Mısır Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Süveyş Kanalı’ndan geçen her türlü gemi için 2023’te transit ücretlerini artıracağını duyurdu.

Mısır, dünyanın en önemli su yollarından biri olan Süveyş Kanalı’ndan geçen petrol yüklü tankerler de dahil olmak üzere gemilerin geçiş ücretlerini artıracağını açıkladı.

 Mısır Cumartesi günü yaptığı açıklamada, dünyanın en önemli su yollarından biri olan Süveyş Kanalı’ndan geçen petrol yüklü tankerler de dahil olmak üzere gemilerin geçiş ücretlerini artıracağını söyledi.

Süveyş Kanalı Kurumu Cumartesi günü yaptığı açıklamada, petrol ve petrol ürünleri taşıyan tankerlerin ücretlerine yüzde 15, kuru dökme yük gemileri ve yolcu gemileri için ise yüzde 10 zam yapacağını söyledi. 

Kurumun şefi Osama Rabie, 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan zamların “kaçınılmaz ve bir gereklilik” olduğunu söyledi. Su yolunun işletme, bakım ve denizcilik hizmetlerinin maliyetini artıran yükselen küresel enflasyon oranlarını suçladı. 

Dünya petrolünün %7’si de dahil olmak üzere küresel ticaretin yaklaşık %10’u, 103 milyondan fazla nüfusuyla en Arap nüfusa sahip ülke olan Mısır’a önemli bir döviz kaynağı olan Süveyş Kanalı’ndan geçmektedir. 

Mısır, büyük ekonomik zorluklarla karşı karşıya kaldı ve tahıl ve yakıt gibi temel ihtiyaçları satın almak için gereken döviz azalıyor.

Yetkililer, geçen yıl kanaldan geçen yıl 20.649 geminin geçtiğini ve 2020’deki 18.830 gemiye kıyasla %10’luk bir artış olduğunu söyledi. Kanalın yıllık geliri 2021’de 6.3 milyar dolara ulaşarak tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD'nin, Dedeağaç Limanı'nı deniz üssüne çevireceği iddia ediliyor ABD'nin, Dedeağaç Limanı'nı deniz üssüne çevireceği iddia ediliyor

Kanal yetkilileri, devasa bir geminin Mart 2021’de karaya oturup kanalı kapatmasından bu yana, su yolunun güney kısmını genişletmek ve derinleştirmek için çalışıyor. Altı günlük tıkanıklık, küresel sevkiyatı kesintiye uğrattı.