banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Çanakkale Boğazı'nı NATO tutacak!

NATO’nun Libya lideri Muammer Kaddafi’ye karşı başlattığı “Birleşik Koruyucu” operasyonunun sınırları genişletildi

BOĞAZLAR 29.03.2011, 11:29
1960
Çanakkale Boğazı'nı NATO tutacak!

Çanakkale Boğazı'nı NATO tutacak!

Çanakkale Boğazı'nın da içinde olduğu 2 milyon 250 bin kilometrekarelik alan “operasyon bölgesi” ilan edildi. Çanakkale Boğazı ve Ege Denizi'nin tamamı Kaddafi'ye karşı uygulanacak abluka kapsamında NATO güçleri tarafından denetlenecek. Yetkililer, Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerden Libya'ya olası silah sevkıyatlarının önüne geçilmesinin amaçlandığını kaydetti.

Toplam 25 gemi ve 50 uçak tarafından yürütülecek NATO harekâtının “İleri Harekât Üssü” Sicilya adasındaki Trapani Üssü olacak. Türkiye'nin 4 fırkateyn, 1 denizaltı ve 1 lojistik gemisi ile destek verdiği ablukada, Libya'ya deniz yolundan girebilecek silah ve paralı askerlere geçit verilmeyecek. Abluka için ise Türkiye, 6 F-16 uçağı ile 1 tanker uçağını tahsis edecek. Sicilya'da konuşlanacak Türk uçakları, Libya'nın Akdeniz'e açılan hava koridorunu kontrol edecek.

Girit - Bingazi arası Türkiye'de

TCG Gaziantep, TCG Gemlik, TCG Yıldırım ve TCG Yavuz deniz ablukası operasyonuna katılacak. Bu fırkateynlere bir de denizaltı eşlik edecek. TCG Akar lojistik destek gemisi ise bu gemilerin yakıt ve su gibi diğer ihtiyaçlarını karşılayacak. Türk Hava Kuvvetleri, Akdeniz'de görev yapacak gemileri havadan koruma görevini üstlenecek.

Denizdeki Türk gemileri İtalya komutasında görev yapacak. Türk gemilerinin Girit adası ile Bingazi arasında görev yapması planlanıyor. 1000 - 1200 arasındaki Türk askerinin katılacağı operasyonda Libya topraklarına ayak basılmayacağı belirtildi. NATO daha önce Libya'nın Akdeniz kıyılarındaki 800 kilometre uzunluğunda ve 500 kilometre derinliğindeki bölgeyi kontrol etmek üzere yola çıkmıştı. Tunus kıyıları ile Mısır'ın bir bölümü de yeni ilan edilen operasyon bölgesine girdi.

Karadeniz ile Akdeniz'in bağlantısını sağlayan Çanakkale Boğazı da operasyon bölgesine dahil edildi. Çanakkale Boğazı, NATO güçlerince havadan ve denizden izlenecek. Çanakkale Boğazı'nın yanı sıra Ege Denizi'nin tamamı da abluka kapsamında denetlenecek bölgeler içinde.

Yorumlar (2)
Kurdoğlu Muslihiddin Reis 11 yıl önce
Nato'nun Libyada ne işi var noktasından Nato'nun Çanakkale Boğazında ne işi var noktasına gelmiş olamayız öyle değil mi? Birisi bu haberin doğru olmadığını söylesin. Bugün Çanakkale Boğazı yarın İstanbul Boğazı. Türkiye Nato'dan böyle bir destek mi istedi? Türkiye bir NATO ülkesi. Çanakkale Boğazı özel bir uluslararası anlaşma ile korunmaktadır ve adı Montreux Treaty'dir.Nasıl olur böyle bir şey ne gerek var... Burada ihtiyaçtan çok yapılabilirliği göstermek mi amaçlanıyor eğer amaçlanıyorsa neden?Libya'ya yardımı kesmenin önlemi Libya'ya blokaj uygulamaktır.. Bu da yapılıyor biz de 5 gemi 1 denizaltı gönderdik. O halde Çanakkale Boğazını tutmak ne demek. O zaman Süveyşi de tut Cebelitarık ı da tut? Bu mudur yani..

Cevap: Bu değildir.Soru: Öyleyse nedir?
Prof.Dr. Aydın ŞALCI 11 yıl önce
Yorumcu Sn. Kurdoğlu Muslihittin Reis'i bu anlamlı yorumu nedeniyle kutluyorum. İnşallah bu haber ve yorumlar; hala bilinçsiz bir şekilde ve kasten T.C. Deniz Kuvvetlerini ve onun güzide Komutan ve subaylarını karalamaya, yıpratmaya çalışanlara birşeyler anlatır. Ülkemizin bir tane ordusu vardır, oda şanlı Türk Silahlı Kuvvetleridir. Türkiye'nin bugünkü konjonktürde tek bir düşmanı vardır, oda ABD ve peşindeki emperyalist ülkelerdir. Libya'ya yaptıkları, gerçeklerin ne olduğunu anlatmıyor mu ? ABD ve diğerlerinin ve NATO'nun Libya'da ne işi var ? Çanakkale'yi korumak NATO'yamı kaldı.Yoksa, "Çanakkale Geçilmez" efsanesini de yıpratmak mı amaçları.
19
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 27 Haziran 2022
İmsak 03:26
Güneş 05:27
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü