İZMİR’de, mahkeme kararı nedeniyle yapımı yıllardır yarım kalan viyadüklerin Alsancak Limanı’na bağlanması için, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın talimatıyla nihayet harekete geçildi, buradaki ambarların yıkımına başlandı.
Kordonyolu projesinin mahkeme kararıyla iptal edilmesi üzerine yarım kalan viyadüklerin, TIR trafiğini rahatlatmak için İzmir Alsancak Limanı içine bağlanması kararı doğrultusunda ilk adımlar atılmaya başlandı. Bu kapsamda viyadüklerin bağlanacağı limanda, TIR’ların dönebilecekleri bir meydan yaratmak için, buradaki ambarlar, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın talimatıyla yıkılmaya başlandı. Yolun bağlanması çalışmalarına da bir hafta içinde başlanacağı belirtildi. Viyadüklerin bağlanmasıyla, yük getirip götüren TIR’ların Alsancak’ta şehir trafiğine girmeden bu yolu kullanacakları kaydedildi. Bornova ve Karşıyaka istikametinden gelen araçların ise viyadüklerin altından Alsancak’a ulaşacakları bildirildi. TCDD Liman İşletme Müdürlüğü, Karayolları yetkilileri ve projeye bilimsel destek veren Dokuz Eylül Üniversitesi adına Yrd. Doç. Dr. Ersel Zafer Oral ile çalışmaları sürdürecek müteahhit firma yetkilileri limanda bir araya geldi. Viyadüklerin
limana bağlanması için çalışmaların geceleri de geç saatlere kadar devam edeceği öğrenildi. Bakan Yıldırım’ın da çalışmaları yerinde görmek için önümüzdeki günlerde İzmir’e geleceği belirtildi.

TIRLAR LİMANA İNECEK

TIR’ların trafiğine girmeden viyadük aracılığıyla doğrudan limana inmesi Alsancak trafiğine de nefes aldıracak. Viyadük için Kordon tarafına yapılan köprü ayaklarının ne olacağı ise henüz bilinmiyor. Burada görsel kirlilik yaratan viyadük ayaklarının da yıkılması bekleniyor.