banner191

banner148

banner179

banner176

Çanakkale Zaferinin 102. yıldönümü

Van Demirciler, Tornacılar, Tamirciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı İdris Karael, Çanakkale Zaferinin 102. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.Karael, yayınladığı mesajda, “Anadolu’dan Ortadoğu’ya, Balkanlar’dan...

VAN 17.03.2017, 19:16
Çanakkale Zaferinin 102. yıldönümü

Van Demirciler, Tornacılar, Tamirciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı İdris Karael, Çanakkale Zaferinin 102. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Karael, yayınladığı mesajda, “Anadolu’dan Ortadoğu’ya, Balkanlar’dan Kuzey Afrika’ya yüz binlerce Mehmetçik’in devletin ve milletin geleceği için gözünü kırpmadan can verdiği Çanakkale’ye vatan savunması için koşarak gitmiştir. Eğer amaç vatan savunmasıysa, eğer amaç istiklal ve bağımsızlık ve hürriyet davasıysa, bir ölüm kalım mücadelesiyle, buna savaş diyemezsiniz ve bunu gelecek nesillerimize anlatmak boynumuzun borcudur. Çünkü vatan dediğimiz bu toprak, diyeti ağır ödenmiş bir topraktır. Çanakkale Zaferinde bulunan tüm kahraman şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygıyla, minnetle, şükranla anıyorum. Şehitler Günü olarak da andığımız Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini yakan, aziz milletimizin gücünü bir kere daha dünyanın gözleri önüne seren ve Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusu bir destan yazmıştır. 1915 yılında, 1. Dünya Savaşı, Osmanlı devleti dünyanın en büyük devletleriyle mücadele ediyor. Başta İngiltere, Fransa, Avustralya ve Rusya ve de beraberinde getirdikleri binlerce sömürge askerinin amacı İstanbul’du. Başkent İstanbul alınırsa Osmanlı tarihe karışacak ve Türk milleti bu topraklardan atılacaktı. Evet, geldiler, gördüler ki Çanakkale’yi Çanakkale yapan gelenler değil. Onlar 1071’den beri geliyorlar. Bin yıldır bu milleti bu topraklardan atmak için geliyorlar. Ha, bu sefer topyekun geldiler. Gemileriyle, toplarıyla tüfekleriyle geldiler. Çanakkale’yi Çanakkale Zaferi yapan, gelenleri karşılayan asil ruhtur. O öyle bir ruhtur ki, çelik ve barut; inancın, imanın ve azmin karşısında yenik düşmüştür. O öyle bir ruhtur ki çocuklar, ‘ben esir yaşamaktansa, özgür ölmeyi istiyorum’ diyen insanların ruhudur. Benzeri dünya tarihinde olmayan bu büyük kahramanlık destanını bizlere armağan eden ve zaferi aziz milletimize kazandıran başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum” diye konuştu.
Yorumlar (0)
24°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?