İstanbul Boğazı'nda gürültü kirliliğine yol açan balıkçı, tur ve gezi teknelerine ''susturucu'' takılacak. Çevresel gürültü değerini aşan deniz taşıtlarına bin 883 lira para cezası uygulanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, İstanbul Boğazı bölgesinde yoğun deniz trafiği nedeniyle gürültü kirliliğini önleme çalışmalarına başladı.

Vatandaşlardan gelen şikayetleri dikkate alan İl Müdürlüğü, İstanbul Boğazı'nda ticaret amaçlı tur ve gezi düzenleyen teknelere, gürültü kirliliğini ortadan kaldırmak amacıyla susturucu (waterlock) takacak. Gemilerin motor kısmına takılan susturucu, motor ve egzoz sesini engelliyor. Sulu ve kuru tip olan susturucuların fiyatı, geminin büyüklüğüne ve motor gücüne göre değişiyor.

İl Müdürlüğü ayrıca, Boğaz'da erken saatlerde olta ve balık avcılığı yapan ufak teknelerin, marin motor yerine pancar motor denilen makineleri kullanmaları ve egzozlarında susturucu bulunmamasından dolayı aşırı gürültü yaptıkları yönünde gelen şikayetler üzerine de çalışma başlattı.

Gürültü Seviyesi Sınır Değerleri Aşmayacak

Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği kapsamında iskele, liman gibi yerlerle deniz, koy, göl, boğaz, nehir gibi su yollarında kullanılan ulaşım araçlarının çevresel gürültü seviyesinin, 07.00-19.00 saatleri arasında 65 desibel A, 19.00-23.00 saatleri arasında 60 desibel A ve 23.00-07.00 saatleri arasında da 55 desibel A sınır değeri aşmaması gerekiyor.

Sahil Güvelik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı'nın yapacağı denetimlerde çevresel gürültü sınır değerlerini sağlamayan deniz taşıtlarına bin 883 lira idari para cezası uygulanacak.

Eğlence Merkezlerine Denizden ve Karadan Gürültü Denetimi

Müdürlük, Boğaz bölgesinde canlı müzik yapan gezi teknelerine yönelik denetimleri de sıklaştırdı. Gündüz canlı müzik yapan gezi teknelerinin 70 desibel A'dan, akşam 63 desibel A'dan ve gece 55 desibel A'dan fazla olması durumunda para cezası verilecek. Bu ay içinde İstanbul Boğazı'nda yapılan gürültü kirliliği denetimlerinde 4 gezi teknesine bin 883'er lira idari para cezası uygulandı.

İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ayrıca İstanbul Boğazı'na kıyısı olan eğlence yerlerinden kaynaklanan gürültü kirliliğini önleme çalışmalarına başladı. Müdürlük, yaz aylarında 14 kişilik bir ekiple eğlence merkezlerinin denizden ve karadan gürültü denetimlerini yapacak, hafta sonları dahil sabahın erken saatlerine kadar denetimlerini sürdürecek.