ederek tartışmayı genişletmek bilim adamının tavrı olmalıdır.

Kurdoğlu Muslihiddin Reis 12 yıl önce
Hoca haklıdır.

Deniz eser de deniz acar da haksızdır.

Çünkü;

"IMO'nun denizcilik eğitimindeki standartları" diye birşey yoktur.

"IMO'nun denizcilik eğitimindeki asgari standartları" diye bir şey vardır.

Nedense bizim ülkemizdeki bir kısım şark kurnazı buradaki asgari sözcüğünü görmezden gelirler.

Milete "IMO'nun standartları budur" diye sunarlar, sunmaya çalışırlar.

Bre hey gafiller.

IMO denilen örgütün kaç üyesi var? 170'e yakın.

IMO'nun denizcilik eğitimindeki minimum standartları neyle düzenlenmiş? STCW Sözleşmesi ile.

IMO bu sözleşmeleri kimin için yapar? En az 4 te 3 ü imzalayacak ki bu sözleşme olarak uluslararası geçerlilik kazansın.

O zaman Uganda da, İngiltere de...

Bir yerde buluşacak..

Hiç üniversitenin bulnduğu ülkeler de, herkesin ünivesite mezunu olduğu ülkeler de bir ortak paydada buluşacak.

Bunun içindir o asgari sözcüğü. En azından Patagonya ülkesini de belirli bir standarda getirebilmek için.

Yoksa;

DTO Başkanının 30 bin öğrenci denizcilikte okuyor dediği bir ülkeye - bir kaç şark kurnazının çıkarları öyle istiyor diye- Uganda standartlarına çekmeye çalışıp bunu da bizlere IMO standardı diye yutturmaya çalışmayın. Yemeyiz.
Prof.Dr. Aydın ŞALCI 12 yıl önce
Sn. Kurdoğlu Muslihittin Reis,

Ağzınıza sağlık, yorumunuz için size yürekten teşekkür ediyorum. Denizcilik Camiamızda sizin gibi düşünen ve "bilen" insanlara o kadar çok ihtiyacımız varki ! Birilerinin dediği gibi Ülkemizde maalesef bilenler değil, ağzı olanlar konuşuyor.

Kimi yorumları hayretler içinde okuyorum. Nedir bu laubalilik, basitlik, bilgisizlik anlamak mümkün değil.Hayatlarında mürek-

kep yalamamışlar ahkam kesiyorlar. Bunlardan cesaret alan birileride kaptanları kamyon şöförleri ile mukayese ediyor.

Saygılarımla.
Deniz ACAR 12 yıl önce
Sayın Aydın Şalcı Bey eMürekkep yalamaktan bahsetmişken aşağıdaki sorulara cevap vermenizi rica edeceğim.1. Seyir ilimi veya gemi operasyonu konusunda akademik çalışmanız bulunmakta mıdır? Ya da bu konuda basılı eseriniz bulunmakta mıdır?2. Gemi adamı kalifikasyonları konusunda ileri sürdüğünüz kabul görmüş bir görüş, makale tez bulunmakta mıdır ?3. Denizcilik fakültesine bir süre dekan olmaktan başka konu ile direkt alakanızı nedir? Gemi İnşaiye ( Hidrodinamik) konusunda çalışmanın sizi bu konuda otorite kıldığını mı düşünüyorsunuz?4. Mensubu bulunduğunuz meslekte yeni mezunlar Tuzla cahil taşeronlarının ya da kıytırık tersanelerinde zavallı ücretlerle

çalışırken neden sesiniz çıkmıyor.5. Ben yorumumda size durumun büyük bir çelişki taşıdığını söyledim,anlaşılmadı ise aslında o yüksek standartları ortaya koyanların söz gelimi Ukrayna nın hangi koşullarda ne şekillerde yeterlilik verdiğini ispata hazırım.

6. 1 milyon gemi adamı önemli bir döviz girdisidir. Bu milletler orada yüksek eğitim standartlarının propagandasını yaparken yoldan geçene ehliyet verip. Avrupa firmalarına göndermeye çalışıyorlar. Bu aynı çelişkinin sonucudur.7. Mürekkep yalama ilgili bir problemim yoktur. Biz size mevcut durumu ortaya koyuyoruz. Buraya görüş bildirme cesaretini veren

şey 15 senelik tecrübe sonucu yüzlerce farklı milletten gemi adamının elimizden geçmiş olması gözlemlerimizdir. Değerlidir.8. Burada tartışılması gereken Türk gemi adamının niteliğinin ve niceliğinin arttırılarak işgücünün pazarlanmasıdır. Bu Türk denizciliğine yeni ufuklar kazandıracaktır.9. Bu konularda fikir üretmeye ve tartışmaya cesaretiniz yoksa,

afiyetle mürekkebinizi yalamaya devam edin. ( Belki bir denizcilik üniversitesinden teklif gelir)

Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25
az bulutlu
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü