banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

25.08.2014, 09:53 83475

SOLAS İhlali mi? Mevzuat İhmali mi?

KEMAL REİS 5 - SOLAS İHLALİ Mİ , MEVZUAT İHMALİ Mİ?‏

Gemilerde ki can ve mal güvenliğine ilişkin önlemler nasıl ofisler de işletmecinin masasında alınmaya başlarsa sahil de güneşlenen, yüzen , deniz bisikleti , motoru vs araçlara binip eğlenen, tatil yapan insanların can güvenliği ile ilgili atılan adımlarda yetkili kurumların resmi dairelerinde başlar.

Şimdi gelin birlikte soralım ;

Sahillerimiz de ki plajlarda denize giren , yüzen, hoşça vakit geçirmek isteyen insanlarımızın can güvenliği için hangi mevzuatlar yürürlüktedir?

Yürürlükte olanların hangileri fiilen uygulanmaktadır?

Uygulanıp uygulanmadıklarını kim kontrol etmektedir ?

Ya da etmekte midir?

Kaç tane plajımızda kaç tane eğitimli ve sertifikalı can kurtaran görevlileri çalışmaktadır?

Gerekli teçhizatları var mıdır ?

Deniz de eğlence amaçlı kullanılan aletlerin can güvenliğine uygun olup olmadığına kim karar vermektedir?

Ya da vermekte midir?

Deniz de eğlence amaçlı kullanılan mevcut araç gereçlerin bakım tutumları bir kurallar çerçevesinde yapılmakta mıdır ?

Bu araç gereçlerin denetimi yapılmakta mıdır?

Denetim de bulunan eksiklikler , ihmaller bir cezai müeyyideye muhatap mıdır?

Araçları kullanan kişilere can yeleği kullanma şartı var mıdır ?

Plajda şu kadar mesafeden fazla açılamazsın denip o mesafe şamandıralar ile belirlenmiş midir ?

Tüm bu önlemler, denetlemeler, cezalar vs bir kayıt altında tutulmakta mıdır ?

Plaj ve sahil işletmecilerinin sorumluluk sigortası yaptırma zorunluluğu yasal olarak var mıdır?

Dolayısı ile beş gencimizi kaybettiğimiz bu olayda sorgulanması gereken şey sahillerimizde eğlenen , denize giren insanlarımızın can güvenliği ile ilgili resmiyet kazanmış önlemlerin, uygulamaların, düzenlemelerin neler olduğu ve bunların fiiliyat da uygulanıp uygulanmadığıdır. Hadisenin özü buradadır.

Sadece İstanbul ili içinde bulunan Karadeniz sahillerin de her yıl onlarca insan boğularak ölmektedir. O bölgede yaşadığım için bu gerçeği çok iyi biliyorum. Bu bölgede ki boğulma hadiseleri bile tek başına plajlarımızda ki insan ölümlerinin hangi boyutta seyrettiğini ve ihmalin de aynı derecede ne kadar büyük olduğunu göstermeye yetmektedir.

Gelelim 5 gencimizi kaybettiğimiz vahim ve elim hadiseye:

Yazılı ve görsel basında bolca söz edilen SOLAS ile birlikte, the U.N. Convention of the Law of the Sea (UNCOLOS) ve the International Convention of Salvage (1989) (“Salvage Convention”) konvansiyonları da deniz de tehlikede , yardıma ihtiyacı olan kişiye, kişilere bu tehlike sinyalini alan ya da bu hadisede olduğu gibi tehlikede olan insanlardan haberdar olan ve yardım edebilecek mevkide durumda olan kaptan/geminin tüm imkanlarını seferber edip en kısa sürede olay mevkiine intikal etmesini zorunlu kılar. Velakin , yukarıda sözünü ettiğim konvansiyonların hepsinde “muktedirse, gidebilirse, gemisini ve içinde ki insanları tehlikeye atmadan” gibi çekinceler bulunmaktadır. Kemal Reis 5 yolcu otobüsü Katamaran tipi bir tekne olup klasik bir gemi değildir.

Olayın olduğu gün Marmara denizinde fırtına olduğu , bu sebeple Deniz Otobüsü ve Şehir Hatları seferlerinin büyük kısmının iptal olduğu herkesin malumudur. Böyle bir havada yapılacak muhtemel kurtarma manevrasında Katamaran tipi bir teknenin makinesinin stop etme ya da bilerek stop edildiği durumlarda makinenin tekrar çalışmama ihtimali az ya da çok her zaman vardır. Bu da Kemal Reis 5 teknesinin dalgaya borda vermesi ( herkesin anlayacağı şekilde sağ veya sol tarafını dalgalara dönmesi) büyük yalpalara düşmesi olası bir yolcu paniğini de eklediğinizde çok rahat alabora olup batması demektir. Hadi bunların hiç biri olmadı ve yardım etmesi gereken mevkie gitti nasıl alacaktı Kaptan ve mürettebat gençleri içeri ?

