banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Dev gemiyi Ali Kaptan ve Kıyı Emniyeti Ekipleri Geçirdi

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün en deneyimli kılavuz kaptanlarından Ali Cömert başkanlığındaki ekip geminin bilinmeyen özelliklerini 5 gün boyunca çalıştı.

BOĞAZLAR 02.06.2017, 08:18 02.06.2017, 18:57 Fulya Tekin İstikbal
1615
Dev gemiyi Ali Kaptan ve Kıyı Emniyeti Ekipleri Geçirdi

Milliyet, dünyanın en büyük deniz platformlarından C/S Pioneering Spirit’in Boğaz geçişi için yapılan hassas planın detaylarına ulaştı. Türk Akımı Boru Hattı’na boru döşemek için kiralanan Pioneering Spirit önceki gün en zorlu boğaz geçişlerinden birini gerçekleştirdi. C/S Pioneering Spirit’in Çanakkale ve İstanbul boğazlarından geçişi için 3 ay önceden çalışılmaya başlandı. Tam dolu ağırlığı 500 bin ton olan devasa deniz platformunun dünyanın en tehlikeli suyollarından olan İstanbul Boğazı için özel hesaplamalarla hazırlanması dikkat çekti.


Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden 2, İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nden 4 uzmandan oluşan ekip 10 Mayıs’ta Hollanda Rotterdam Limanı’na gitti. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün en deneyimli kılavuz kaptanlarından Ali Cömert başkanlığındaki ekip geminin bilinmeyen özelliklerini 5 gün boyunca çalıştı. Geminin suyun altındaki kısmının da 25 metre olması geçişi daha da zorlaştırırken 6 kişilik uzman kadro bir geçiş simülasyonu hazırladı.

Görevde 8 saat

Çalışmalarda geçiş için rüzgârın ve akıntının olmadığı uygun hava koşulları hesaplandı. Geçmiş yıllarda ki tüm veriler incelenerek rüzgârın ve akıntının en az olduğu 31 Mayıs’ta karar kılındı. Devasa platform 13 Mayıs’ta Rotterdam Limanı’ndan yola çıktı.

Saatte en fazla 13 knots (24 mil-km) yapabilen gemi 17 gün sonra 30 Mayıs’ta Çanakkale Boğazı’na geldi. 5 saatte Çanakkale Boğazı’nı geçen gemi aynı akşam 20.30 sıralarında İstanbul açıklarına ulaştı. Geceyi açıkta geçiren gemiye operasyonu yönetmek için Ali Cömert bindi. Sabah 8.20’de geçişe başlayan C/S Pioneering Spirit’in manevra komutasını alan Ali Cömert’e yardımcı olmak için İstanbul Boğazı’nı tanıyan 5 deneyimli kaptan da römorkörlerle harekete geçti. Yaşanabilecek en küçük kaza İstanbul’a büyük bir tehlike oluşturacağı için 6 römorkördeki toplam 50 mürettebat geçiş sırasında gözlerini bile kırpmadı. Aynı zamanda İstanbul Boğazı’nın iki yakasında kurulan 5 sektörde(istasyon) yaklaşık 30 gemi trafik uzmanı görev yaptı.

Gemi trafiği karşılıklı kesilmesine rağmen trafik operatörleri geçiş sırasında radar aletlerinin başından ayrılmadı. 8 saat boyunca görevde kalan Ali Kaptan sert dönüşlerin yapıldığı ve akıntının hızlandığı Kadıköy(Akıntı Burnu)-Kandilli ile Aşiyan-Kanlıca arasındaki en tehlikeli bölgeleri de başarıyla geçmesini bildi.

Bahçeşehir Üniversitesi Türk boğazlari arastirma merkezi müdürü ve emekli kılavuz kaptan Saim Oğuzulgen ise, “Kıyı emniyeti bu zorlu operasyonu başarıyla tamamlayarak bilgi ve becerisini ortaya koydu. Türk kaptanların tecrübesi tüm riskleri ortadan kaldırdı” dedi.

‘Mükemmel bir iş çıkardılar’

Kıyı Emniyeti İstanbul Boğazı eski Başkılavuz Kaptanı ve Bahçeşehir Üniversitesi Türk Boğazları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Saim Oğuzülgen, “Türkiye için çok önemli projenin ilk adımı başarılı bir operasyonla başladı. Ülkemizdeki gemi adamlarının ve mühendislerin ne kadar yetkin olduğunu, işlerini ne kadar iyi yaptığını bir kez daha gördüm ve gururlandım” dedi. 

EN BÜYÜK SİLAHI DEMİR LEYDİ

Öncü Ruh anlamına gelen C/S Pioneering Spirit Güney Kore’deki DSME tersanesinde 3 yılda inşa edilerek 2014’te denize indirildi. 73 bin kilovatt enerji üretebilen makineleriyle ilerleyebilen gemi 9 konts hız yapıyor. En fazla 13 knots hız yapabilen gemi 3.5 metre dalga yüksekliğinde bile güvenli. C/S Pioneering Spirit’in üzerinde Demir Leydi adlı bir vinç bulunuyor. 200 metre uzunluğunda, 57 metre genişliğindeki Demir Leydi yükleme ve boşaltma için kullanılıyor. 

Gökhan Karakaş/Milliyet

Yorumlar (2)
Ali Cömert 5 yıl önce
Türk Akımı projesinin önemli bir aşamasının gerçekleşmesine yönelik olarak T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğümüz, İTÜ Denizcilik Fakültesi, İstanbul Liman Başkanlığımız, Çanakkale Liman Başkanlığımız, Türk Boğazları Bölgesinde güvenlik önlemlerine katkı sağlayan İçişleri Bakanlığımız, Valiliklerimiz, Kuzey Deniz Saha Komutanlığımız, Sahil Güvenlik Komutanlığımız, Polis ve Jandarma ile diğer kurum ve kuruluşlarımızın katılım, katkı ve desteğiyle bu büyük boru döşeme gemisinin emniyetle geçiş sağlandı. Ben yalnızca bu büyük takımın bir parçasıydım. Geçiş esnasında geminin deplasman ağırlığı 850000 tondu. Tam balast alma durumunda 1200000 ton deplasman ton ağırlığa ulaşabilen gemi bu haliyle 25 metre draftla ve 444 metre boy ile geçiş yaptı.
T.C. Müh.Kaptan Refik Akdoğan 5 yıl önce
iŞTE BU OLAYDA GÖRÜLECEĞİ ÜZERE İSTANBUL BOĞAZ BÖYLE ANORMAL GEÇİŞLER İÇİN KILAVUZ KAPTANLARIN BE ROMOKÖRLERLE SALİMEN BOĞAZDAN GEÇİRİLDİĞİNE GÖRE İSTANBUL KANALINA GEREK YOKTUR. YETER Kİ GEMİLER KILAVUZ KAPTAN VE ROMORKÖR ALSINLAR.KILAVUZ KAPTANLARI KUTLARIM . ALLAH SELAMET VERSİN. www.refiakdogan.com.
banner255
9
parçalı bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü