banner191

banner148

banner179

banner176

Ali Ay: "Kafama Silah Dayasanız Pahalı Transfer Yaptıramazsınız"

Bursaspor Başkanı Ali Ay, olağan divan kurulunda yaptığı açıklamada, "Transferde milyon Euro’lar harcama lüksümüz yok. Benim kafama silah dayasanız, pahalı transfer yaptıramazsınız" dedi.Bursaspor Divan Kurulu’nun Olağan Toplantısı...

Spor 02.03.2016, 20:16
Ali Ay: "Kafama Silah Dayasanız Pahalı Transfer Yaptıramazsınız"
Bursaspor Başkanı Ali Ay, olağan divan kurulunda yaptığı açıklamada, "Transferde milyon Euro’lar harcama lüksümüz yok. Benim kafama silah dayasanız, pahalı transfer yaptıramazsınız" dedi.
Bursaspor Divan Kurulu’nun Olağan Toplantısı Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Muradiye Salonu’nda gerçekleştirildi. İdris Sevinç başkanlığında divan kurulunda Tüzük ve Hukuk Komisyonu çalışmaları ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Ardından söz alan Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay, idari, mali ve sportif konularda Divan Kurulu’nu bilgilendirdi. Göreve geldikleri günden bu yana Bursaspor’un mali açıdan ne durumda olduğunu ortaya çıkarmaya çalıştıklarını belirterek, "Burası devasa bir holding. Gelir gider dengesi gözetilmediği için mali açıdan felaket tablosu ortaya çıkmış. Burası ticari işletme olsaydı kapıya kilit vurulmuştu. Attığımız her imzayı kamuoyu ile paylaştık. Herkes bilgi sahibi olsun diye. Bursaspor Kulübü’nü gelecekte ne bekliyor herkesin haberi olsun. Ne kadar borcun var bilmezsen meyve suyu bile alamazsın. Olmayan parayla marketi satın almışlar. Tarihin en büyük gelirini transfer satışından elde etmişken, sonucunda batağa saplanmış" dedi.
"AVUKAT ARKADAŞ GELDİĞİ ZAMAN ’EYVAH’ DİYORUM"
Bir futbolcunun yıllık ücretinin 1 milyon 800 bin Euro’yu bulduğunu ifade eden Başkan Ay, "1 milyon Euro’nun üzerine 10’ar bin Euro maç başları var. Yüzde 10 menajerlik ücreti var. Artı brütten yüzde 15 stopajı var. Bir futbolcu 1 milyon 800 bin Euro yapıyor. Bütün arkadaşlar daha iyi görsünler diye söylüyorum. Bugün ne ödeneceği, 1 yıl sonra kime ne borcunuz olduğunu bilmeden bu kulüp yönetilmez. Geçmiş dönemde görev yapan Ivankov’un 55 bin Euro borcunun getirdiler. Avukat arkadaş geldiği zaman ’eyvah’ diyorum. Şampiyon olmuş bir kulübün hala doğru düzgün finans sistemi olmaması bütün Bursa’nın ayıbıdır. Ben şikayet etmek için gelmedim. Bunları anlatmamdaki tek amacım bilginiz olmasıdır. Bu kulüp ya düzelecek ya düzelecek. Başka yolu yok. Busaspor kulübü yumurtayı bile para ödeyerek almış. Bugün söylesek 20 firma gönüllü olur. Temel tüketim ihtiyaçlarının karşılanması noktasında olumlu görüşler aldık" diye konuştu.
"BU SON DERECE HAYATİ BİR GÖREVDİR"
"Bursaspor’un genel kurulu yönetimi ibra etmeyerek bize görev verdi" diyen Başkan Ali Ay, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Son derece başarılı ve deneyimli bir Türk firması mali açıdan araştırmaya başladı. Buradan çıkacak karara göre hukuki süreci devam ettireceğiz. Bu son derece hayati bir görevdir ve gereken yapılmalıdır. Bu borcu bir çırpıda ortadan kaldırmak mümkün değil" şeklinde konuştu.
"PERFORMANSI DÜŞÜK, MALİYETİ YÜKSEK OYUNCULARLA YOLLARIMIZI AYIRACAĞIZ"
Transferde milyon Euro’lar harcama lükslerini olmadığını ifade eden Kulüp Başkanı Ali Ay, "Benim kafama silah dayasanız pahalı transfer yaptıramazsınız. Ben bunun bedelini ben ödüyorum. Kulüpler Birliği’nde bizim bir tık altımızdaki takımlar 100 bin Euro civarı veriyor ve bizden üstteler. Yapacağımız iş belli. Önümüzdeki sezon performansı düşük, maliyeti yüksek oyuncularla yollarımızı ayıracağız. Deniz Yılmaz transferinde iki kulüp birbirleriyle çarpıştı ama galip gelen taraf biz olduk. Takıma yıllık harcayacağımız ücret 40-50 milyon lira. Kaynakları iyi kullanırsak 2 buçuk yıl sonra kulübün borcu kalmaz. ’Bursaspor’un borcunu 1 yıl sonra yarıya indiremezsem kongre kararı alırım’ dedim. 5 tane daha benzin istasyonu yapacak her bulacağız ve 150 milyon liranın üzerinde gelir elde edebileceğiz" dedi.
"TAHMİNİ GİDER 201 MİLYON LİRA"
Göreve geldiklerin günden bu yana 43 milyon lira para ödediklerini ifade eden Ay, "14 küsur milyon yönetici katkısıyla yaptık. Kredi aldık. Biz Sabancı değiliz. Ben sanayiciyim, ben hakka hukuka dikkat eden insanım. Hiç kimsenin parasıyla konuşacak insan değilim. Martta ödenecek rakam 28 milyon 300 bin lira. Nisanda 19 milyon 500 bin lira. Mayıs ayında 19 milyon lira. Haziran ayında 19 milyon 400 bin lira. Temmuz ayında 16 milyon 300 bin lira. Ödenecek rakam 102 milyon lira. Banka kredisi 85 milyon, yönetici katkımız 14 milyon. Toplam tahmini gider 201 milyon lira" dedi.
"50 MİLYON DOLAR LAZIM"
Gelirlerinin ise 45 milyon lira olduğunu belirten Ay, "TFF’den 10 milyon, Spor Toto’dan 1 buçuk milyon, müsabakadan 1 milyon, locadan 2 buçuk milyon, benzin istasyonu çekinden 9 milyon kredi, kapama çekleri de 21 milyon. Toplamda ise 45 milyon lira gibi bir gelirimiz var. Herkes bilançodan bahsediyor. Aradaki fark 155 milyon TL. Geçen ’50 milyon doları olan arkadaş gelsin hemen kongre kararı alırım’ dedim. Bursaspor’un ihtiyacı olan günü yakalayabilmemiz için 50 milyon dolar lazım" şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?