Fırtınadan dolayı neredeyse bütün deniz otobüsü seferlerinin iptal edildiği fırtınalı bir denizde Kemal Reis 5 teknesinin içinde ki 450 yolcu ile kurtarma operasyonu yapması imkansıza yakın zor ve riskli bir olaydır. Dolayısı ile Kaptan 450 yolcunun emniyetini ve can güvenliğini düşünerek yolcuları ve gemisini tehlikeye atmama kaydına uygun hareket etmiş aynı zamanda hadiseyi derhal olayın mevkii ile birlikte otoritelere rapor ederek taraf olduğumuz konvansiyonları da iç hukuku da ihlal etmemiştir.

Yazılı ve görsel basın da Kaptanı suçlu bulan yazılar, başlıklar, haberler hakkaniyet sınırlarını çoktan aşmış olup kendisini savunamayan bir insan kamu oyu önünde beş insanın ölümünden sorumlu tutulup haksız yere infaz edilmektedir. Yakınlarını kaybeden insanların vicdanları, duyguları, acıları da bu yolla istismar edilip acılarına acılar eklenmektedir. Beni bu yazıyı yazmaya iten neden de hem bu istismara hem de genç Kaptanın maruz kaldığı linç kampanyasının yanlışlığına dikkat çekip kendi çapımda dur demektir. Temennim odur ki bu olayda da suçlu arama kargaşası içerisinde kalıcı ve önleyici çözümleri bulamama alışkınlığımızı sürdürmeyiz. Ve inşallah büyük resimde ki büyük boşluğu “mevzuatlar ve uygulamalar çerçevesinde” görür hikaye de sorumlu olması işimize gelen birini işaret edip yolumuza devam etmeyiz. Deniz de kaybolan beş genç insanımıza Cenabı Allahtan rahmet diliyorum. Yakınlarına Allah Peygamber sabrı versin. Beş genç insanın bütün sevenlerinin başta anne ve babalarının başı sağ olsun.

Yorumlar (13)
Osman Calın 8 yıl önce
Sayın Kemal Bey fırtına derken neye göre kime göre fırtına; ne fırtınası cocuklar o havada deniz bisikletinin üzerinde el sallıyor yardım istiyor sen 5 bin Hp gücünde makinelere sahip ve eğitim sahibi kaptan( dalgayı kollama,başa kıça almatravers yapma v.s ) kaptan idaresindeki gemi yardıma gitmiyor bir can salı atmakdamı aklına gelmiyor,olay Cekmece açığı Yengeç avcıları bu fırtına?? on katı şiddetindeki kuzey buz denizine atlayıp şamandıraya halat bağlıyorlar.Kaptan kendini Amerikada Avustralyadamı zannediyor haber veriyor kıyı emniyetindeki görevlinin konuşmalarına bak zannedersinki akşama eve misafir geliyor haberi aldı,kaptan işyerinden,patronund an korkmuş ve o zavallı gençleri ölüme terketmiştir.kimseyi kandırmayın uzun lafın kısası bu Saygılarımla Osman Calın ( Gemi mak.işlt.müh.)
Yavuz Yavuzer 8 yıl önce
Sevgili Murat Abi, yaziniz, alisilagelmis bakis acisinin disindan daha farkli bir acidan bakildigi icin, farkli tartismalara taban hazirlayacaktir.

Benim burada iki sorum var:

1. Katamaran kaptani, gemisi, murettebati ve yolcularinin selamiyeti icin bir kurtarma manevrasina girmeme hakkina sahiptir.

Bu durumda, Sahil guvenlik ten acil kurtarma operasyonu icin koordinat verdi mi? Bence, kaptan in bu durumdaki sorumlulugu bununla kisitli olacaktir.

2. Bu sahil oyuncaklarini kiralayan insanlar/ sirketler, kurtarma ve acil mudahale icin tedbir almamisken, Kaptan i sorumlu tutmak sucu baskasina atmaktan oteye gitmez. Bu sirketlerin, gozlemleyerek, acil mudahale etmeleri, bu mumkun degilse, yardim talebinde bulunmasi gerekti.

Esas susclu, bu tip 3. dunya isletmelerinin onune kaliteli bir prosedur koyarak, olumlerin onune gecmektir.

Sagli cakla kalin.

Yavuz Yavuzer.Kurdoğlu Muslihiddin Reis 8 yıl önce
Değerli denizci Murat Güler'in değerlendirmelerine kısmen katılmakla birlikte, iki hususta biraz daha değişik bakış açısına sahibim.

