Türk Gemileri Somali'ye Ulaştı

Çanakkale'den 18 Mart'ta yola çıkan ve Afrika'da 21 ülkeyi ziyaret eden Barbaros Türk Deniz Görev Grubu Somali'ye ulaştı.

Türk Gemileri Somali'ye ulaştı Çanakkale'den 18 Mart'ta yola çıkan ve Afrika'da 21 ülkeyi ziyaret eden Barbaros Türk Deniz Görev Grubu Somali'ye ulaştı.

Türk deniz gücünün dünyada görünürlüğünün artırılması, uluslararası sularda faaliyet göstermesi ve Afrika ülkeleri ile ilişkilerin güçlendirilmesi hedefleri doğrultusunda 2,5 aydan bu yana Afrika turu yapan Gruba ait TCG Heybeliada, TCG Oruç Reis, TCG Gediz ve TCG Yarbay Kudret Güngör isimli gemiler Mogadişu Limanı'na demir attı. Karşılama törenine Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Başbakan Abdulveli Şeyh Mahmud, Savunma Bakanı Abdulkadir Şeyh Mahmud, Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi Cemalettin Kani Torun, Türk Deniz Görev Grubu Komutanı Tuğamiral Ali Murat Dede, Somali Silahlı Kuvvetler Komutanı, Polis Teşkilatı ile İstihbarat Teşkilatı Başkanı Beşir Cubi katıldı.

Türkiye devleti ve halkı ciddi davranıyor Cumhurbaşkanı Mahmud, düzenlediği basın toplantısında, Türk donanmasının Mogadişu Limanı'na gelmesinin, ülkesine yardım çabaları kapsamında olduğunu belirterek, Türkiye'nin devleti ve halkıyla Somali'nin içinde bulunduğu siyasi krizden çıkması noktasında ciddi davrandığını belirtti. Mahmud, "Herkes, Somali'yi dünyanın en tehlikeli yerlerinden biri olarak görürken Türkiye dikkatleri ülkemize çekti. İşte bu durum, Türkiye'nin de çabalarıyla ülkemizin eski konumunu kazanmasına yardımcı oldu" dedi. Büyükelçi Torun da gece gündüz bölge halkına yardımcı olmak için çalışan kuruluşlar aracılığıyla Somali'ye destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu komutanları, daha sonra Somali'deki hastanelere destek amacıyla tekerlekli sandalye ve ilaçtan oluşan bir konteyner dolusu tıbbi malzemeyi yetkililere teslim etti.