banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

03.12.2010, 13:21 23688

Üniversite Kurulmaz, Üniversite Olunur

Sektörün okulu olur mu başlıklı yazıma gelen yorumlardan Sayın eski Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Şalcı beyefendinin ÜNİVERSİTE KURULMAZ ÜNİVERSİTE OLUNUR sözünü çok önemsediğimi  belirtmek isterim. Kendilerini hayatım süresince hiç görmedim hiçbir tanışıklığımız da bulunmamaktadır. Dost un arkadaşın desteği değildir gösterdikleri teveccüh.

Yaşamda ki duruşu yorumuna yansıyan İbrahim Mazman kardeşimin  geniş bir gönlü olduğunu bir çok kişiden daha iyi ben bilirim..ABD de çok başarılı olmuş örnek gösterilecek bir Türk iş adamıdır kendisi..Deniz Haber kendisi ile mutlaka röportaj yapmalı..Yaşadıklarından özellikle genç kardeşlerimizin öğreneceği çok şey var.

Cem Mohan kardeşimin söylediklerine kulak verin..Kendisi yüzlerce kardeşimize burs verdirmek için çırpınan bir arkadaşımızdır..  

Ben ve sayıları oldukça fazla Denizcilik Fakültesi mezunu arkadaşımız fırsat olduğu sürece her okul da Piri Reis dahil hizmete varız. Hali hazırda bir çoğumuz  benzeri hizmeti vermiyor mu zaten? Piri Reis Üniversitesinin kuruluşunda hizmeti geçen insanların arasında eleştirsem de  sevdiğim kişiler bulunmaktadır. Onlara da  bu bağlamda yardımcı olmaktan mutluluk duyarım. Bir çok Denizcilik Fakültesi mezunu arkadaşım da aynı desteği gösterir. Göstermiştir de. Benim söylediğim öz olarak şu; sektörün okulu olmaz. Burası sektörün okulu derseniz  bir den fazla okulun olduğu ülkede denizcilik eğitimini ayrıştırırsınız.  DTO her denizcinin odasıdır.. Öyle de kalmalıdır. DTO hiç bir okulla organik bağ kurmamalı. Ayrımcılığı körüklersiniz. Akademik eğitim ancak  bilim adamlarının yapabileceği ciddi bir iştir. Param var yaparımla olmaz bu iş. Para işin bir yanıdır. O kadar. Ama esası değildir. Esası üniversitenin bilimsel alt yapısını oluşturacak orayı üniversite olduracak bilgi ve bilim sahibi insanlardır. Ve günün sonunda Üniversite kültürünün yerleşmesi, yeşermesi ve yaşamasıdır esas olan. O yüzden de bilgi alışverişi ve sosyal dayanışma özellikle denizcilik gibi çok fazla eğitmenin olmadığı bir sektörde şarttır. O açıdan YDO\Denizcilik Fakültesi mezunu  eğitmenlere ve mezunlarına büyük sorumluluk düşmektedir. O camianın eski bir camia olması babıyla yetişmiş üyesi çoktur. Bu yetişmiş insanları hiçbir ayrım yapmadan bütün okullarda  hizmete çağırmak korkmaksa evet ben korkuyorum.


Eyüp Can isimli arkadaşımız da nefret kelimesini kullanmış; nefret çok güçlü bir kelimedir sevgili kardeşim. Karşındakinin kötülüğünü ve mutsuzluğunu istemeyi anlatır. Herkesin birbirine ihtiyacı olan bu sektörde ortak amaç ülkeye hizmet ise kimse kimsenin düşmanı olamaz ve kimse kimseden nefret edemez. Kimsenin  böyle bir keyfiyeti ve hakkı da olamaz. Yeter ki öncelikler doğru belirlensin. Ve  bu önceliğin adı Türkiye olsun.. Tabii ki tartışacağız.Tartışmak kimseyi kimseye düşman yapmamalı..

