banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

''TCG Muavenet'' Emekliye Ayrıldı

Türk donanmasının önemli savaş gemileri arasında yer alan ''TCG Muavenet'', donanmadaki görevini tamamlamasının ardından son kez Çanakkale Boğazı'ndan geçirildi.

BOĞAZLAR 24.09.2012, 17:30
3116
''TCG Muavenet'' Emekliye Ayrıldı
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, ABD Deniz Kuvvetleri'nden Türk Donanmasına satılan Robert Smith sınıfı mayın döşeme gemisi olan TCG Muavenet, donanmadaki hizmet yılını doldurarak emekliye ayrıldı. 
 
İlki Birinci Dünya Savaşı'nda Almanya'da yaptırılan, ikincisi İkinci Dünya Savaşı'nda İngiltere'de inşa edilip 1960'da hurdaya ayrılan DD-33 borda numaralı ABD donanmasına ait USS Gwin'e verilen Muavenet, ''NATO Kararlılık Gösterisi-92 Tatbikatı'' sırasında 2 Ekim 1992'de ''USS Saratoga'' isimli uçak gemisinden alına füze ile vuruldu. 
 
Bu olayda gemi komutanı Kurmay Yarbay Levent Kudret Güngör, Uçaksavar Yardımcı Subayı Teğmen Alper Tunga Akan, Tesis Astsubayı Serkan Haktepe, İkmal Çavuşu Mustafa Kılıç ve Er Recep Atak şehit oldu. Olayın ardından ismi ABD'nin Türkiye'ye sattığı Knox sınıfı 8 firkateynden birine verilen üçüncü ve son firkateyn olan TCG Muavenet, donanmadaki hizmet yılını doldurarak hurdaya ayrıldı. Türk donanmasında aynı adı taşıyan üçüncü gemi olan F-250 borda numaralı TCG Muavenet'in Çanakkale Boğazı'ndan son geçişine, ''TCG Akbaş'', ''TCG Gazal'' ve ''TCG Öncü'' römorkörleri eşlik etti. Geminin Aliağa Tersanesi'ne götürüldüğü öğrenildi. 
Yorumlar (1)
Erdem TUFAN 9 yıl önce
Sayın Editör;Öncelikle aşağıdaki hataların Anadolu Ajansı kaynaklı olduğunu düşünerek bu paylaşımı yapıyorum;1-TCG MUAVENET ''Mayın Döşeme'' gemisi değildi. Zaten askeri gemi tipleri arasında mayın döşeme şeklinde bir ifade kullanılmamaktadır. Hani olsa olsa Mayın Dökücü olur ki zaten TCG MUAVENET mayın dökücü de değil.2-TCG MUAVENET TEPE Sınıfı (Knox) Fırkateyndir.3-Kullanılan fotoğraf BARBAROS Sınıfı bir fırkateyn (TCG ORUÇREİS veya TCG BARBAROS)Saygılarımla.18
hafif yağmur
Günün Karikatürü Tümü