banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

Bu proje ile lisanslı rüzgar sörfçüleri yetişiyor

Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2016 yılı Sosyo-Ekonomik Mali Destek Programı kapsamında desteklediği Edirne Saros Turizm Merkezi Turizm Altyapı Hizmet Birliği tarafından hazırlanan ‘Rüzgarın Çocukları’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı.

Spor 28.08.2017, 15:21 28.08.2017, 16:00
320
Bu proje ile lisanslı rüzgar sörfçüleri yetişiyor

Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2016 yılı Sosyo-Ekonomik Mali Destek Programı kapsamında desteklediği Edirne Saros Turizm Merkezi Turizm Altyapı Hizmet Birliği tarafından hazırlanan ‘Rüzgarın Çocukları’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı.

Erikli’de Keşan Belediyesi Yelken Kulübü Tesisleri’nde düzenlenen törene Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, Edirne İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Ali Yetim, Keşan Belediye Meclis Üyeleri, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı ve ESTAB Müdürü Feyzi Engin, İlçe Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü Vedat Çimen, Keşan İlçe Jandarma Komutanı J.Üsteğmen Abudullah Erdoğan ile sporcuların aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Kapanış toplantısında bir konuşma yapan Genel Sekreter Şahin, alternatif turizmde rüzgar sörfünün önemine değinerek konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Trakya Kalkınma Ajansı olarak bölgemizde eğitimden tarihe, altyapıdan ekonomiye, sanayiden birçok farklı alana destek veriyoruz. Bugün Keşan’da deniz turizmi ve diğer aktiviteler üzerine vermiş olduğumuz desteklere bir yenisini daha ekledik. Trakya’mız tarihi, doğal, kültürel ve doğal zenginlikleriyle birbirinden farklı turizm değerlerine sahip. Saros Körfezi de bu zenginliklerden bir tanesi. Biz de Kalkınma Ajansı olarak Saros’umuzun turizminin potansiyelinin daha da yükselmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Daha önce yine Keşan’a ve bu bölgeye farklı alanlarda destekler vermiştik. Turizm için Saros Körfezi çok önemli. Saros Körfezi, Dünya’nın ve Türkiye’nin en iyi körfezlerinden bir tanesi. Deniz turizmi var ama bunun yanında katma değerli turizm olan yelkenden tutun rüzgar sörfüne kadar, dalıştan tutun başka aktivitelere kadar bir çok etkinliği yapabilecek kapasitede bir yer. Bu anlamda biz Trakya’mızın dört bir yanını, Saros Körfezi, Enez, Kıyıköy, İğneada, Şarköy gibi kıyılarımızın deniz turizmi ile beraber diğer turizm alanlarını da geliştirilerek katma değerli turizm yapılabilecek hale getirmek için hep birlikte çalışıyoruz. Gençlerimiz için yelken, rüzgar sörfü ile dalış yapabilecek alanların oluşturulması ve gençlerimizin sporla uğraşması bizler için önemli. Evet, eğitim önemli ama eğitimle beraber spor eğitimleri de gençlerimizin uzun vadede gelişmesi için, kişisel gelişim için önemli. Devletimizin ve hükümetimizin verdiği desteklerle artık Saros’da, Tekirdağ merkezde, İğneada’da, Türkiye’nin birçok yerinde rüzgar sörfü, dalış merkezleri, yelken gibi birçok spor aktivitesi yapılmakta. Konuşmamı sonlandırırken bu tesisin ve projenin hayırlı olmasını diliyor ve hepinize saygılarımı sunuyorum.”

Daha sonra kurslarını başarı ile tamamlayanlara sertifikaları Genel Sekreter Mahmut Şahin ve protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Ardından kursiyerler arasında masterler, kadınlar, genç erkekler ve erkekler dallarında rüzgar sörfü yarışı gerçekleştirildi.

Turnuvanın hakemliklerini Tekirdağ Bölgesi hakemlerinden H.Ergin Özdem, Bülent Uzel, Batuhan Hazar ve Yasin Yılmaz yaptı.

Yarışmada dereceye giren sporcular ise şu şekilde:

Master

1-Oğuz Bayrak

2-Aykut Es

3-Emre Yücel

Kadınlar

1-Ece Öztürk

2-Tuğçe Yelkenci

3-Sinem Öztürk

Genç Erkekler

1-Tunç Buberka

2-Ertuğrul Aydın

3-Bora Uysal

Erkekler

1-Ege Öztürk

2-Egemen Ergene

3-Atıl Yalı

Projenin hayata geçirilmesiyle yürütülen tanıtım çalışmaları ile ilçede turizm sektörü canlanmış ve sektörde istihdam edilen bireylerin sayısı artmış ve düzenlenen seminer çalışmaları sonucunda ilçe halkı alternatif turizm faaliyetleri alanında farkındalık kazanmıştır.

Toplam bütçesi 328 bin 132 TL olan projenin 264 bin 156 TL’lik yani yüzde 80,50’ye denk gelen kısmı Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılandı.

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?