Van Gölü'nde bereket

Van Gölü'nde dondurucu soğuğa rağmen bereketli geçen sezon balıkçıların yüzünü güldürüyor.

Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde avlanması yasaklandığı için popülasyonunda artış gözlenen İnci Kefali balığı, kış sezonunda da balıkçılara ekmek kapısı oldu.

Van Gölü'nde İnci Kefali avcılığı yaparak geçimlerini sağlayan balıkçılar, hava sıcaklığının sıfırın altında 15 dereceye kadar düştüğü bölgede soğuk havaya aldırış etmeden sabah erken saatlerde ava çıkıyor.

''Vira bismillah'' diyerek Gevaş iskelesinden gölün maviliklerine doğru yol alan balıkçılar, göle bırakılan ağları teknelerine çekerek, ağa takılan balıkları ayıklıyor.

Saatler süren işlemden sonra ağlarını tekrar gölün derinliklerine bırakan balıkçılar, bereketli geçen bir günün ardından evlerine dönmenin mutluluğunu yaşıyor.

Kooperatif başkanı avcı

Van Gölü'nde avlanan balıkçıların kış sezonunda haftada dört gün balığa çıktığını belirten Gevaş Kayıkçılar Kooperatifi Başkanı Recep Avcı, balıkçıların, ekmek parası için soğuk havaya aldırmadan avlandığını söyledi.

Bu yıl soğuk havanın etkisini gölde daha fazla hissettirdiğini söyleyen Recep Avcı, kış balıkçılığının yaz sezonuna göre daha bereketli ve zevkli olduğunu ifade etti.

Avcı, Van Gölü'nde 30 dolayında balıkçı teknesi bulunduğunu ve tüm balıkçıların kışın da avlanmaya devam ettiğini bildirerek, şunları kaydetti:

''Van Gölü'nde geçen yıllara oranla daha bereketli bir sezon geçiriyoruz. Bu da tek geçim kaynağı Van Gölü'nde avlanmak olan balıkçıların yüzünü güldürüyor. Kar yağışı ve soğuk havaya aldırmadan avlanıp, evimize ekmek götürmenin mutluluğunu yaşıyoruz.''

Avlanan balıkların 75 yenikuruş ile 1 YTL arasında toptancılara satıldığını anlatan Avcı, incikefali balığının Karadeniz ve Marmara bölgelerinde de pazarı bulunduğunu sözlerine ekledi.(aa)