banner191

banner148

banner179

banner176

'Boğazlar artık bu yükü kaldıramıyor'

Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri Müdürü Rıdvan Gezgin, ''Türk boğazları artık bu kadar yüksek rakamda tehlikeli yük taşımacılığını kaldıramaz hale geldi'' dedi.

BOĞAZLAR 30.12.2009, 18:46
'Boğazlar artık bu yükü kaldıramıyor'

'Boğazlar yükü kaldıramıyor'

Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri Müdürü Rıdvan Gezgin, ''Türk boğazları artık bu kadar yüksek rakamda tehlikeli yük taşımacılığını kaldıramaz hale geldi'' dedi.

Gezgin, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri'nin kuruluşunun 7. yıl dönümü nedeniyle kurumun Akbaş mevkisindeki istasyonunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, gemi trafik hizmetlerinin kurulmasında biraz geç kalındığını ancak buna rağmen aradaki mesafenin çok kısa sürede kapatıldığını söyledi.

Dünyadaki gemi trafik hizmetleri içinde Türk Gemi Trafik Hizmetleri'nin ''Best of the VTS (En iyi Gemi Trafik Hizmetleri)'' olarak gösterildiğine işaret eden Gezgin, bunu iftiharla söylediklerini belirtti.

Rıdvan Gezgin, Türk bayraklı gemilerin daha önce yabancı limanlarda yapılan denetimlerde kara listede olduğunu, Denizcilik Müsteşarlığı ile diğer kuruluşların gayretleriyle şu anda beyaz listeye yükseldiğini ifade ederek, ''Artık gemilerimiz Avrupa limanlarındaki denetlemelerde alıkonulmuyor. Şu anda İMO (Uluslararası Denizcilik Örgütü) Genel Kurulu'nda Türkiye, 129 oyla temsilci bulundurmaktadır. Bu hatırı sayılır bir gelişmedir'' diye konuştu.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin imzalandığı dönemde, boğazlardan yılda 4 bin 500 geminin geçtiğini, şimdi ise ayda 4 bin 500 geminin yol aldığını ifade eden Gezgin, şu bilgileri verdi:

''2008 yılında Çanakkale Boğazı'ndan ortalama 49 bin gemi geçiş yaptı. Bu gemilerin sadece yüzde 37'si kılavuz kaptan aldı. Uğraksız gemilerde maalesef bu rakam yüzde 14-15'lere düşüyor. Krizin etkisiyle gemi geçiş sayısı azaldı. Bu yıl da kasım ayı sonu itibariyle geçen gemi sayısı 45 bin 495'tir. Gemilerin 17 bin 66 tanesi kılavuz kaptan almış. Bu gemilerle 148 milyon ton tehlikeli yük taşınmış. Türk boğazları artık bu kadar yüksek rakamda tehlikeli yük taşımacılığını kaldıramaz hale geldi. Bakü-Ceyhan petrol boru hattının faaliyete geçmesi boğazlarımızı biraz rahatlattı.''

Gezgin, 2003 yılı öncesi İMO'da yapılan deniz emniyet komitesi toplantılarında, özellikle Karadeniz'e kıyısı bulunan ülkelerin boğazlardaki gemi trafik yönetimiyle ilgili Türkiye'ye eleştiriler getirdiğini, Gemi Trafik Hizmetleri'nin kurulmasıyla bu eleştirilerin teşekküre ve şükrana dönüştüğünü vurguladı.

Gemi Trafik Hizmetleri'nin boğazlar üzerindeki Türk hakimiyetini pekiştirdiğine işaret eden Gezgin, ''Bu bir abartma değildir. Artık deniz emniyeti komite toplantılarında Türkiye eleştiri almıyor, aksine örnek ülke olarak gösteriyor. Şu anda dünyanın en iyi gemi trafik hizmetleri olduğumuz iddiasındayız'' diye konuştu.

-ÇANAKKALE BOĞAZI'NDAKİ GEMİ KAZASI-

Rıdvan Gezgin, önceki hafta Çanakkale Boğazı'nda yaşanan ve Eceabat mendireğine çarparak karaya oturan ''Lady Juliet'' adlı geminin karıştığı kazaya da değindi.

Gemi Trafik Hizmetleri'nde seyir, can, mal ve çevre emniyetini artırmak amacıyla görev yaptıklarını anlatan Gezgin, boğazda seyreden gemilere, trafik ve meteorolojik durumlar, gemilerin birbirlerine olan pozisyonları hakkında bilgiler verdiklerini söyledi.

Gezgin, boğazdan geçiş yapan gemilerin kaptanlarının Boğazlar Tüzüğü'ne aykırı hareket etmeleri, tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalmaları halinde nadiren de olsa bazı talimatlar verdiklerini, bunun dışında her geminin kaptanının gemisinden sorumlu olduğunu dile getirdi.

Kaza gecesi gemi kaptanının, Gemi Trafik Hizmetleri Müdürlüğünde görev yapan personel tarafından sürekli uyarıldığını anlatan Rıdvan Gezgin, şunları söyledi:

''Görevli arkadaşımız o gece geminin bir problemi olup olmadığı konusunda adeta kendini parçalamış. Ancak, gemi bir türlü rotasından dönüş yapamamış. Bu sırada bu geminin arkasından gelen bir başka gemi var. Önündeki gemi dönmediği için o da dönüş yapamıyor. Onu ikaz ediyoruz, o da yol kesiyor. Geminin gerçekten iyi bir kaptanı varmış, o gece düzgün bir manevrayla daha büyük bir felaketin önüne geçildi. Lady Juliet ile arkasındaki bu gemi çarpışabilirdi.''

Konuşmaların ardından, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri'nin kuruluşunun 7. yıl dönümü nedeniyle pasta kesildi.

Törene, Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Eceabat Kaymakamı Bülent Uygur, Denizcilik Müsteşarlığı Çanakkale Bölge Müdürü Ender Kurt, Kıyı Emniyeti Müdürü İsmail Durgun, GESTAŞ A.Ş Genel Müdürü Hasan Yürükçü ile sektör temsilcileri katıldı.

Yorumlar (1)
Mehmet Öztürk 10 yıl önce
Dünyanın en iyi VTS i tanımını kazandıran,altyapısını gerçekler ve olası tehlikeleri dikkate alarak oluşturan,her aşamasını yoğun emek ve çaba ile gerçekleştiren,1998-2003 yılları arasındaki dönemi projenin mükemmel ve sorunsuz olması adına en iyi şekilde değerlendiren ve projenin gerçekleşmemesi adına gizli ya da açık tavır alan çevrelere karşı olağanüstü bir direniş gösteren gerçek emektarlara bir kez bile olsun teşekkür edilip gerekli değer verildimi sayın Gezgin,veya sayın Çehreli,veya sayın Orakçı,veya sayın Tozar,veya sayın Ustaoğlu,veya sayın İsmet Yılmaz veya sayın Bakan......Yanıtınız varsa lütfen bilelim...Büyük projeler bilgi,beceri,emek,fedakarlık ve cesaret ister..

Sn.Gezgin eğer geçmişe dönüp kendi idarecilerinin söylemlerine bakarsa..." VTS in tesisinden sonra güvenlikten ödün vermeden boğaz geçişlerinin %... artırıldığı/arttığı "... gibi neye hizmet ettiği belli olmayan,bumerang etkisi yaratabilecek beyanları bulabilir.Dolayısıyla boğaz geçişleri konusundaki bu feryadı hakim çevreler için yok hükmündedir..Gün gelir bugünüde aramayız umarım.Saygılarımla

Mehmet ÖZTÜRKaçık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?