banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Boğazlar için kırmızı alarm

Türkiye'nin incisi Boğazlar'ı tanker faciasından kurtarmak için düğmeye basan Türkiye, Karadeniz'i dünyaya bağlayan Marmara Denizi'nin risk haritasını hazırladı.

BOĞAZLAR 06.07.2010, 10:29
Boğazlar için kırmızı alarm

Boğazlar için kırmızı alarm 

Türkiye'nin incisi Boğazlar'ı tanker faciasından kurtarmak için düğmeye basan Türkiye, Karadeniz'i dünyaya bağlayan Marmara Denizi'nin risk haritasını hazırladı. Çevre, Enerji, Ulaştırma Bakanlıkları ile Sahil Güvenlik Komutanlığı uluslararası kriterleri göz önüne alarak ortaklaşa hazırladıkları Boğazlar risk haritasına göre Marmara Denizi yoğun tanker ve yük trafiği nedeniyle tamamen "risk" altında gösteriliyor. Haritaya göre ise İstanbul ve Çanakkale Boğazları, İstanbul sahil şeridi, Şile, Erdek ve Marmara Adaları kırmızı alarm veriyor. Bu bölgeler geçiş yapan tankerler nedeniyle her an kaza riski ile karşı karşıya. Kırmızı kodla işaretlenen alanların herhangi birinde yaşanacak kazalar ise çok büyük kayıplar verilmesi yüksek ihtimal gösteriliyor. Hazırlanan haritaya göre İstanbul'un gemi üretim ve lojistik merkezi olan Tuzla, Ambarlı ve Türkiye'nin en büyük Petro-kimya tesislerine sahip olan Kocaeli şehirleri de kırmızı alarm veriyor. Turizm merkezi olan ve önemli çevre ve tabiat güzelliklerine sahip Yalova, Erdek, Bandırma, Mudanya ve Marmara adası da yoğun risk altında.

53 DAKİKADA BİR TANKER GEÇİYOR

Marmara Denizi Panama'nın 2 Süveyş kanalının 4 katı tanker trafiğine sahip. Rapora göre, İstanbul Boğazı'ndan her 10 dakikada bir gemi ve her 53 dakikada bir tanker geçiş yapıyor. Petrol taşıyan tankerler, olası bir kazada çevre felaketine neden olabilecek binlerce ton petrol ve türevini taşıyor. Yılda ortalama 10 bin tankerin geçişine uygun olan Boğazlar'dan daha fazla petrol taşınması neredeyse imkansız hale geldiği vurgulanıyor. Boğazlar'dan yıllık 100 milyon ton petrol geçiyor. Petrol geçişi için hazırlanan artış grafiğine göre kötümser senaryoda Boğazlar'dan geçecek petrol miktarı 2020 yılında 150 milyon tona ulaşıyor. İyimser senaryoda ise bu rakam 170 milyon tona ulaşıyor.

Yorumlar (2)
Kurtoğlu Muslihittin Reis 11 yıl önce
Boğazlar konusunda dile getirilen rikler tehlikeler hepsi gerçektir ve hatta azdır bile söylenenler...

Netekim...

Benim diyeceğim şu:

İibinon yılının haziranında ne olduda beyler bakanlar herkes birden tehlike rüyası görmeye başladı.

Taşınan petrol aniden arttımı hayır.

Geçen gemi sayısı aniden arttımı hayır.

Boğazlarda taşınan petrolde geçen gemi sayısıda risk de...

On sene önce neyse bugünde o...

Velhasılıkelam.

Ne oldu bugün? Çalık gurubu ve samsun ceyhan hattı gümdemde efendim.

Baylar yapmayın bunu.

Söyledikleriniz doğru ama söyleme zamanının çelişki yaratırsa samimiyetiniz sorgulanır. Sadece sizin değil. Bizim, hepimizin, ülkemizin...
11 yıl önce
E be kurdoğlu sabah gazetesi kimin dir?

Nasrettin Hocanın değildir.Ki zira bindiği dalı kessin..!!
1
az bulutlu
banner102