'kadın kaptanlı tesettur turları' haberi ile gündeme gelen yat firması Quattro, bu sene Türk turizm sektörüne bir yenilik daha getirdi. Türkiye'de yaygın olan, 'en iyi tekne arkadaşımın teknesidir' mantığıyla, vergisi, bakımı nedeniyle tekne almaya çekinen, ancak her yıl mavi tura çıkmadan da duramayanlar için 'denizde devremülk' sistemini başlattı. Quattro Yatçılık'ın sahibi Sedat Aktaş, tekne satın almanın her koşulda verimli bir yatırım olmadığını belirterek, 'Bir işadamı tatile yılda en fazla 1 ay ayırabiliyor.

Bu bir ayın da ancak 1-2 haftasını denizde geçirebiliyor. Tekne ise minimum 500 bin dolarlık bir yatırım. Senede 1-2 haftayı denizde geçirmek için 500 bin doları tekneye yatırmak çok mantıklı değil. Üstelik, olay 500 bin'i yatırmakla da bitmiyor. Personel bulmak ve onun masraflarını üstlenmek gerekiyor. Tabii bir de bakım olayı var. Ki bu da minimum 15-20 bin euro. Yani, personeli vergisi, bakımı derken bir teknenin yıllık masrafı durduğu yerde 50 bin euro'ya geliyor' diye anlatıyor.

DENİZDE NİYE OLMASIN

Bu fikirden yola çıkarak, Avrupa'da uygulanmakta olan 'denizde devremülk' sistemini uygulamaya koyduklarını söyleyen Aktaş, şöyle devam etti: 'Her yıl düzenli olarak tekne kiralayan bir aile, tekne satın almayı düşünüyordu. Erkek tekne almayı isterken, kadın şiddetle karşı çıkıyordu. Bize, 'Yazları sizden tekne kiralayalım' önerisiyle geldiklerinde, 'karada devremülk oluyor, denizde niye olmasın diye düşündüm' ve böyle bir yola çıktık. Müşterimiz sonra 'Beni milyon dolarlık yükten kurtarırsınız' diye teşekkür etti.'

5 YILLIK KİRALAMA 75 BİN EURO

Quattro Yatçılık bünyesinde 3 tekne bulunduğunu söyleyen Sedat Aktaş, 3 kamaralı teknenin yılda bir hafta 5 yıllık kiralama fiyatının 40 bin-60 bin euro; 4 kabinli 25 metrelik teknenin 5 yıllık fiyatının 75 - 90 bin euro; 35 metrelik teknenin ise 5 yıllık kiralama fiyatının 100-150 bin euro arasında değiştiğini belirtti.  Personel hizmetleri de ücretin içinde. havaalanı transferi ise ücretsiz.

AŞÇILAR GURME OKULUNA GİTTİ

Sedat Aktaş, 3 milyon euro yatırımla Quattro Yatçılık bünyesindeki 35 metrelik tekneyi şöyle anlattı:  l İTALYAN Bugari marka bir yat. l SALONU güneşlenme terasları ve özel saunası var.  l AŞÇILAR İzmir'de gurme okuluna gitti. Zeytinyağlılar ve Akdeniz yemeklerinde uzmanlar.  l KAPTANLAR yüksek okul mezunu. Kadın kaptan ve personel alternatifi var. Kadın personel ailenin çocukları ile de ilgileniyor.  l GÜNEŞLENİRKEN soğuk havlu servisi yapılıyor.
l BALIK bıçağından kahve takımına kadar her şey bulunuyor. l DVD, internet, uydu ve tüm TV kanalları mevcut.

İşi çıkıp gidemeyen de karlı

40 ailenin şimdiden devremülk sistemine girdiğini söyleyen Aktaş, 'Bu yaz için yüzde 40'lık bir ön rezervasyonumuz var. Ayrıca devremülk satın alıp, daha sonra işi çıktığı için gelemeyecek misafirmerimizi de mağdur durumda bırakmak istemedik. Geliştirdiğimiz sistemle o sene, kiraladıkları tarihler arasında gelemeyecek olan misafirler de zarar etmeyecek, aksine karlı çıkacaklar. Çünkü biz onların yerine tekneyi kiralayıp, parayı da kendilerine takdim edeceğiz' dedi.