Recep Düzgit; iddialara tepkili

Recep Düzgit; tekel suçlamalarına karşı; "Keşke birileri bize bu imkanı hazırlasaydı. Evet bir haksızlık var ama haksızlığa biz uğradık" diyor.

Recep Düzgit; iddialara tepkili

GEMTAC Yönetim Kurulu Başkanı Recep Düzgit'ten Tekel İddialarına Yanıt:

"Haksızlığa Uğrayan Aslında Biziz"

 "Bu işin en başından beri olmasaydım ben de kooperatife üye olmazdım" diyen Düzgit, "Kooperatifin yaptığı yatırım 350 bin YTL'yi buldu, yaklaşık 100 bin YTL de Zeyport yaptı. Yaptığımız yatırımı motor ücretlerine yansıtabilir miyiz? Benim teknenin maliyeti bana 40 dolara gelecek. Zeyport'a her ay kira ödeyeceğiz. Keşke birileri bize bu imkanı hazırlasaydı. Evet bir haksızlık var ama haksızlığa biz uğradık" diye konuştu.

Recep Düzgit "Transit personel değişimi olayı, geçen hafta Denizcilik Müsteşarlığı ve Sağlık Genel Müdürlüğü ile yapılan toplantı sonucu iptal edilecek hale geldi. Bunları şikayet eden acentelerin bundan haberi yok. Hiçbir sektör toplantılarına katılmamışlar, gemi acenteliği yönetmeliği konusunda hiçbir görüş vermemişlerdir. Neden belli başlı büyük acentelerden ses çıkmıyor, anlamıyorum" dedi.

Gemi acenteleri ve bazı acente motorcularının GEMTAC'ın tekelleşme oluşturduğu iddialarına karşı çıkan GEMTAC Yönetim Kurulu Başkanı Recep Düzgit, "Tali acentelerin başımızın üstünde yeri var. Kooperatif olarak 350 bin YTL yatırım yaptık. Kooperatif üyesi olmayan ise işi olduğu zamanda 12 YTL verecek, başka bir yükümlülüğü yok. Evet bir haksızlık var ama haksızlığa uğrayan biziz" dedi. SS  Tali Acenteleri Deniz Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi'ni (GEMTAC) ilk kurma toplantılarına beş yıl önce başlandığını ve Aralık 2003'te kurulduğunu .hatırlatan Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Recep Düzgit, acenteliğin gerektirdiği disiplin ve ciddiyetin unutulduğunu belirterek, bu mesleğin 4-5 sene içinde motorlarını turuncuya boyayan bazı kişilerin acentelik faaliyeti adı altında başka işler yaptığı iş haline geldiğini vurguladı. Teknelerin motorini gemiden alması ve yapılan işe fatura kesilmemesi gibi çok farklı şekillerde haksız rekabetin olduğu bir sektör olan tali acenteliğin, bir sistem içinde kontrollü çalışması için GEMTAC'ı kurduklarını söyleyen Düzgit, "1994'ten beri 1 Temmuz 2005'e kadar fiyat dolar bazında sabitlenmiş ve değişmeyen, enflasyonun yüzde 70 abanda kalmış tek sektördür. Kumkapı'da motor servisi 30 hazirana kadar 70 dolardı. Bu fiyatta nasıl kalındı,

ZEYPORT LİMANI MOTOR ÜCRETLERİ

Gideceği yerlerTali-acentelere
Kumkapı/Yenikapı/Samatya (A bölgesi)115 USD
Yedikule/Zeytinburnu (B bölgesi)90 USD
Ataköy/Yeşilköy (C bölgesi)135 USD
Kuzeyden gelen seyirde145 USD
Güneyden gelen seyirde (Sivriada/girişe 10 deniz mili)175 USD
Karaköy/H.Paşa/Kadıköy uğrama farkı (Beher uğrama)45 USD
Beher ilave deniz mili15 USD
Beher saat bekleme30 USD
Kargo taşıma (beher 500 kg için)20 USD
Vinç hizmeti (beher 1000 kg için)30 USD