Sorunları  yazmak, eleştirmek kolay. Denizcilik eğitiminde öncelikle kaliteyi sağlamak açısından çözüm ne diye soran olabilir düşüncesi ile  kendi düşüncemi aşağıda belirtiyorum;

Madem denizcilik okullarımız liseler dahil bu kadar arttı ve tartışmalar dönüp dolaşıp kolaydan ehliyet nasıl alınır konusunda tıkanıyor  o zaman  bütün Denizcilik okullarının ihtiyaçlarının belirlendiği bir merkez oluşturulmalı düşüncesindeyim. Ve bu çok seslilik değil de her kafadan sesin çıktığı ortam biraz durulsun. Burası denizcilik eğitim ve dayanışma merkezi gibi bir yer olabilir. Özellikle okulların birbirine eğitim ve eğitimle ilgili araç ve gereçleri alıp verebileceği, eğitmen açıklarında geçici de olsa  birbirlerine yardımcı olacakları , ehliyet sorunlarının  (Lise-Yüksek Okul-Fakülte) bir standarda bağlanabileceği gerektiğinde birbirlerine  maddi destek de bulunacakları gibi işlevleri olan bir merkez olabilir . Şeffaf bir merkez. Çalışmaları, verileri, bulguları kamu oyuyla açık seçik paylaşılan bir merkez. Denizcilik eğitimin de ortak aklın oluşturulduğu bir araştırma merkezi görevini  yerine getirecek bir yer. Akademisyenlerin, denizcilik eğitimine emek vermiş , kafa yormuş , bilgili, tecrübeli insanların görev alacağı bir yer. Ayrıca istihdam ile ilgili planlar, mecburi hizmetlerin şekli v.s. de bu merkezden planlanabilir. Böyle bir merkezin temel amacı son tahlil de denizcilik eğitiminin çıtasını yükseltmek, denizcilik eğitimine standart getirmek ve Türkiye de kaliteli, bilgili, çok iyi eğitim almış denizcilerin yetişmesine öncülük etmek olmalıdır. Denizcilik eğitimin de eğitimin seviyesi yani kalitesi bu işin önceliği olmalıdır. Türkiye de ki denizciler Barbaros un torunu olmaya yakışır şekilde yetişmelidir. Türkiye ucuz ve kalitesiz, kolaydan her düzeyde ehliyet alabilen  denizcilerin yetiştiği bir ülke olarak tanınmamalıdır. Tam tersine kaliteli ve maliyeti  hiçbir zaman optimum noktasının altına düşmeyen çok iyi yetişmiş denizciler olmalıdır.  Türk denizcileri eğitim seviyesi yüksek işi bilen denizciler olarak tanınmalıdırlar. Bunun için standartlar çok ama çok iyi belirlenmelidir. Yoksa bir daha da zor düzeltiriz bu imajı.  Lisans eğitimi denizcilik eğitiminin Kaptan pilotu olarak kalmalıdır..Bunun tartışmak bile kabul edilemez..Lisans eğitimini dışladığımız kolaydan ehliyet anlayışı günü kurtarmak anlamında kulağa hoş gelse de çok açık ve inanarak söylüyorum orta vade de sektörün sonu olur..Yabancı yetişmiş elemanlara teslim olur sektör..

Öğrenci ya da yeni mezun genç denizci kardeşlerime son bir şey daha söylemek istiyorum ; tüm bu tartışmalara kulaklarınızı tıkayabildiğiniz kadar tıkayıp kendinizi öyle bir yetiştirin ki öncelik kendi sektörümüz olsa dahi dünyanın her ülkesinde her bandıralı gemisin de çalışabilecek donanım da olun. Olur a kendi sektörümüz ün zabitan ihtiyacı fazlasıyla karşılanır da iş bulamazsanız  iş sahanız tüm dünya olsun ve siz ülkenize gelir getirmeye faydalı olmaya  devam edin.  O zaman gerçek denizci olursunuz. Dünya da sahipsiz kara parçası yoktur. Ama kıta sahanlığı dışında denizler okyanuslar herkesindir. Denizci de ekmeğini yediği deniz gibi olmalıdır; sınırsız ve özgür. Bu da akıl ve bilimin ışığında aldığınız eğitimle olur. Başka bir yolu ve rotası yok bunun.. 

Sevgiler herkese
Yorumlar (18)
Hüsamettin canbilen 12 yıl önce
İngiltere'de çalışan bir arkadaşım UK bayraklı gemi armatörlerinin gross tonaj başına denizcilik eğitim fonuna para aktarmak ve belli sayıda öğrenciye staj yaptırma zorunluluğu olduğundan bahsetmişti.Belki bu yolla ihtiyacımız olan para bir vakıf veya fon yönetimi sayesinde üniversitelerin kapasite ve talebine göre ayarlanabilir.Ülkemizdeki denizcilik eğitimi ve müfredatını beyenmiyorum ve yetersiz hatta haddinden fazla akademik buluyorum.Fizik ,kimya,elektronik,teknik resim vs dersler ile kafa ütülemektense mesleğe yönelik pratik dersler ve her sene staj yaparak deniz hayatına uyum esas olmalıdır.

piri reis üni. 1.sınıf duim öğrencisi 12 yıl önce
yazılarınızı takip ediyorum son 2 yıldır.yorumluyoruz kendi aramızda bölümden arkadaşlarımla.inanın bana çok diil 3 sene sonra yani piri reis üniversitesinden ilk öğrenciler mezun olduğunda anlaşılcak aradaki 'kalite' farkı.itü df ve piri reis df arasında verilen eğitim açısından şimdiden oluşan farkı itü df deki arkadaşlarımın gerek ders notlarından gerek bilgisine bakarak görebiliyorum.bu sadece hazırlık ve 1.sınıflar için verilen eğitim için geçerli,tabi şimdilik.ne demek istediğimi anlaşılcak bikaç yıl sonra
DENİZCİ 12 yıl önce


DTO Odası üyeleri meclis toplantılarında fikirleri açıkca söyleyebilmeli.

Son Meclis Toplantısında Sn. Ferit Biren'in Akademik çalışma ile ilgili ince sözlerine YÖNETİM Olumlu bir cevap verebilmeliydi.

Bilgi Fizanda olsada gidin öğrenin hepimizin bildiğidir.

Uluslararası ve yabancıların çok beğendiği bir konferansda, yabancılar DTO nun katılmamasını anlamlı buldular.
itü df/ydo 12 yıl önce
bak 1.sınıf arkadaşım sen kimden nasıl duydun bilmem ama şunu söylemem yeterli sen gel itüde sadece fizik 1 fizik 2 geç ben diplomamı sana veririm.branş derslerine matematiğe şuna buna gerek yok bile kıyaslamak için...daha yeni girmişsin meslek eğitimine şimdiden biliyor gibi yorum yapıyorsun az çok biliyorum hangi okul nasıl mezunları nasıl ve yıllardır gördüğüm tüdev deki tek değişim +1 yıl al sana üniversite oldu eskinin kursu.
Prof.Dr. Aydın ŞALCI 12 yıl önce
Sayın Hüsamettin Canbilen,

