banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

48 saatlik uğraksız geçiş süresi 168 saate çıkıyor

(Deniz Haber) Türk denizciliği için önemli sorunlardan olan 48 saat uğraksız geçiş süresi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşeme Bakanlığı’nca yapılan çalışmalar neticesinde 168 saate (7gün) çıkarılıyor.

BOĞAZLAR 13.01.2017, 11:46 13.01.2017, 11:48 Fulya Tekin İstikbal
48 saatlik uğraksız geçiş süresi 168 saate çıkıyor

48 saatlik uğraksız geçiş süresi 168 saate çıkıyor

Türk denizciliği için önemli sorunlardan olan 48 saat uğraksız geçiş süresi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşeme Bakanlığı’nca yapılan çalışmalar neticesinde 168 saate (7gün) çıkarılıyor.

Denizcilik sektörüne destek vermek ve sektörün önündeki engelleri kaldırmak adına son derece önemli çalışmalara imza atan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 25 bakanlığın da görüşünü alarak denizcilik sektörünün önündeki bir engeli daha kaldırmaya hazırlanıyor.

Mevcut uygulamada 48 saat olarak belirlenen uğraksız geçiş süresi, yapılacak düzenleme ile 168 saate çıkacak.

Çok sayıda sektör temsilcisi ve özellikle Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Çakır tarafından çokça dillendirilen 48 saat transit geçiş süresinden doğan mağduriyetler, yapılan çalışma ile çok büyük oranda ortadan kaldırılacak.

Armatörlerin ağır faturalar ödemesine yol açan uygulama aynı zamanda gemiye mal ve hizmet üreten Türk firmaları için de bir dezavantaj ortaya çıkarıyordu. Sürenin uzaması ile hem armatörlerin hem de gemi acenteleri, seyahat acenteleri, yakıt ve tamir-bakım gibi gemiye mal ve hizmet üreten firmalarımızın yüzü gülecek.

Sürenin uzatılması, mevcut piyasa koşullarında yük bağlamak konusunda sorun yaşayan gemilere Türk karasularında 168 saat süre ile bekleme yapabilme imkanının yanı sıra arıza, bakım, onarım, personel değişimi gibi çalışmalar için önemli bir süre kazanmış olacak. Gemiye yakıt ve kumanya gibi çeşitli hizmetler sağlayan firmalar için de son derece önem arz eden uygulama, Türk karasularında bekleyen gemi sayısını ve bekleme süresini doğrudan artıracağından pazarın genişlemesine imkân sağlamış olacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesinde yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan Tebliğ’in yayınlanması bütün sektör tarafından adete dört gözle bekleniyor. Tebliğ’in yayınlanma tarihine ilişkin net bir bilgi olmasa da yakın gelecekte yayınlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Çakır, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Bu tüzüğün Türk ve dünya denizciliği için olumlu yönde değiştirilmesine katkıda bulunan; Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’a Sayın Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan’a; Sayın Müsteşarımız Suat Hayri Aka’ya; Sayın Müsteşar Yardımcımız Ahmet Selçuk Sert’e; Sayın Genel Müdürümüz Hızırreis Deniz’e; Sayın Genel Müdür Yardımcımız Okay Kılıç’a; Türk Boğazlarından transit geçişi 48 saat ile sınırlayan düzenlemeyi 25 bakanlığımızın da müspet görüşlerini alarak 7 güne çıkarttıkları için altın harflerle  Teşekkür Ederiz. Öncelikle Türk ve Yabancı armatörlere önemli operasyonel kolaylıklar sağlayan ve aynı zamanda gemilere mal ve hizmet tedariki gerçekleştiren Türk firmalarımıza çok ciddi ekonomik kazanç sağlayacak olan bu düzenleme Türk ve dünya denizciliğine hayırlı olsun." 

Yorumlar (1)
abartma dozu 3 yıl önce
Kişisel kanaatimce yanlış karar. Demir yeri zaten kısıtlı bir alan. Demir yeri yeteri kadar büyütülemeyecegine göre demir alanı İSPARK otoparkları dan beter olacak. Gelen gemi kalkmak istnmeyecektir. Dolayısıyla gerçekten ikmal içiin gelen gemi de demirleyemeyecek. Bu işin sonunda sektörün (acente, supplierlarr vs.) tekrardan isyanı söz konusu olacaktır. Belli ki sonuçları pek düşünülmeden aceleci alınmış bir karar. Gemiler zaten açıkta bekleme durumunda 48 saat dışı oluyordu. Şimdii demirde yer bulmak imkansız hale gelecek.... Bu uygulamanın fazla sürebileceğini düşünmüyorum.
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?