Singapur'daki yetkililer, www.bxxiruismall.com, römorkör işverenlerinden birinden yakıt çalmak ve satmak için bir plan yaptıklarından şüphelenilen iki römorkörde mürettebat olarak çalışan on kişinin tutuklandığını bildirdi.

Dünyanın en büyük bunker akaryakıt pazarı olan Singapur, dolandırıcılık ve kaçak akaryakıt satışını engellemek için çalışmalarını sürdürüyor. Geçen sonbaharda, gemi sahiplerini gemilere teslim edilen yakıt miktarı konusunda ayrıntılı bir dolandırıcılık nedeniyle dokuz kişi hapse atıldı.

En son soruşturmada, Singapur Denizcilik ve Liman İdaresi, MGO'nun yasadışı satışını ortaya çıkarmak için Sahil Güvenlik'le birlikte çalıştı. Singapur tescilli bir römorkörden altı mürettebat üyesi ve yabancı tescilli bir römorkörden dört mürettebat daha 4 Ağustos'ta tutuklandılar.

Aframax tanker 2 Eylül'den beri Mauritius açıklarında sürükleniyor Aframax tanker 2 Eylül'den beri Mauritius açıklarında sürükleniyor

Singapur Polis Gücü, ön soruşturmalarının, Singapur kayıtlı römorkörün mürettebatının, şirketlerinin bilgisi olmadan MGO'yu zimmete geçirdiklerine inanıldığını bildirdi.

Yabancı kayıtlı bir römorkörün mürettebatına yakıt satmakla suçlanıyorlar.

Römorkörün aranması ve mürettebatının tutuklanması sırasında polis, satıştan elde edilen gelir olduğuna inanılan 8.000 S$'a (yaklaşık 5.800 ABD$) el koydu. Gemiye de polis tarafından el konuldu.  Tutuklanan kişiler 15 yıla kadar hapis ve para cezası ile karşı karşıya.

Yabancı römorkörde çalışan dört kişi ise çalıntı mal almakla suçlanıyor. Beş yıla kadar hapis ve/veya para cezasıyla karşı karşıyalar. Polis ve MPA, güvenlik önlemlerini artırdı. Yetkililer, Singapur sularındaki yasa dışı faaliyetleri önlemek, caydırmak ve tespit etmek için uygulama ve güvenlik kontrolleri yapmaya devam edeceklerini bildirdi. Polis, geçen sonbaharda limanda yakıt ikmali yaparken 250.000 ABD Doları değerindeki deniz akaryakıtını dolandırmakla suçlanan dokuz kişi mahkum oldu. Polis, planı 2019'da en az iki yıldır devam ettiğine inanarak keşfetti. Plan, teslim edilen yakıt miktarı konusunda armatörleri dolandırmak için mıknatısların kullanımını içeriyordu. Planın beyni yaklaşık üç yıl hapis cezasına çarptırılırken, diğerleri yedi ila 19 ay arasında hapis cezasına çarptırıldı. Bunker şirketi lisanslarını kaybetti ve işsiz kaldı.