banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

14.12.2013, 18:27 2669

Sn. BİNALİ YILDIRIM

Cumhuriyet tarihinin rekor süre Ulaştırma Bakanlığı görevini başarıyla icra ve ifa etmiş olan Sn. Binali Yıldırım’ın on bir yıllık emeği karşılığında denizcilik camiasından övgüyü ziyadesi ile hak ettiği kanaatindeyim.

On bir yıllık süre azımsanacak bir süre değil ve Sn. Yıldırım’ın icraatlarına bakıldığında karayolundan denizyoluna havayollarından demiryollarına haberleşmeden teknolojiye Türkiye’nin en kapsamlı icracı ve yatırımcı bakanlığı olmak ve bu süreçte yapılan isleri burada yazmak için herhalde sayfalar yetmez ancak bizzat yasadığım bazı tecrübelerimi ifade etmek isterim.

2004 yılında inşasına başladığımız tersanenin karayolu Düzce ve Ereğli arası tek şerit rulo sac yüklü TIR arkası saate 20 km durumunda iken bugün bolünmüş toplam dört şerit yol ile akıcı ve güvenli bir yola dönüştü. Bir seferinde önümüzdeki kamyona içinde yaşlı ve çocuk dolu aracın çarpması ve kaza sonrası görüntüleri hala gözümdedir.

Yine Osmanlı döneminde başlayan İnebolu mendirek inşaatını bilmeyen yoktur. Tersaneler bölgesinde yapılması planlanan hayati öneme sahip mendireğin inşası ihaleye çıktığında acaba bu mendirek kaç senede biter diye düşünmeden edemedim açıkçası.

Ancak, is başladığında jet hızıyla yapıldığını görmek Karadeniz'in hırçın sularına komsu tersaneleri ziyadesi ile mutlu etmiştir.

Türkiye’nin dört bir yanında farklı disiplinde bu kadar projeyi tasarlamak, icra etmek, bütçesini programlamak, ekibi başarıya koşturmak on bir yıla sığmaz.
Keza mevzuatsal açıdan da çok sayıda icraat yapıldı ve başlı başına yakıt üzerindeki ÖTV  konusu dahi Kabotajın teşviki için çok değerli bir uygulamadır.

Dediğim gibi icraatları yazmak sayfalara sığmaz.

Sn. Yıldırım’ın diğer bir özeliği de mühendis olmasının verdiği disiplin ile icraata önem verip günlük siyasi söylemlerin içinde fazla olmamasıdır.

Kendisini bekleyen zorlu İzmir Belediye Başkanlığı yarışında da teknokrat siyasi özelliği politik söylemin önüne çıkacaktır kanaatindeyim. Birçok insanda olmayan mizah zekâsı da çabası.

Sn. Yıldırım’ın engin tecrübesi ve dinamik yaşı itibarıyla ülkemize eminim daha çok hizmetleri olacaktır.

İnsanlar yaptıkları ile anıldığından basta DTO,  GİSBİR, Gemi İhracatçıları Birliği ve diğer meslek örgütleri Sn. Yıldırım’a takdir ve teşekkürlerini kendisini onore ederek ifade edeceklerini düşünüyorum.

Yorumlar (2)
Hüsamettin Canbilen 8 yıl önce
İzmir halkının yerel seçim tercihi siyasi olmaktan çok hizmete yönelik olur ise sayın bakanımızın oyları silip süpürmesi kaçınılmazdır.Ancak siyasi nedenler ile tercih kullanmak durumunda olunursa biliniz ki İzmir ve İzmirliler bir 10 sene daha kaybederler.

Siyasetçi olmakla birlikte siyasi yönünden ziyade hizmet ve sorun çözen insan tarafı ağır basan pekte fazla köşeli olmayan, mizahi yönüylede popüler kişiliği olan bakanımıza girdiği bu zorlu siyasi mücadelede başarılı olmasını yürekten diliyoruz.İzmirliler in akıllı bir tercih yapmasını ümit ederiz. Kaldı ki güçlü bir hükümet desteği alan belediye başkanının memleketi uçuracağına ne şüphe???? Yaptıkları yapacaklarının teminatıdır.

VATANDAS 8 yıl önce
Binali Bey in hizmetleri için teşekkür ederiz ancak daha fazla hizmet sonra ayakkabı kutularına donusuyor, hukumet in hizmetleri neden yaptıgı ve bu yolla nasıl zenginleşildigi akla gelen ilk sorular ! Bize durust , paraya pula değil vatandaşa değer veren hizmet adamları lazım...
6
az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü