banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Yapay yunus denizaltı geliyor

ABD'li bir kişi yıllardır hayali olan biyonik yunus denizaltıyı gelecek yıl piyasaya sürecek. Cihaz uçabilen ve deniz dibine dalabilen dünyanın ilk cihazı deniliyor.

SERBEST KÜRSÜ 01.11.2006, 00:10
Yapay yunus denizaltı geliyor

Amerikalı Thomas Doc Rowe 30 yıllık hayalini en sonunda piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

54 yaşındaki Rowe, yıllardır hayali olan biyonik yunus denizaltıyı gelecek yıl piyasaya sürecek. 2004 yılında ilk denemelerini yapan ve başarıya ulaşan Rowe cihazı için "Uçabilen ve deniz dibine dalabilen dünyanın ilk cihazı" yorumunu yapıyor.

425 beygir gücündeki cihaz Corvette motoruna sahip. Dışı tamamen bir yunusa benzeyen cihaz 9 bin 500 dolara imal ediliyor. Deniz üstünde saatte 88 kilometre hızla ilerleyen cihaz saatte 320 kilometre hızla esen rüzgârlara karşı bile dayanıklı. Rowe cihaza büyük ilgi olduğunu söylerken, Bermuda hükümetinin cihaz için başvuruda bulunduğunu söyledi.

DenizHaber.Com

Yorumlar (1)
Ali açıl 14 yıl önce
Basından takip edebildiğimiz kadarıyla Amerikan donanması yunus balıklarını gemilere yapılacak suikastler ve deniz altı savunması için uzun zamandır eğitmeye çalışıyorlardı. Bionik bir yunus balığı sürüsünün tüm dünya donanması için ürkütücü bir kabus olabileceğini düşünüyorum. Elektronik sistemleri bizden uzak pahalı savaş oyuncakları yerine bu tip alternatif savunma sistemlerini ele geçirmeye çalışmak fazla çocukça bir hayal mi olur acaba.
26°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?