banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Boğaz'a atıksu girişi engellenecek

Topbaş, İstanbul’un deniz kirliliği sorununu çözecek yeni projelerini anlattı

BOĞAZLAR 15.07.2010, 10:42
Boğaz'a atıksu girişi engellenecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Boğaz çevresinde İstanbulluları rahatsız etmeden tüneller kazarak dev çevre yatırımları yaptıklarını belirterek, "Gözle görülmeyen teknolojik çalışmalarla 3 yıl içinde Boğaz'a atıksu girişini tamamen engelleyeceğiz" dedi.

Başkan Topbaş, 7 bin 354 metre uzunluğundaki "Kavacık-Paşabahçe-Beykoz Atıksu Tüneli"nin 1. kısmının tamamlanması nedeniyle Beykoz'da düzenlenen törene katıldı. Törende konuşan Topbaş, İstanbul'un eski güzelliklerine kavuşması için çevre alanında çok büyük yatırımlar yaptıklarını belirterek, geçmişte kirletilen İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Karadeniz sahillerini bir bir atıksu tehdidinden kurtardıklarını söyledi. Teknolojik çalışmalarla çok sayıda dereyi de ıslah ettiklerini hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, hedeflerinin bir deniz kenti olan İstanbul'un bütün denizlerinden İstanbulluların istifade etmesi olduğunu ve bunu büyük ölçüde başardıklarını söyledi.

Yıllarca bozuk havalarda Boğaz'ın her iki yakasındaki yalıların hemen hemen tamamının foseptiklerinden denize deşarj yapıldığını, kendi dönemlerinde boru itme metoduyla trafiği aksatmadan kanala bağlanarak İstanbul Boğazı'na kirli su girmesini engellediklerini anlatan Başkan Topbaş, şöyle konuştu;
"Hedefimiz 3 yıl içerisinde Boğaz'a bir damla atıksu girmemesini sağlamak. Bütün yaptığımız yatırımlar bunun için. İstanbul'un birçok yerinde ileri derecede biyolojik arıtma tesisi inşaatları devam ediyor. Özellikle Ataköy Ayamama Deresi üzerindeki günlük 400 bin metreküp kapasiteli biyolojik arıtmamız bitti ve devreye girdi. Artık Tavukçu ve Ayamama Dereleri Marmara Denizi'ni kirletmiyor. Aynı şekilde günlük 400 bin metreküp kapasiteli Ambarlı Biyolojik Arıtma Tesisi inşaatı da ediyor.

Kanalizasyon sularını bu arıtma tesislerine ulaştırmak için içinden araba geçen devasa tüneller yapıyoruz. Sadece İSKİ'nin dönemimizde yaptığı yatırımların toplamı 6 milyar TL civarında. Bu seneki yatırım programı da 2 milyar TL'ye yakın. Hamdolsun dönemimizde 128 kilometre dere ıslahı yaptık ve devam ediyoruz. Tüm atıksuları topluyoruz. İstanbul'u İstanbulluların yaşamaktan memnun olacağı mutlu olacağı bir şehir haline getiriyoruz,Ama bazı kesimler var ki, yiğidi öldürüyorlar, ama hakkını vermiyorlar."

Yorumlar (1)
10 yıl önce
Hiç inandırıcı değil ne yazıkki..Belediye başkanının Küçüksu deresinden haberi yok, belli.. Hani kavuştuğu yerdeki plaja adını veren Küçüksu deresinden..Üstelik arıtma tesisi yapılıp dereye ıslah edilmiş görüntüsüde verilmiş.Ama lağım akıyor gelsinde görsün.. Zahmet etmek istemezse görüntülerini gönderelim.
25°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?