TOKİ'den 'Erken Ödeme' İndirimi 
 
Toplu Konut İdaresi (TOKİ), hem nakit ihtiyacını karşılamak hem de borcunu kapatıp tapusunu hemen almak isteyen vatandaşlara imkan sağlamak amacıyla, ''erken ödeme indirimi'' uygulaması başlatıyor.
 
TOKİ'den verilen bilgiye göre, 22 Mart'ta başlatılacak uygulama uyarınca, erken ödeyenlerin borcunda, peşin ödeme halinde yüzde 20, 3 taksitte ödeme halinde yüzde 17 indirim yapılacak.

Uygulamadan, TOKİ'den 2008 yılı sonuna kadar konut ve iş yeri alan, geri ödemeleri devam eden 132 bin 890 konut ve iş yeri sahibi yararlanacak. Vadesi 12 aydan daha az kalan projeler, kampanya kapsamı dışında bırakıldı.

TOKİ'nin, 2008 yılı sonuna kadar sattığı yaklaşık 133 bin konut ve iş yeri nedeniyle, hak sahiplerinden 5,8 milyar lira civarında alacağı bulunuyor. İdare, nakit ihtiyacını gidermek amacıyla, zaman zaman erken ödeme indirimi yaparak, 10-15 yılda tahsil edebileceği bu tutarların bir bölümünü, daha kısa sürede toplamış oluyor.

Erken ödeme uygulamasından yararlanmak isteyenlerin, 22 Mart-19 Nisan günleri arasında, satışa aracılık eden bankalara başvurmaları gerekiyor. İsteyenler, konut kredisi faizlerinin düşmesi nedeniyle, borçlarını kapatmak için

bankalardan, TOKİ'nin imzaladığı protokoller çerçevesinde avantajlı kredi kullanabilecek.

Uygulamada indirim oranları, elde edilecek peşin tahsilat toplamının, projelerin toplam maliyetinin altına inmemesini sağlayacak şekilde belirleniyor. Erken ödeme kampanyaları ile sağlanan nakit girişler ile idarenin kısa vadeli nakit ihtiyacı karşılanıyor.

İndirim uygulamasından yararlanabilmesi için, hak sahiplerinin, başvuru tarihi itibariyle TOKİ'ye ödemekle yükümlü oldukları aidat, emlak vergisi benzeri herhangi bir borcunun olmaması gerekiyor.