1- Yardım şsteyen kişilerin daha alt seviyede ve görüş açısı daha sorunlu yolcu lumbuzundan görülüp de çok daha geniş görüş alanına sahip köprüüstü ekibince görülememesi açıklanmaya muhtaçtır.

2- Katamaran teknelerin denize borda veremeyeceği teknik izaha muhtaçtır çünkü bu tekneler geniş kemere mesafesi nedeniyle yanal etkenlere daha mukavim olarak bilinirler.Burada SAR operasyonunun en sorunlu kısmı gençlerin mevkilerinin bulunması idi. Çünkü bu tekneyi radarla tesbit edemezsiniz. Hazır bulunmuşken kaptan bırakıp gitmemeliydi. Şimdi yolcumun emniyeti gemimin emniyeti yazılacak hikayeler kitaplar doldurur ama hiç bir şey o gençleri geri getirmez.

SON SÖZ: HİÇ BİR MAZERET BAŞARINI YERİNİ TUTMAZ.
ADINIZI YAZIN 8 yıl önce
Okuduğum yazıdan çıkardığım iki sonuç:

1- Fırtınası, dalgası hiç bitmeyen Marmara denizine katamaran gövdeli feribotlar uygun değilmiş…

2- Değil bisikletli çocuklar, Mürettebatın alayı denize düşseymiş, katamaran olduğu için kaptan yine de bırakıp gidermiş… (Mevzuata uygunmuş)

ADINIZI YAZIN 8 yıl önce
- Kaptan kazazedelerin ellerini görmüş kişilerce uyarılıyor. Söylendiği gibi deniz bisikleti üzerinde yardım isteyen insanlar görülmüş değil. Kaptanın ve personelin ifadesi de ihbar sonrası kazazedelerin bir daha görülemediğidir.

- Kemere genişliğinden bahseden arkadaş katamaran tekneleri pek tanımıyor . Bu tekneler belli yüksekliğe kadar baştan aldıkları dalgalara karşı konvansiyonel teknelerden daha dengelidir. Belli yükseklikten sonra (2-3metre) bu avantajlarını da kaybederler.


- Bu gemiler Avşa rotası için uygun mudur değil midir bunu Avşaya gidenlere sorun. Hava bu kadar şiddetli iken 4 kişilik deniz bisikleti ( 5 kişi ile) uygun mudur bunu konuşalım.- Marmara denizinde can kurtarma operasyonlarını kegki yerine midyeciler yapacak ise vay halimize.. Özenecekseniz USCG 'a özenin ve benzer altyapıyı oluşturmaya çalışalım.- Ölümlerin sorumlusu olarak Kaptanı görmek uzun vadede kolaya kaçmaktır. Yorumları okuyunca ne kadar çok bilen varmış diyorum.- "İnsanı koru ki devlet yaşasın" düsturuna uygun olarak ciddi mevzuatlar ve büyük yaptırımlar ile bu tarz kayıplarımız büyük oranda önlenebilir. Yasak olmasına rağmen baraj gölü ortasındaki adada kalarak ölen vatandaşlarımızdan kim sorumlu?
Kurdoğlu Muslihiddin Reis 8 yıl önce
Katamaran tekneleri tanımayan sensin evladım. Ataların kadırgayla giderdi ama gemisini tanırdı. Sen daha gemini tanımamışsın. At da haliyle sahibine göre kişner. Adını yaz da sana katamaran ne ben bir öğreteyim.
ADINIZI YAZIN 8 yıl önce
Yazdığım yorumda bir tek sizin katamaranları tanımıyor olusunuz tespitim ise hoşunuza gitmeyen bu körü bir eleştiri değil. Sitede de karıştırıldığı gibi habere konu olan gemi feribot değil damen tipi denizotobüsüdür. Kendi isminizi yazmazken isim olayına takılmışsınız bu da enteresan.

(İsmimi ve görevimi konunun esasından saptırılmaması ve başka mecralara çekilmemesi amacı ile yazamamaktayım )
Kurdoğlu Muslihiddin Reis 8 yıl önce
Evladım yazdığın yazının neresi doğru ki düzeltseydim. Neden deniz bisikletiyle denize açıldıklarını sorgulamak denizcinin vazifesi değil. Adam orada boğuluyor niye açıldın kardeşim öyleyse boğul mu diyeceksin. Yolcun görüyor yardım isteyenleri sen göremiyorsan bir özeleştiri gerekmez mi. Katamaranlara gelince.

Bu gemilerle ilgili hiç bir şey bilmiyorsan bile catamaran seaworthiness diye arama motoruna yaz bir çıkanları oku evladım. Burası çemişgezek değil. Yaptığınız işi öğrenin geminizi de tanıyın, kimseyi de bir şey bilmez sanmayın.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25
az bulutlu
banner102
banner85
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü