Reuters'ın haberine göre Irak'tan Aliağa'ya doğru yola çıkan St. Nikolas gemisi ile iletişim kesildi. Gemide 1'i Yunan, 18'i Filipinli 19 kişi bulunuyor.

TÜPRAŞ'tan yapılan açıklamada gemide Türk mürettebat bulunmadığı kaydedildi.

Gemiden en son Umman açıklarında 11 Ocak 2024 saat 06:30 dolaylarında veri alındı.

Shell, Amsterdam'da Elektrikli Gemiler için Hızlı Şarj İstasyonu Açtı Shell, Amsterdam'da Elektrikli Gemiler için Hızlı Şarj İstasyonu Açtı

Petrol tankeri St Nikolas'ın operatörü Yunanistan merkezli şirket, perşembe günü Umman'ın Sohar kenti yakınlarında gemiyle temasın kaybolduğunu açıkladı.

Reuters'ın haberine göre isminin açıklanmaması kaydıyla konuşan bir sözcü, geminin biri Yunanistan, 18'i Filipinler'den olmak üzere 19 kişilik bir mürettebata sahip olduğunu ve Irak'ın Basra kentinden Türkiye'de Aliağa'ya doğru yola çıktığını söyledi.

TÜPRAŞ'TAN AÇIKLAMA

TÜPRAŞ'tan yapılan açıklamada gemide Türk mürettebat bulunmadığı kaydedildi. Açıklamada, "Konunun takibi uluslararası yetkililerle sürüyor" denildi.

TÜPRAŞ'tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Yunan armatör firması Empire Navigation’a ait Marshall Adaları bayraklı St. Nikolas isimli gemi ile olan iletişim Umman açıklarında 11 Ocak 2024 saat 06:30 dolaylarında kesilmiştir. Söz konusu gemi, Basra Limanı’ndan rafinerimize ulaştırılmak üzere yola çıkan yaklaşık 140 bin ton ham petrol taşımaktadır. Tüm rafineri operasyonlarımız planlandığı şekilde devam etmekte olup, olayın rafineri operasyonlarımıza bir etkisi bulunmamaktadır.

Gemide Türk mürettebat bulunmamakta olup, konunun takibi ulusal ve uluslararası yetkililerle iş birliği halinde sürmektedir.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Editör: Nermin İstikbal