Bilmemek ayıp değildir. Ama bilmediğini bilmemek çok ayıptır. Siz bu konularda hiçbir şey bilmiyorsunuz. Önce bilgi ve sonra fikir sahibi olmayı öğrenmelisiniz. Dünyadaki Denizcilik Üniversitelerinin ders müfredat planlarına bakarsanız ne demek istediğimi öğrenirsiniz.Artık eskiden olduğu gibi "alaylı" değil, "mektepli" kaptanlar yetiştiriliyor. Matematik, Fizik, Kimya' ya gerek yok ne demek !. Vah vah, Allah akıl fikir versin. Sizin mantığınızla "Kaptan" değil, birilerinin dediği gibi "kamyon şöförü" bile yetiştirilemez. Gün gelicek; aynen Tıpta olduğu gibi branşlaşma Denizciliktede görülecek. Konteyner Gemisi Kaptanı, LNG Gemisi Kaptanı, Kimyasal Tanker Gemisi Kaptanı, Yolcu Gemisi Kaptanı, v.d. ayrı ayrı programlar ile eğitim görecekler.
halil kpt 12 yıl önce
tamamen saçmalıyosunuz kemal bey.okulların hepsi devletindir.itü nün farkı ilk olması.kimin malını kimden kıskanıyosunuz ki?cahillikten bir adım öteye gidemiyosunuz.herkes birdir.keşke bütün okullarda itü gibi olsa diyeceğinize hala itü aşagı itü yukarı..

bunun sonumu gelir toprağın altında anlatırsın bizim okulumuz eniyisiydi diye.başka okul açma sınlar diyede du edersiniz..sayın editörler hakaret içermeyen bu yorumu lütfen yayınlayında şu okul muhabbeti yapanlar belki utanır...saygılarımla
piri reis üni. 1.sınıf duim öğrencisi 12 yıl önce
şuan piri reis üniversitesinde tüdevden kalma sadece 2 hoca var.onlarda alanlarında uzman ztn tüm camia tarafından kabul görmüş saygın kişiler.kısacası tüdevle ne eğitim ne de müfredat olarak hiç bi bağ yoktur arasında,ki şuan olmayan bi kurumdan bahsedioruz.itü ve piri reis df arasında karşılaştırma yapmak istemiorum tek tek,çünkü saçma.en basit şekliyle şunu söylemek yeterli sanırım.itü df ingilizce bölümde okutulan dersler görünürde ingilizce fakat derslerde ing namına hiçbişey yok!sınavlar da türkçe notlar da.küçük bir not daha; piri reis üniversitesinde %100 burslu olarak okuyan ve ilk tercihine yazan(itü dahil diğer tüm df lere de girebiliyorken) birine fizik1 fizik2 gibi derslerle gelme.bir denizcilik üniversitesine tüdev+1 sene yazan zihniyetten de ancak böyle bir karşılaştırma beklenirdi ztn
Kemal Murat Güler 12 yıl önce
Sevgili kardeşim, senin başarına olan inancına ancak şapka çıkarılır.İnanmayanın başarılı olma şansı da hakkı da yoktur zaten.Medeni cesaretinden dolayı kutlarım seni.Sizler başarılı olacaksınız ki bu sektör bu ülke ileri gitsin. Benim yazılarımın amacı ayrışmayı, kavgayı başlatmak ya da var olanı körüklemek değil tam tersine hem düşünce de hem de pratik de birlikte hareket etmeye katkı sağlamaktır.Önce hepimiz bilime inanacağız. Bilimin ışığının bizi karanlıklardan kurtaracağı konusunda hem fikir olacağız.Daha sonra bu konuda rekabet edeceğiz, çalışacağız, dayanışma içinde olacağız.Denizcilik eğitiminde kolaycı anlayışlara ve kurnazlıklara mesleğimizi koruma, yaşatma ve geliştirme adına hep birlikte karşı duracağız. Eğer Çaka Beylerin, Barbarosların , Piri Reislerin torunu olmaya layık olmak istiyorsak tek rotamız bilimin aydınlığında alacağımız akademik eğitim olmalıdır. Yüksek Matematik problemini çözemeyecek biri Deniz Ticaret Hukukunu anlayabilecek bir zihne sahip olabilir mi? Sana ve tüm genç denizci adayı kardeşlerime eğitim yaşamında başarılar diliyorum.SevgilerKemal Murat Güler
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25
az bulutlu
banner102
banner85
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü