banner191

banner148

banner179

banner176

Tandırvan Balık Evi açıldı

Van’da geçtiğimiz hafta açılan Tandırvan Balık Evi, birbirinden lezzetli çeşitleriyle ilk misafirlerini ağırladı.Ezberciler İş Merkezi Tillo Cami civarı İstikbal Mobilya Karşısı İnkılap 1. Sokak’ta hizmet vermeye başlayan Tandırvan...

VAN 12.03.2017, 13:03
Tandırvan Balık Evi açıldı

Van’da geçtiğimiz hafta açılan Tandırvan Balık Evi, birbirinden lezzetli çeşitleriyle ilk misafirlerini ağırladı.

Ezberciler İş Merkezi Tillo Cami civarı İstikbal Mobilya Karşısı İnkılap 1. Sokak’ta hizmet vermeye başlayan Tandırvan Balık Evi, kapılarını basın mensuplarına açtı. Ulusal ve yerel medya temsilcilerinin bir araya geldiği balık ziyafetinde, gazeteciler Van balığının doyulmaz tadına vardı. Her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü iş yerinde sunulan hizmet ile birlikte Van yemek kültürünün tanıtımına da büyük katkı sunuluyor. Basın mensupları, gazeteci arkadaşlarını böylesi bir gecede yalnız bırakmazken, balık sonrası gelen semaver çayları ise gecenin finalini süsledi.

“Maalesef köylerimizde tandır geleneği yok oluyor”

Açtığı Tandırvan Balık Evi ile ilgili açıklamalarda bulunan işletmeci Şükran Cansever, bu iş yerini açmasının iki nedeni olduğunu belirtti. Birinci nedeninin geçmişi günümüze taşımak olduğunu ifade eden Cansever, ikinci nedeninin ise Van balığı kültürünü tanıtmak olduğunu kaydetti. Van’a özgü olan Van balığını diğer balıklardan ayıran özelliğin tandırda pişirilerek ayran aşıyla birlikte yenilmesi olduğunu söyleyen Cansever, Van balığı dışında hiçbir balık türünün süt ürünlerinden yapılan mamullerle beraber tüketilmediğini ifade etti. Cansever, “Maalesef köylerimizde tandır geleneği giderek yok oluyor. ‘Köylü milletin efendisidir’ sözünün günümüzde geçerliliğini yitirdiğini görüyoruz. Tandırda ekmek ve yemek pişirme geleneği neredeyse bitmiş durumda. Şehirlerdeki fırınlarda ekmek alınıyor ve hatta ilginçtir ki şehirlerde giderek yaygınlaşan tandır ekmeklerini almaya başladılar” dedi.

“Van balığının ciddi manada tanıtıldığını duymadık”

Van balığının Van için önemli bir geçim kaynağı olduğunu vurgulayan Şükran Cansever, “Ekonomi girdisi yüksek olan bu bacasız fabrika, gerçek manada değerlendirilirse, ekonominin yanında ilimizin iç ve dış turizmine de büyük katkı sağlamaktadır. Dünyada ve hatta ülkemizde giderek yaygınlaşan damak turizmi trendine biz neden katılmayalım. Kahvaltımızla, balığımızla, otlu peynirimizle, keledoşumuzla, ayran aşımızla ve daha birçok yöresel yemeklerimizle zengin ve köklü bir geçmişe sahip bir mutfağımız var. Bunu çok iyi pazarlayabilirsek, ilimize çok farklı bir canlılık getirecektir. Bugüne kadar kahvaltımızın dışında Van balığının reel anlamda çok tanıtıldığını duymadık. Halbuki, kedimiz, kahvaltımız kadar Van balığının da Van için çok önemli bir katma değer olduğunun farkındalığını oluşturmalıyız” diye konuştu.
Yorumlar (0)
27°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?