yukarıda bahsettiğim konulardan dolayı kalındı. Böyle bir Kooperatif alanda bunların olma imkanı yok. Yeminli mali müşavirin denetimine açıktır. Yapacağı her iş faturalı olmak zorunda. Son zamanlarda devlet bu olaya ciddi olarak eğildi, yaklaşık 20 tekne yakalandı. Anacak yeterli teknik denetimler yapılmadan acente motorlarına izin belgesi verilmiş. 25 tonluk mazot tankı olan acente, motorları var. 25 tonluk yakıtla İskenderun'a gidersiniz. DTO'da bilirkişilik yaptığımız için Sahil Gü-venlik'in yakalamış olduğu bir tekneyi incelemeye gittiğimde palamar babasının üstünde bir kapak gördüm. Kapağın altında bir vana vardı. Kısa sürede 10 ton yakıt basabilecek şekilde bir düzenek kurulmuştu. 2001'de çıkan bir tüzüğe göre Kartal, demir bölgesi olarak belirlenmiş. Orada demirleyen gemilerin çoğu yabancı bayraklı ve kıyıdan gemilere servis yapılıyor. Ama kıyıda ne liman ne gümrük ne de polis var. Zeyport'ta ise sistem devletin beş kurumunun bir arada olduğu bir düzen içinde gidiyor. Bu neden rahatsız ediyor düşündürücü" diye konuştu.

Zeyport  'tali acenteler'e açık

Turyol, Dentur ve İDO'nun iskelelerine teknenizi yanaştırmak istediğinizde özerkleşmiş olduğundan yanaşmanın mümkün olamayacağını söyleyen Recep Düzgit, GEMTAC'ın 350 bin YTL yatırım yaptığı Zeyport iskelesine kooperatifin üyesi olsun olmasın acente motorlarının bağlanabileceğini vurguladı. 8 üyeden oluşan GEMTAC'ın 30 teknesinin bulunduğunu söyleyen Düzgit, Zeyport'a sadece 15 tekne bağlayacaklarını ve üye olmayan 7-8 teknenin daha burada barınabileceğim ve zaten bu teknelerin de yeterli olacağını kaydetti. Zeyport'un barınma noktasından öte hareket noktası olarak belirlendiğini hatırlatan Düzgit, şöyle devam etti: "Bugün hareket noktası Karaköy yolcu salonudur ancak barınma yeri yoktur. Zeyport'un böyle bir avantajı var. Bu sistem sonrası sektörün yaklaşık 1500 ton motorin sarfiyatı azalacak. Tali acente olarak bu mesleği yapan 10 tane şirket var. Tali acenteliğin dışında kendi işini yapan motoru olan 2-3 ana acente var. Bunların toplam 45'e yakın teknesi var. liman Başkanlığı, Kumkapı balıkçı barınağı ve Yenikapı balıkçı barınağını bu iş için barınma yeri olarak ilan etti. Bizim diğer 15 motorumuz ve üyemiz olmayan acentelerin motorları Kumkapı veya Yenikapı balıkçı barınağında duracak. Hatta Kumkapı da düzeltilebilirse yeni bir rıhtım oluşacak."

Yatırım 450 bin YTL'yi buldu

GEMTAC'a üye olma mecburiyetinin bulunmadığını söyleyen Recep Düzgit, "Bu işin en başından beri olmasaydım ben de kooperatife üye olmazdım. Kooperatifin yaptığı

 yatırım 350 bin YTL'Yİ buldu, yaklaşık 100 bin YTL de Zeyport yaptı. Üye olmayan işi olduğu zaman 12 milyon verecek başka bir yükümlülüğü yok. Biz 350 bin YTL yi peşin ödedik. Yaptığımız yatırımı motor ücretlerine yansıtabilir miyiz? Benim teknenin maliyeti bana 40 dolara gelecek. Zeyport'a her ay kira ödeyeceğiz. Keşke birileri bize bu imkanı hazırlasaydı. Evet bir haksızlık var ama haksızlığa biz uğradık" dedi.

Kartal'ın da hareket noktası  olarak belirlendiğini, ama Kartalla ilgilenen kimsenin bulunmadığını ifade eden Düzgit, Zeyport'u hareket noktası olarak kendilerinin belirlemediğini belirterek, acentelerin eleştirilerine karşı şunları söyledi: "DTO'nun, İstanbul Valîliği'ne veya GEMTAC'ın Denizcilik Müsteşarlığına yazmış olduğu yazılarda kesinlikle bize burayı verin' diye bir isteğimiz yok. Biz bu işte bir denetim yetersizliği var bu işe bir el atın dedik. Bu olay gemi acenteliği işi değil, tali acente, gemi acenteliğine soyunursa tali acente olamaz. Bu konu çoğu kişi için eksik ve yanlış bilgiden kaynaklanıyor, işin aslını öğrenenler iyi olmuş diyor. Bunun dışında sıkıntısı olanlar var. Onlar gemiye girecek çıkacak malların gümrüğün gözetiminde olmasından şikayetçiler. Söylendiği gibi tarifeler yüksek değil, hatta indirim yapıldı. Yaptığımız toplantıda fiyatları açıkladık yüksek olmadığını gördüler. Araç .girişinde mutlaka ücret alınacak, bu her yerde alınıyor. Yanaşma-kalkma 50 dolar dediler Gidiş dönüş için değil, tek bir gemi için 15 idi 12 YTL'ye indirdiğimizi söyledik. Ücretlerimiz Kara-köy*den Zeytinburnu'na 150 dolar olmuştu 90 dolara düştü. Yeşilköy 225 dolar olmuştu 135 dolara düştü. Bu tarifeleri önceden açıkladık. Aradaki mesafe açılsın.Aynı toplantı Ambarlıda yapıldı. Altaş burayı ben yapacağım dedi. Şuanda teknelerin barınabileceği bir yer yok. Niyetimiz olsaydı oralara da yerleşirdik.
Transit personel değişimi olayı, geçen hafta Denizcilik Müsteşarlığı ve Sağlık Genel Müdürlüğü ile yapılan toplantı sonucu iptal edilecek hale geldi. Bunları şikayet eden acentelerin bundan haberi yok. Hiçbir sektör toplantılarına katılmamışlar, gemi acenteliği yönetmeliği konusunda hiçbir görüş vermemişlerdir. Neden belli başlı büyük acentelerden ses çıkmıyor, anlamıyorum."

Tali-acentelik hizmet ücretleri
Transit temaslı/temassız.........................................25 USD
Transit personel değişimi (1-2 kişi).........................45 USD
Beher fazla kişi.........................................................10 USD
Geliş, gidiş, geliş/gidiş kontrol...............................100 USD
Liman evrakı ve gidiş kontrolü.......................:......150 USD

 

Liman sahasını kullanacak acente hizmet teknesi giriş-çıkış
Yanaşma/kalkma palamar (2 saat bekleme dahil)12 YTL/KDV dahil
Barınma GünlükAylıkYıllık
20 metreye kadar (KDV dahil).20 YTL400 YTL3.200 YTL
20-30 metre arası (KDV dahil)25 YTL500 YTL4.000 YTL

Kaynak:Murat ERDOÐAN-Perşembe Rotası

YORUM EKLE
YORUMLAR
cem  galına
cem galına - 13 yıl Önce

yanlış düzgit in ne olduğunu herkes biliyor...34 daha iyi bir acenta

burhan şahin
burhan şahin - 9 yıl Önce

agent 34 34 34 başka tanımam

cem abbas
cem abbas - 14 yıl Önce

Recep Düzgit e yorum yapmak istemiyorum :)

mustafa  sarıgül
mustafa sarıgül - 13 yıl Önce

adam doruyu sölemiş siz hala yorum yapmıcam diorsunuz..recep düzgit ne sölese dordur.

yavuz malkoç
yavuz malkoç - 13 yıl Önce

Recep başkan sen ne dersen doğrudur.Aksini söyleyen bu işten anlamıyandır.

gemtac
gemtac - 12 yıl Önce

recep beyin yazdıkları tamamen dogrudur aksini idda eden varsa ispatlasın 34 daha iyi diyen kendi yorumu gemtacta hizmet var. verilen hizmetinde bir bedeli var saygılarımla

eyüp   sarıcan
eyüp sarıcan - 10 yıl Önce

gemtac en iyi hizmetı veren acentatır anlamayanlara anlatılır recep düzgiti saygılarımla arz ederim

gemtac sever
gemtac sever - 9 yıl Önce

Kim de daha ok motor var ?

Kim en kötü havada denizde ?

Kimin çalışana maaşları daha düzenli yatıyor?

Kim en cok personel çalıştırıyor ?

Kim daha geniş ofis bünyesine sahip ?

Biz en güzel çayı kimin mutfağında içiyoruz ? :)

Hepsinin tek bir adı adresi var GEMTAC.çalışana saygılı , çalışanı saygılı. işi gemtaca verin gerisine karışmayın bir aksilik cıksa dahi hallolur. Tebrikler gemtac sizi seviyoruz.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176